Meie kestvusratsutaja Ines Beilmann-Lehtonen tuli teist aastat järjest Soome meistriks

8. oktoobril toimusid Soomes Turu lähedal Liedos Soome meistrivõistused kestvusratsutamises, kus tiitli võitis teist aastat järjest meie Soomes resideeruv sportlane Ines Beilmann-Lehtonen hobusel Local Sunshine.

Meistrivõistluste distantsiks oli 100 km, mille läbimisele kulus Beilmann-Lehtonenil 5 tundi, 17 minutit ja 3 sekundit. Paari keskmiseks kiiruseks kujunes 18,5 km/h. Sellel aastal oli ülesandmise teinud 5 paari, kellest tulemuse sai kirja neli. Võistlus toimus mulluse tiitlivõistlusega samas kohas.

Distants oli jagatud 4 osasse ja enne viimasele distantsile minekut oli ka kohustuslik hobuse re-check 15 minutit enne starti, et veelkord kontrollida hobuse kõlblikkust osaleda võistluse lõpuni. Kõik paarid olid tugevad ja vastavalt sellele ka võistluse tase kõrge. Üks ratsanik katkestas kolmandal ringil kui hobusel tuli raud alt.

Soome Meistrivõistlustel võib Soome Ratsaliidu reeglite kohaselt osaleda kas Soome kodanik või Soomes alaliselt elav isik, kellel on ka vastavad litsentsid Soomes olemas ja loomulikult vajalikut kvalifikatsioonid hobusel ja ratsanikul. Kuna Eesti paaril on kõik need kriteeriumid täidetud, võidigi meistrivõistlustel osaleda. Eestlanna on Soome elama viinud kirurgiamet ja abikaasa Petteri Lehtonen.

Värske meister kommenteeris asjade kulgu järgnevalt: “Kui mullu sõideti meistrivõitlused väga lämbes ja kuumas ilmas, siis ka selleks korraks oli loodus omalt poolt teinud kõik, et sõit oleks meistrivõitlustele kohaselt raske. Kogu päeva puhus kõva ja külm tormituul. Selline ilm on väga salakaval, sest hobune võib väga kergesti tuule tõttu lihastest jäigaks muutuda. Kohati tundus rajal, et tuul viib hobuse lihtsalt minema. Kaalupiirang oli sama kui eelmisel aastal, mis tähendab, et ratsanik varustusega pidi kaaluma vähemalt 70 kg.”

Võitja ületas lõpujoone suure edumaaga – 33 minutit enne järgmist paari. Hõbemedali saavutas Tanja Lampinen hobusel Faradinah SE Ox kiirusega 16,3 km/h ja pronksi võttis Anne Perälä hobusel MillionfieldÅ› Roadrunner kiiruega 16,3 km/h. Teise ja kolmanda koha vaheks oli vaid 1 sekund. Neljandale kohale sõitis end Kirsi Oittinen hobusel Ronaldo kiirusega 15,5 km/h.

“Esmese ringi sõitis algul 5-hobuse grupp koos ja kiirus oli mõõdukas – veidi üle 16 km/h. Esimese ringi keskel jäid 2 paari veidi tahapoole ja esmeselt ringilt saabusidki vahefinišisse korraga kolm paari. Teise ringi esimese poole sõitsid kolm paari endiselt koos. Local Sunshine oli segaduses tuulest ja kartis palju. Teise ringi keskpaigas aga kuidagi kõik järsku muutus, hobune ärkas üles, korraga ei kartnud enam midagi ja jättis lihtsalt rahulikult ühtlases galopitempos edasi sõites teised seljataha. Kolmandale ringile minnes oli meie edumaa 6 minutit,mis kasvas ringi lõpuks ligi poole tunniseks. Ka viimase, neljanda ringi sõitsis Sunshine ees üksinda ja tuli rõõmsas galopis finišisse. Hobune taastus väga hästi, võiks öelda, et paremini kui kunagi varem, ning oli pärast võistlust särav ja tundus, et oleks võimeline edasi jooksma.”

Groom Mari Saar tulemuse üle sama rõõmus kui ratsanik ise. Foto: Salla Kuikka

Kogu võistlus oleks Inese sõnul olnud täiesti võimatu ilma tema suurepärase meeskonnata – Mari Saar ja Gabriel Kibal. “Kestvusratsutamine on meeskonnatöö, kus hooldemeeskonnal on palju suurem roll kui hobusel ja ratsanikul endal,” leiab sportlane. “Mari ja Gabriel on parimad, keda üks kestvusratsutaja enda meeskonda võib saada. Mari on ennast aastate jooksul kestvusratsutamises väga palju koolitanud ja on minu jaoks üks olulisemid inimesi, kellega trenne, võistluskava jne läbi arutada. Rääkimata sellest, et nad on mulle mõlemad väga lähedased sõbrad. Olles Mariga võistlustel, võib teda täielikult usaldada, see annab ratsanikule võimaluse vahepauside ajal tõesti hetkeks puhata.”

Ines, Local Sunshine ehk Sani, Mari Saar ja Gabriel Kibal. Foto: Salla Kuikka

Tulemuse teeb Inese jaoks veel magusamaks see, et kodus on tal kasvamas alles 3 kuune beebi ning treenimine pärast rasket rasedust on olnud keeruline. Lisaks valmistus sportlane peagi kaitsma doktorikraadi. “Imeline, et suutsin selle sõidu läbida ja veel nii hea tulemusega!” rõõmustab ta. “Sellel aastal on mul raskete rasedussümptomite tõttu võistlusi olnud vähem. Viimased olid aprilli alguses kuuendal raseduskuul 80 km ja pärast lapse sündi augusti lõpus kaks kuud pärast sünnitust samuti 80 km. Võistlusteks valmistusin lisaks kestvustrennidele ka 3-4 korda nädalas teistel hobustel kooolsõidutrenne tehes.“

Inese tänavuseks unistuseks oli sellel aastal 7aastase mära Local Sunshine’iga osaleda noorhobuste MM-il, kuid leidis siiski, et selline tihe koormus oleks hobuse suhtes ebaõiglane ning otsustas CEI2* võistlused jätta järgmiseks aastaks.

Foto: Salla Kuikka