Milline finaal! Fuchs ja Clooney viimaks meistrid, veganid tormasid paljaste kehadega väljakule

Muinasjutuline võit Martinile ja Clooneyle. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Uskumatu finaalvõistlus takistussõidu EM-il on äsja lõppenud. Palju kordi tiitlivõistlustel teiseks jäänud Martin Fuchs võttis viimaks emotsionaalse võidu. Võistlust pikalt juhtinud Ben Maher pidi leppima hõbedaga, samas kui pronksmedal läks üliõnnelikule Jos Verlooyle. Finaal ei kulgenud aga sugugi tavapäraselt, sest äkitselt kargasid väljakule kaks veganaktivisti, paljad kehad kaetud tekstidega sellest, et hobuste piinamine tuleb lõpetada.

Täna pärastlõunal Rotterdamis peetud finaal koosnes tavapärasest A ja B voorust. 25 paari alustas seda päeva, suurimate medalimõtetega kindlasti esikolmik – Ben Maher, Jos Verlooy ja Martin Fuchs, keda lahutas vaid üks latt. Kahe vea kaugusel oli 11 võistluspaari.

Paljud tugevad pretendendid eksisid juba A voorus. 7ndal kohal istunud Daniel Deusser ja Tobago tulid 8-ga ega pääsenudki B vooru.  Samamoodi 8ga lõpetasid Gregory Wathelet, Steve Guerdat ja Alexis Deroubaix, kes olid enne avavooru vastavalt neljandal, viiendal ja kuuendal positsioonil. Puhtalt tuli aga Simone Blum (DSP Alice), kes tõusis kaheksandalt kohalt neljandaks.

Hea sõit Blumile esimesest voorust, paraku 4 kp teisest jättis täpselt medalisaajate ukse taha. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

B vooru läks edasi 11 paremat, sest Steve Guerdat loobus edasi võistlemast. Wathelet ja Nevados tegid nüüd küll puhta ringi, kuid sellega parandasid nad oma kohta vaid ühe positsiooni võrra, lõpetades 9ndana.

Ehkki Steve ja Bianca pääsesid ka B vooru, loobusid nad seal võistlemast. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Wathelet kirus end kahtlemata 8 kp eest a voorus. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

„Lõpetage hobuste tapmine“

Kolmandana startinud Marc Houtzager ja Sterrehof’s Calimero said vaevu hüpata kaks tõket, kui areenile tormasid peaaegu paljaste ülakehadega naine ja mees, kes kandsid kaasas silte kirjadega „Hobuste peksmine ei ole sport“ ja „Ratsavõistlused on julmad“. Kehadele oli lisaks maalitud „Peatage hobuste tapmine“ ja „Vegan Strike Group“. Osad ajakirjanikud ja fotograafid mainisid hiljem pressiruumis, et nad on seda ka varem teinud rahvuslikus televisioonis ja korra 10a tagasi ratsavõistlustel Amsterdamis.

Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Houtzager sõitis vaatamata terve parkuuri kestnud tagaajamisele ja publiku röökimisele puhta vooru ning teenis publikult seisvad ovatsioonid. Võistluse lõpetasid nad Calimeroga kaheksandana. Pressikonverentsil tunnistas ta, et ei olnud alguses üldse teadlik, mis toimub, ja arvas alguses, kui kõik karjuma hakkasid, et ta on rada valesti hüpanud. „Enne süsteemi sain ma aru, et keegi jookseb ringi, aga ma olin nii keskendunud oma sõidule, et ei lasknud end häirida.“

Houtzager sõitis lihtsalt oma sõitu edasi, ega pööranud hulludele tähelepanu. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Ehning ja Comme Il Faut tegid ilusa sõidu, kuid kogusid 1 kp aja eest, mis andis küll hetkeks liidrikoha, kuid päeva lõpuks 5nda. Järgnenud rootslased tiitlikaitsja Peder Fredricson ja Henrik von Eckermann võtsid mõlemad maha ühe takistuse, jäädes 6ndaks ja 7ndaks.

Ehning ja Comme Il Faut tulid viimased kolm vooru kõik nulliga, kuid 8 kp teise osavõistluse avavoorust ei lasknud neil medalini jõuda. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Tiitlikaitsja Peder Fredricson jõudis paraku alles 7ndaks. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Henrik von Eckermann sõitis Mary Louga stabiilselt, kuid paar viga siin seal ei võimaldanud 6ndast kohast enamat. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Simone Blum (6,61kp) ei saanud endale ühtegi eksimust lubada, paraku üks latt siiski pudenes ja neljandast kohast polnud pääsu, sest Jos Verlooy ja Igor (5,68) said vaid 1 kp aja eest. Just see õnnetu latt valitseva maailmameistri Blumi medalist tegelikult ilma jättiski.

Igor katsus nädala jooksul ainult ühte latti. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Explosion ja Ben A voorus veel kulla kursil. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Vaid 0,16 punkti jäi lahutama kulda ja hõbedat

Nüüd jäi tulla veel Fuchsil ja Maheril. Clooney hüppas suurepäraselt nagu alati. Puhas voor kindlustas neile vähemalt hõbeda. Maheri sõitu jälgiti haudvaikuses. Paraku pudenes kolmese süsteemi veekraaviga okseril latt ja kuld oli kaotatud nii napilt kui 0.16 puntkiga. Maherile selge pettumus, samal ajal lendasid lähikondlased lava taga Fuchsile kaela.

Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Hõbemedal Tryoni WEGilt, teine koht viimasest MK finaalist Göteborgis, võistkondlik pronks 2015a EM-ilt Aachenis ja 2017a omalt Göteborgis. Kui kaua oli ta seda oodanud!

Šveitslane on varem Euroopa meistriks tulnud ainult ühel korral – 1993ndal aastal võitis selle tiitli Willi Melliger hobusel Quinta. 1999ndal aastal tuli hõbedale Martini onu Markus Fuchs Tinkas Boyl. Täna täpselt 9a tagasi oli Martin muide Singapuris Noorte Olümpiamängudel kulla võitnud Šveitsi võistkonnas.

“Clooney pole maailma kõige elegantseim hüppaja, aga ta on nii hea hobune!” (Martin Fuchs) Foto: Külli Tedre-Gavrilov

„See nägi välja nii, et ma olen jälle teine,“ kommenteeris Martin. „Väga ei uskunud, et Ben eksib, kuigi mu tüdruksõber, kes hetkel kahjuks on Californias, kinnitas mulle terve nädala, et ma võidan seekord. Temaga rääkimisest on abi olnud, ta on pidanud kõik ööd üleval istuma, et mulle kaasa elada. Samamoodi on mulle tohutult tähtis minu pere toetus ja hobuseomanikud, Clooney omanik on mulle nagu teine isa. Ta on ideaalne omanik, ei sekku kunagi plaanidesse ega küsi küsimusi, vaid laseb meil oma tööd teha.“

Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Clooney ja Fuchs on tõepoolest olnud eriline partnerlus. „Ta on kõige parem hobune, keda endale tahta võiksin. Tema parim omadus on see, et ta läheb iga vooruga paremaks. Kui mina teen kõik õigesti, siis tema ei eksi. Avapäeval saime kiirusparkuuris tegelikult ühe vea kirja, kuid see oli täielikult minu viga.“

Oma taustajõudusid ei jõudnud värske võitja samuti ära kiita. Minu groom on olnud minuga nüüd juba mitu aastat ja ta on üks paremaid inimesi, kes minu ümber olnud selles karussellis.

Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Ben Maher oli näost veidi ära, kuid kinnitas, et Martin vääris väga kulda. „Kui keegi siit praegu seda võitu minust rohkem vääris, siis just tema. Tegelikult kõik kombinatsioonid siin eesotsas väärisid seda. Täna läks nii. Explosion on väga imeline hobune, enesekindel aga natuke siiski ettevaatlik, seega ta vajab vahel minu tuge ja läks täna sellest natuke stressi.“

Ben ja Explosion paraku eksisid B vooru süsteemis. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Silmnähtavalt üliõnnelik Jos Verlooy oli tegelikult ainus, kes platsil võiduvääriliselt juubeldas. Kolmas koht ei olnud talle muidugi täielik üllatus, sest Igor oli terve nädala jooksul katsunud ühte latti. Paraku tuli see latt ka alla. „Olen väga õnnelik, et sain Igorile medali kinkida. Ma tänan tema omanikku ja kogu oma tiimi, sest ilma nende inimesteta ma siin ei istuks,“ märkis Jos.

Verlooy üliõnnelik. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Rajameister Louis Konickxi tööd kiideti taevani. Mees lisas ise, et püüdis pakkuda võimalikult erinevaid parkuure ning on õnnelik, et ühtegi tõsist kukkumist ei olnud.

Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Tulemused leiate: https://www.longinestiming.com/equestrian/2019/longines-fei-european-championships-rotterdam-rotterdam