Milline oli 2011. aasta maailma takistussõidus?

2011. aasta oli maailma takistussõidus tähelepanuväärne ja sündmusterohke. Toome siinkohal lugejani väikse kokkuvõtte tippspordis toimunust.

Jaanuar

Kevin Staut (FRA) alustab 2011. hooaega Rolex Rankingu liidrina ning jätkab sellel positsioonil veel 6 kuud. (Kokku õnnestub tal tabeli liider olla aga pea aasta aega.)

Kevin Staut. Foto: Külli Tedre

Rodrigo Pessoa (BRA) ja tema naine Alexa saavad vanemateks, kui perre sünnib tütar Sophia.

Denis Lynch (IRL) lahkub Iiri takistussõidukoondisest erimeelsuste tõttu koondise manageriga. Kuus kuud hiljem ta siiski naaseb võistkonda.

Denis Lynch ja All Inclusive NRW. Foto: Külli Tedre

Veebruar

Maailma üks edukamaid takistussõiduhobuseid For Pleasure lahkub siit ilmast 25aastasena, kui leitakse Ehningi perekonna karjamaalt igavesti uinununa.

For Pleasure ja Marcus Ehning. Foto: www.superiorequinesires.com

Rootsi sportlane Angelica Augustsson saavutab üllatusliku läbimurde ja rahvusvahelise kuulsuse, kui võidab kodupubliku ees Lääne-Euroopa MK-etapi Gothenburgis.

Märts

Kevin Staut jätkab Rolex Rankingu liidrina, võites ka Maailmakarika 2010/2011. hooaja edetabeli.

Kevin Staut ja Silvana de Hus. Foto: Külli Tedre

Denis Lynch annab üle kogutud 100 000 € Iirimaa Loomade Väärkohtlemise Ennetamise Ühingule, et kanda hoolt nende hobuste eest, kelle heaolu on mõjutanud majanduskriis.

McLain Wardi (USA) superhobune Sapphire saab jalavigastuse, mis kõrvaldab ta spordist terveks hooajaks.

Aprill

Marcus Ehningi (GER) võidukas partner Sandro Boy saadetakse Leipzigis MK finaalis ilusa tseremoonia saatel pensionile. Üheskoos võitsid Ehning ja Sandro Boy 2006.a. Maailmakarika finaali ning lugematul arvul GP-sid. Täkk teenis oma võitude eest kokku 1,2 millionit eurot.

Sandro Boy südamlik hüvastijätutseremoonia. Foto: Külli Tedre

Christian Ahlmann (GER) ja Taloubet Z võidavad Leipzigis MK finaali, kui senine liider Marco Kutscher viimases voorus mitmeid eksimusi teeb. Teise koha võidavad kokkuvõttes Eric Lamaze (CAN) ja Hickstead, kolmandaks tõuseb viimase vooruga Jeroen Dubbeldam (NED) hobusel BMC Van Grunsven Simon.

Christian Ahlmann võidab Maailmakarika. Foto: Külli Tedre

Ludger Beerbaum (GER) ja tema abikaasa Arundell saavad vanemateks, kui sünnib tütar Mathilde.

Mai

Paljud tipphobused vahetavad omanikke – Katie McVean (AUS) müüb oma supermära Delphi mitmete miljonite eurode eest Saudi-Araabia ratsaliidule ja Kamal Bahamdanile. Cian O’Connor (IRL) müüb enda tipphobuse Larkhill Cruiseri Abdullah Al Sharbatlyle. Roger-Yves Bost (FRA) saab Lady Georgina Forbes’i hobuste Castle Forbes Myrtille Pauloise and Castle Forbes Vivaldo vh Costersveld uueks ratsanikuks. Forbes ja Jessica Kürten (IRL), kes varem nimetatud hobustega võistles, käisid rahaliste erimeelsuste lahendamiseks isegi kohtus.

Delphi müüakse täpsustamata andmeil umbes 10 miljoni euroga Saudi-Araabia ratsaliidule ja Kamal Bahamdanile. Foto: Külli Tedre

Rahvuste Karika Kõrgliiga (The Top League), mis koosneb kaheksast etapist, saab alguse Prantsusmaal La Baule’is, kus Iirimaa võtab etapivõidu. Hickstead ja Lamaze võidavad GP nii La Baule’is kui ka Roomas.

Iiri meeskond võidab esimese etapi Rahvuste Karika kõrgliigas. Foto: Christoph Bricot/FEI

Kevin Staut valitakse esimese sportlasena FEI juhatusse.

Juuni

Eric Lamaze haarab Rolex Rankingu liidripositsiooni ning jätkab sellel kohal aasta lõpuni.

Eric Lamaze ja Hickstead. Foto: Kit Houghton / FEI

Hollandi meeskond võidab teise järjestikuse võidu, kui Rahvuste Karika Kõrgliigas alistatakse kolmas etapp.

Ludger Beerbaum tuleb üheksandat korda Saksamaa Meistriks.

Ludger Beerbaum hobusel Coupe de Coeur. Foto: Külli Tedre

Juuli

Michael Whitaker (GBR) saadab pensionile oma tipp-partneri Portofino, sama teevad ka Meredith Michaels-Beerbaum (GER) ja Jos Lansink (BEL), kui Aachenis jäetakse hüvasti Shutterfly ja Cumano’ga.

Shutterfly saadetakse pidulikult pensionile Aachenis. Foto: www.facebook.com/chioaachen

Cian O’Connor (IRL) müüb oma hobused K Club Lady ja Temple Road Ukraina multimiljonärile Aleksander Onishchenkole, kes on endale selleks hetkeks juba teeninud hüüdnime "Aasta hobuseostja" (“The horse buyer of the year”).

Ukraina multimiljonär Aleksanr Onishchenko teenib aasta hobuseostja hüüdnime. Foto: Dirk Caremans

Eric Lamaze ja Hickstead jätkavad võidulainel, kui võidavad Queen Elizabeth II Cup’i ja 200 000€ auhinnaraha Spruce Meadows’is.

Hollandi meeskond triumfeerib taaskord Kõrgliigas, kui Maailma Ratsaspordi Festivalil Aachenis saavutatakse järjekordne etapivõit. Üllatuslikult saavutab GP võidu aga Janne-Friedrike Meyer (GER) hobusel Cellagon Lambrasco, olles ainuke kaks vooru vigadeta läbinud sportlane. Toimub ka OM kvalifikatsioon Kesk-Euroopa, Okeaania ja Aasia riikidele, kus edukaimaks osutuvad Katarina Offel (UKR) ja Ukraina.

Janne-Friederike Meyer hobusel Cellagon Lambrasco. Foto: http://www.facebook.com/chioaachen

Aacheni festivali ajal saab Marcus Ehning taaskord isaks, kui tema naine Nadia sünnitab poja nimega Davy Andreas.

August

Rahvuste Karika Kõrgliiga jõuab lõpule Rotterdamis, kus kaheksa meeskonda võitlevad kõik ellujäämise nimel. Tihe rebimine Hollandi ja Saksamaa vahel lõpeb lõppkokkuvõttes viimase üleolekuga, samas kui USA ja Taani, kui viimased, peavad 2012. aastal võistlema nn B liigas (Promotional League).

Võidukas Saksamaa võistkond. Foto: Kit Houghton/FEI

Christian Ahlmanni ja Judy-Ann Melchiori (BEL) tabab ebaõnn, kui nende tipphobused Taloubet Z ja As Cold As Ice saavad vigastuse just vahetult enne EM-i Madriidis.

September

Vigastuste saaga jätkub, kui hispaania EM-i suurlootuse Sergio Alvares Moya hobune Action Breaker langeb rivist välja nädal enne meistrivõistlusi. Marcus Ehningi Plot Blue saab samuti kergema vigastuse ning arvatakse Saksamaa EM koondisest välja.

Marcus Ehningi Plot Blue. Foto: Kit Houghton / FEI

Hickstead ja Eric Lamaze saavutavad koduses Spruce Meadowsis CN International nimelisel võistlusel teist korda suurvõidu ja miljon dollarit auhinnaraha.

Rolf-Göran Bengtsson (SWE) ja Ninja La Silla tulevad teenitult Euroopa Meistriteks. Teise koha võtab Carsten-Otto Nagel (GER) hobusel Corradina, pronksile pääseb Nick Skelton (GBR) Carlol.

Rolf-Göran Bengtsson võidab EM tiitli. Foto: Kit Houghton / FEI

Võistkondlik EM kuld läheb Saksamaale koosseisus Marco Kutscher/Cornet Obolensky, Carsten-Otto Nagel/Corradina, Janne-Friedrike Meyer/Cellagon Lambrasco ja Ludger Beerbaum/Gotha. Hõbemedalid haaravad prantslased ja pronksi võtavad britid. Hollandi meeskonnale, kel hooaja jooksul seljataga mitmeid edukaid starte, on medalita jäämine hiiglaslik pettumus.

Rootsi meeskond võidab Rahvuste Karika nn B liiga ning kindlustab järgmiseks aastaks koha kaheksa hulgas Kõrgliigas.

Jan Tops (NED) ja Edwina Alexander (AUS) abielluvad Saint Pauli kirikus Monacos.

Jan Topsi ja Edwina Alexanderi pulm. Foto: www.horsesportireland.ie

Oktoober

Katharina Offel katkestab töösuhted suurärimehest hobuseomaniku Aleksander Onischenkoga.

Katarina Offel. Foto: Kit Houghton/FEI

Pius Schwizer (SUI) võidab järjestikku nii Oslo kui Helsingi MK etapid, mida varem on sarnaselt suutnud Daniel Etter (SUI) ja Christian Ahlmann.

Pius Schwizer võidab pärast Oslot ka Helsingi MK etapi. Foto: Marcus Westermark / FEI

Christian Ahlmann, kes on pärast Hong Kongi dopinguskandaali reeglite kohaselt kõrvaldatud ka Londoni OM-ilt, naaseb Saksamaa A-koondisesse ning võib valituks osutumise korral 2012.a. OM-il meeskonnas võistelda, kuna nimetatud reegel tühistatakse.

Briti legendaarne sportlane, treener ja raamatute autor Tim Stockdale kukub noore hobuse seljast, murdes kahest kohast oma kaela. Sajad fännid ja kaassportlased saadavad talle tervenemissoove ning õnnelikul kombel paraneb mees saadud vigastustest.

Tim Stockdale. Foto: www.timstockdale.com

November

November on takistussõidumaailma traagilisim kuu, mil Verona MK etapil sureb otse võistlusplatsil pärast parkuuri läbimist maailma üks parimaid takistussõiduhobuseid Hickstead, kellel tuvastatakse lahkamise tulemusena aordirebend. Võistlus katkestatakse kaassportlaste palvel.

Hickstead sureb vahetult pärast parkuuri lõpetamist otse areenil. Foto: Külli Tedre

Edwina Tops-Alexander (AUS) võidab tema abikaasa poolt kuuendat aastat korraldatava tipptakistussõitjate sarja Global Champions Tour, jättes seljataha Ludger Beerbaumi ja Alvaro de Miranda (BRA).

Jeroen Dubbeldami tippratsu BMC Van Grunsven Simon hakkab edaspidi hüppama USA ratsaniku Beezie Maddeni all.

Jeroen Dubbeldam ja BMC Van Grunsven Simon. Foto: Külli Tedre

29 aastane tipptäkk Animo pannakse magama. Lisaks tema enda suurepärastele saavutustele on Animol registreeritud üle 3000 järglase, kellest mitmed on maailmas tuntud edukad takistussõiduhobused.

Animo ja Jos Lansink. Foto: Dirk Caremans

Detsember

Billy Twomey (IRL) ja Tinka’s Serenade võidavad Rolex IJRC Top 10 finaali, millest võtavad osa Rolex Rankingu kümme parimat. Eric Lamaze üllatab fantastilise sõidu ja teise kohaga hobusel Coriana van Klapscheut.

Billy Twomey ja Tinka’s Serenade

Lamaze ja Hickstead valitakse Kanada Aasta Sportlasteks.

Lamaze ja Hickstead. Foto: Külli Tedre

Kokkuvõtte tegemisel on kasutatud originaalartiklit portaalist World of Showjumping:http://worldofshowjumping.com/exclusives/44-exclusives/1366-wosj-exclusive-the-showjumping-year-of-2011