Millega tegelevad Baltikumi groomid?

Selleks, et sportlased ja hobused võistlusareenil säraks, teevad groomid palju tööd. Enamik hobusesõpru teavad ratsanikke ning nende ratsusid nime- ja nägupidi, aga suure töö tegijad jäävad tavaliselt tagaplaanile. Selle artikli jaoks vestlesime Horse Show ajal mõne abilisega tema tööpäevast.

Groomide igapäevased kohustused on hobuste treeninguks ettevalmistamine, hobuste õue viimine, puhastamine, varustuse hooldamine, vajadusel ratsutamine. Üldiselt on groomide jaoks võistluspäevad kõige stressirikkamad ning pikemad. Lisaks tavapärasele tööle tuleb varakult hobuseid sööta ning teinekord venib võistlus poolde öösse. Samas on see aeg, milleta nad groomi elu ette ei kujuta. Kui sportlased treenivad võistlusteks, siis groomid peavad hobuse maksimaalselt üles lööma ning terve võistlushooaja hoolitsetud hoidma.

Enamik neist on reisinud võistlustel Eestis, Soomes, Lätis, Leedus, Poolas, mõni ka Venemaal, Saksamaal, Valgevenes, Hollandis….

Baiba, 28, lätlane

Seda, et Andis Varna on parim ülemus maailmas, ei arva ainult tema groom, vaid ka paljud teised, kes teda tunnevad. Baiba on tegelenud hobustega 10 aastat, viimased 3 aastat täistööajaga groom. Selle tööga alustas ta 18-aastaselt ja kuigi ta on õppinud loomaarstiks, töötab ta pigem Andise abilisena. Üksteist tunnevad nad juba 7 aastat.

Baibal on hoolealuseid hetkel kaheksa, kellega ta tegeleb hommikul 9st õhtul umbes 19ni. Töö ebameeldivad pooled ilmnevad tema meelest siis, kui kui õues on külm ja peab veega solistama või kui on pikk, näiteks 35-tunnine sõit kuhugile võistlema. Samason huvitav uutele võistlustele ning uutesse kohtadesse minek.

Hobused vahetuvad tihti ja sellepärast lemmikuid eriti ei teki, ainuke, kes on Baiba hoole all olnud 5 aastat ja saanud kõige armsamaks on Grand Libero.

Brigita, 18, leedukas

Benas Gutkauskase groom Brigita ütles, et tema töös on kõige põnevam osa see, kui hoole alla tuleb uus hobune. „Kunagi ei tea, milline on tema iseloom. See on nagu uue sõbra leidmine,“ ütles Brigita. Üldiselt on hoolealused võistlustel rahulikumad kui tavaliselt. „Olen tegelenud hobustega 5 aastat, millest 2 aastat olen olnud groom. Olen aidanud varem ka teisi sportlasi. Igapäevaselt hoolitsen 6-10 hobuse eest“ rääkis Brigita. Talle meeldib ta töö väga ning parimaks osaks peab võistlusi, sest siis saab hobused eriti üles lüüa. Kõige tülikamaks peab aga Brigita Venemaa piiril passimist.

Tema tööpäev algab kell 7 ja lõpeb kell 21 hobuste söötmisega. Sportlane saabub kell 8.

Brigita ratsutas varem ka ise, aga hetkel ei pea seda nii oluliseks.

Raili, 18, eestlane

Raili on hobustega seotud olnud 6 aastat, nelja aasta jooksul on ta abistanud Liisa Lindret, Grete Pariisi ning viimased 2 aastat Ebbe-Liisa Sõnajalga.

Raili käib koolis, mistõttu saab ta igapäevaselt sportlasi aidata vaid õhtupoolikutel. Võistlustel on ta aga alati abis. „Võistlustel on tore see, et saab kohuda teiste Eesti ja välismaa groomidega, kellega muidu üldse ei kohtuks. Ja suvel saab palju reisida. Miinuseid ei tule meeldegi,“ räägib Raili.

Tema lemmikhoolealune on täkk Pärn, kes on rahulik ja laseb endaga tegeleda. Mära Trooja on huvitava iseloomuga, sest näiteks sadulat ei salli ta üldse.

Võistlustel rõõmustab Raili heade tulemuste üle ning annab endast parima, et hobused selle juures ka head välja näeksid. Groomi tööd soovitab kõigile, kel vähegi viitsimist on.

Marianne, 21, eestlane

Marianne on hobustega tegelenud umbes 10 aasta, mille hulgast on ta 6 aastat Heiki Vatseli abiline olnud. Marianne töötab groomina täiskohaga. Tema tööpäev algab kella 10-12 paiku, tallist lahkub alles kell 21, sest veedab seal oma aega hea meelega. „ Minu ülesanneteks on pügamine, pesemine, kammimine, igapäevane varustuse puhastamine“, rääkis Marianne. Kuigi vastutus on suur ja tööd on palju, leiab Marianne, et stressi on kindlasti vähem kui mõnel teisel tööl. Aastas reisivad nad Heikiga 5-6 korda välismaal. „Kõige hullem kogemus oli sõit Hollandisse – umbes 35 tundi ühe koha peal istuda. Aga boonuseks oli huvitav pooleaastane kogemus teistsuguses maailmas,“ rääkis Marianne, kelle ülesandeks võistlustel on hobune ilusaks teha ning ilusana hoida.

Daisy, 21, eestlane

Daisiy on hobustega tegelenud umbes 10 aastat. Viimase kahe aasta jooksul on ta abistanud Hanno Ellermanni, varem ka Priit Järvlood.

Groomiks olemise positiivne pool on tema arvates reisimine, suurepäraste hobustega ratsutamine ja nendega tegelemine. Negatiivseks pooleks on pärast pikki võistlusperioode tekkiv väsimus.

Hollandis täkutallis on tal hoolealuseid on kuni 12 päevas, kuid samas peab ta tööd ühtlasi ka lõbuks. „Kui sportlane ei ole närviline ja suudad ka ise pingevabalt tegutseda, ei ole see töö nii stressirohke,“ arvab Daisy.

Daisy tööpäev on kestab kaheksast kuueni. „Hollandi kliima on soojem kui Eestis ja hobuseid tuleb tihemini pügada,“ ütles ta.

Võistlustel on Daisy arvates tore kohata sõpru, keda iga päev ju ei näe. Tema lemmikhobuseks on hetkel Quality Time.

Grethel, 19, eestlane

Viimased pool aastat on Grethel olnud Urmas Raagi abiline. Kogemust on tal hobustega umbes 8 aastat, poole sellest ajast on ta olnud groom. Enne Urmast abistas Grethel Dainis Ozols´it, kelle juurde sattus tänu sellele, et sportlase võistlushobune Gvidons on üks Gretheli suuri lemmikuid. „Lätis oli tallis palju noori hobuseid, kes vajasid rohkem tegelemist. Praegu hoolitsen ma ainult kogenud hobuste eest. Varem abistasin ka Siim Sinijärve ja Konstantin Prohhorovi,“ rääkis Grethel. Groomina töötab ta enda sõnul hetkel sellepärast, et ei ole veel otsustanud, mida kõrgkoolis õppida.

Suurimaks eeliseks selles töös peab Grethel hobuseid, samuti seda, et reisides on võimalus näha, kuidas mujal hobumaailmas asjad käivad. „Töö stress sõltub sellest, kui pinges on sportlane. Kui Umm riidleb, siis järelikult on põhjust,“ ütles Grethel. Tema arvates veedetakse suurema osa suvest reisides ühest võistlusest teisele ning talvel ollakse kodus.

Gretheli lemmikhobune on hetkel ainuke halli värvusega hoolealune Laguna, sest temaga meeldib Grethelile endale kõige enam ratsutada.