Millised ratsutajad osalevad sel aastal rahvusvahelistel tiitlivõistlustel?

Katriin Kalle ja Mister Tondi. Foto: Murielle Mulder.

Nii mõnedki Eesti ratsasportlased valmistuvad peatseteks etteasteteks rahvusvahelistel tiitlivõistlustel. Siinkohal anname lühikese ülevaate nendest sportlastest, kes praeguste plaanide kohaselt tiitlivõistlustel osaleda on plaaninud.

TAKISTUSSÕIT

Margareth Eikner, noorratsanik (21 a)

Tiitlivõistluse tüüp ja raskusaste: EM, 145/150 cm

Toimumisaeg ja –koht: 11.-17. juuli 2022 Olivas Hispaanias

Kvalifikatsioon: EM-ile kvalifitseerumiseks oli vaja hüpata 145 parkuur maksimaalselt ühe mahajamisega. Kvalifikatsiooninormi täitsin eelmisel aastal.

Hobune: Luigi van de Kornelishoeve on 11-aastane BWP (belgia soojavereline) ruun. Ta on minu silmis rohkem nagu inimene kui hobune. Mul on selline tunne, et ta saab inimesest nii hästi aru ja proovib alati kõike minu meele järele teha. Ta on ainus hobune, keda ma tean, kes eelistab iga kell veeta rohkem aega minu seltsis kui teiste hobustega. Ma tean Luigit juba kuus aastat ning ta on minu jaoks nagu pereliige. Kodus on Luigi üks laisemaid hobuseid, keda ma tean. Kodus me temaga peaaegu üldse ei hüppa. Meie treeningud on peamiselt metsas, mida ta väga naudib. Selle eest võistlustel on ta nagu välja vahetatud hobune, ta on väga erk ja motiveeritud hüppama. Ta teab väga hästi, millal on oluline soorituse hetk ja ta annab alati endast parima.

Margareth ja Luigi. Foto: Pegasus Photos.

Treenerid: Jos ja Alexander Kumps. Jos on üks maailma parimatest treeneritest, ta on käinud mitmetel olümpiamängudel ja ka muudel suurvõistlustel. Tema poeg Alexander Kumps on väga andekas ratsutaja, kes on võistelnud väga edukalt 4* ja 5* tasemel. Lisaks ta headele oskustele võistlusplatsil on Alexil suur anne noorhobuste arendamiseks ja välja sõitmiseks. Alex on olnud mulle Luigiga väga suureks abiks.

Ettevalmistus: Valmistumine selle aasta EM-iks sujub väga hästi. Väga oluline etapp hetkevormi saavutamiseks oli Vilamoura kuuenädalane võistlustuur. Seal hüppasin Luigiga oma esimesed 150cm parkuurid ja ka oma esimese 3* GP. Tuuri tipphetkeks oli kindlasti seitsmes koht 150cm LR sõidus, kus hüppasime topelt nulli ning üks mahaajamine 3* GPs, millega saavutasime kolmeteistkümnenda koha. Antud võistlus andis mulle väga palju enesekindlust, kuna ma tean, et EMil ootavad meid ees samad kõrgused ning me oleme valmis ja võimelised sellel tasemel hästi sõitma. Hiljuti olen võistelnud 2* tasemel Peelbergenis ja Sentoweris, kus oleme teinud puhtaid sõite ja saanud auhinnalisi kohti 145 LR sõidus ja ka 145 GPs. Viimasel suurvõistlusel hüppasin Luigiga oma esimese 4*, kus hüppasime mõlemad sõidud puhtalt ja olime auhinnalistel kohtadel. Võistluse parimaks sõiduks oli puhas sooritus ja kolmeteistkümnes koht 155cm GPs. Enne EM-ile minekut on plaanis teha veel üks rahvusvaheline võistus Bonheidenis, kuid seekord madalamatel kõrgustel. Nüüd on oluline lihvida viimased tehnilised detailid ja hoida Luigit motiveerituna.

Sihid ja ootused: Oleme Luigiga hetkel mõlemad väga heas vormis ja EM eesmärgiks on individuaalvõistluse võit.

Mia-Marleen Lanno ja Haloubet. Foto: Equine Photo Base.

Mia-Marleen Lanno, juunior (17 a)

Tiitlivõistluse tüüp ja raskusaste: EM, 140/145 cm

Toimumisaeg ja -koht: 11.-17. juuli 2022 Olivas Hispaanias

Kvalifikatsioon:  Nõutud kvalifikatsioon on CSI2* võistlusel Table A sõidus min 135cm kõrgusel min 8kp sõit. Kvalifikatsioon sai täidetud Olsza CSI2* võistlustel Poolas, kus sõitsin CSI2* 145cm parkuuri 8kp-ga.

Hobune: Haloubet on 10-aastane KWPN tõugu ruun. Ta on väga jõuline ja suudab hea klapi korral hüpata kõrgeid radu.

Treenerid: Rein Pill ja Aldo Kanepi

Ettevamistus: Teen rahvusvahelisi starte, et saada kogemust kõrgemates sõitudes. EM-ile eelnevalt osaleme ka PM-il.

Ootused ja sihid: Tahan väga finaali kvalifitseeruda ja tahan teha sõidud, millega nii ise kui treenerid rahule jääks.

Lene Varula, juunior (16 a)

Tiitlivõistluse tüüp ja raskusaste: EM, 140/145 cm

Toimumisaeg ja –koht: 11.-17. juuli 2022 Olivas Hispaanias

Kvalifikatsioon: Kvalifikatsioon sai täidetud Poolas Boguslawice CSI2* võistlusel, kus sain 145cm 11. koha

Hobune: Lopez on 13-aastane Hannoveri täkk. Ta on kiire, püüdlik ja oma ala professionaal.

Treener: Kertu ja Gunnar Klettenberg

Ettevalmistus: Käin võimalikult palju rahvusvahelistel võistlustel ning plaan on ka minna natuke välismaale treenima

Sihid ja ootused: Tahan teha sõite, millega mina ja mu treenerid rahule jääksid ning tahaksin ka finaalis sõita.

Lene Varula ja Lopez. Foto: Oliwia Chmielewska.

KOOLISÕIT

Lisette Kivro, poniratsanik (15 a)

Tiitlivõistluse tüüp ja raskusaste: EM, LP tase

Toimumiskuupäev ja -koht: 3.-7. august, Strzegom (Poola)

Kvalifikatsioon: vähemalt 64% Pony Team või Pony Individual Competition Test’is CDIP’l. Kvalifikatsoon sai täidetud eelmisel aastal Leedus Kunkiai’s.

Hobune: McGregor J on 10-aastane ERP ruun. Oleme treeninud koos 5 aastat, tegemist on minu esimese isikliku hobusega.

Treener: Dina Ellermann

Ettevalmistus: Võtame osa võimalikult paljudest rahvusvahelistest võistlustest, et saada kõrgematasemelistelt kohtunikelt tagasisidet ning anname endast treeningutel parima, et saavutada tippvorm.

Sihid ja ootused: Eesmärk on saada suurvõistluse kogemus ning saada tagasidet võrdluses Euroopa tippudega poniratsutajate seas. Lisaks proovime näidata enda parimat vormi ning võita iseennast.

Lisette Kivro ja McGregor J. Foto: Triin Läänemägi.

Dina Ellermann, seenior

Tiitlivõistluse tüüp ja raskusaste: MM, Grand Prix

Toimumiskuupäev ja -koht: august 2022, Taanis Herningis

Kvalifikatsioon: Kvalifikatsioon täidetud eelmisel aastal

Hobune: Donna Anna, 14-aastane ESH, kasvataja Liivaku Tallid

Treener: Alla Gladõsheva

Ettevalmistus: Midagi erilisemalt ei tee kui tavaliselt. Kõik käib Donna ümber, kuidas treening-, puhke- ja võistlusgraafik saab tehtud. Selle taga on meeskonnatöö.

Sihid ja ootused: Olen tänulik, et saame võistelda ja Eestit esindada.

Dina Ellermann ja Donna Anna. Foto: Dirk Caremans.

Grete Püvi Ayache, seenior

Tiitlivõistluse tüüp ja raskusaste: MM, Grand Prix

Toimumiskuupäev ja -koht: august 2022, Taanis Herningis

Kvalifikatsioon: Kvalifikatsioon täidetud sel aastal.

Hobune: Farao da Raia on 12-aastane lusitano tõugu ruun, kellega ratsutan nüüd juba kuuendat aastat. Ta on väga energiline, julge ja väga töökas hobune.

Treener: Alexandre Ayache

Ettevalmistus: Järgmine suurvõistlus on Brno MK etapp, pärast seda saab hobune kaks nädalat puhata ja siis valmistume MMiks. Suvel hetkel teisi võistlusi plaanis ei ole, aga kõik selgub täpsemalt pärast Brno võistlust.

Sihid ja ootused: Ootused on alustada võimalikult ruttu oma teiste GP hobustega võistlemist, seda ma tõesti ootan innuga. Kindlasti on esimene aasta ainult kogemuste korjamine – samamoodi nagu oli see Faraoga, kui ta noorem oli. Faraoga naudin tehtud töö vilju, ta on heas vormis ja ma väga naudin temaga sõitmist, aga detailide kallal tööd veel jätkub, nii et arenguruumi veel on. Me oleme koos temaga saanud parima Eesti tulemuse Grand Prix’s CDI rahvusvahelisel areenil ja eesmärk on meie etteastet ja tulemust veelgi parandada. Kõige olulisem on minu jaoks oma hobuseid nautida ja nendega teha harmoonilist koostööd, nendega koos veedetud hetked teevad mind õnnelikuks võistlustulemustest olenemata.

Grete ja Farao Da Raia. Foto: Sassofotografie.

KESTVUSRATSUTAMINE

Katriin Kalle, juunior (18 a)

Tiitlivõistluse tüüp ja raskusaste: WEG (seeniorina) 160 km või EM (juuniorina) 120 km

Toimumiskuupäev ja -koht: WEG Veronas Itaalias oktoobris 2022, EM Hispaanias septembris 2022

Kvalifikatsioon: Täidetud mõlema võistluse jaoks, EM-i oma juba eelmisest aastast ning WEG-i oma sai täidetud aprilli lõpus Slovakkias.

Hobune: Mister Tondi, ERP, 10-aastane ruun. Maailma kõige suurema võistlushingega poni. Alguses ei uskunud temasse mitte keegi, kuid nüüd on tegu ehk Eesti ühe parima kestvushobusega. Iseloomu on tal palju, ta teab väga hästi, mida tegema peab ning on lihtsalt maailma kõige ägedam.

Treener: Kaja Tuisk ja Reet Kerro

Ettevalmistus: Ratsanikuna käin ise iga nädal vähemalt kolm korda jõusaalis ning vähemalt kaks korda jooksmas. Arvan, et ka ratsaniku vastupidavus on väga oluline. Tondiga teeme enamjaolt pikki trenne, naudime üksteise seltskonda ja suvel veedame palju aega ka meres. Tondi treenimise kohta kehtib „less is more“.

Eesmärk ja ootused: Euroopakatel võiks jõuda TOP10, aga kuna ma ei tea, kas sinna lähen, on olukord veel ebakindel. WEGil tahaks kindlasti lõpetada ja anda endast maksimum, et Eestil tiimina läheks hästi.

Katriin Kalle ja Mister Tondi. Foto: Murielle Mulder.

Eveli Pärna, seenior

Tiitlivõistluse tüüp ja raskusaste: WEG ehk Seeniorite Maailmameistrivõistlused, CEI 3* 160km

Toimumisaeg- ja koht: Itaalias Veronas 22. oktoobril 2022

Kvalifikatsioon: Seeniorite maailmameistrivõistlusteks on vaja eelnevalt täita 2 x CEI 3* distants. Alustasime kvalifitseerumisega Eestis, mil 17.07.2021 sõitsime Padisel esimese CEI 3* 160km distantsi ning 30.04.2022 täitsime teise CEI 3* 140km kvalifikatsiooni Slovakkias, Šamorinis.

Hobune: Ragazza on 11-aastane Eesti Sporthobune, kes on oma hingelt väga püüdlik ning annab endast kõik, et ratsanikule meele järele olla. Ragazzale meeldib vaheldus, mida kestvusratsutamine pakub, sest trennide ülesehitus ja keskkond on kogu aeg muutumises. Ragazza naudib tähelepanu, on väga uudishimulik, armastab tohutult joosta ning peidab endas ka parajalt krutskeid, mis teevad temast ideaalse kestvushobuse.

Treener: Mari Saar

Ettevalmistus: Jätkame regulaarsete treeningutega, teeme suve jooksul veel ühe rahvusvahelise stardi ning puhkame parajalt, et sügisel puhanud ja selge peaga esineda meie jaoks selle aasta tähtsaimal võistlusel.

Sihid ja ootused: Minu jaoks on oluline teha läbimõeldud ning rahulik sõit. Teen igapäevaselt tööd enda füüsilise ja eriti vaimse poolega, et pika võistluspäeva jooksul püsiks pea selge ning võistlusvaim ei raugeks. Eesmärk on jõuda terve ning õnneliku hobusega üle finišijoone.

Eveli Pärna ja Ragazza. Foto: Simona Zelmanová.

Taavet Tikk, seenior

Tiitlivõistluse tüüp ja raskusaste: MM, CEI 3* 160km

Toimumisaeg ja -koht: Itaalias Veronas 22. oktoobril 2022

Kvalifikatsioon: Kaks korda läbitud CEI 3*, milles üks peab hobuse jaoks olema sama sõitjaga. Sai täidetud 2022 kevadel Slovakkias.

Hobune: Meriin, 10 a ERP, meie oma kasvatatud.

Treener: Hobuse personaaltreener on Doora Elmi.

Ettevalmistus: Proovin kaalust veel 5 kg veel alla võtta. Rahastuse leidmine ja meeskonna kokkupanemine.

Sihid ja ootused: Meriin sai mõned aastad tagasi noorte hobuste MM-il 21. koha. Prooviks sama taset hoida, kuigi päris MM-i tase on tugevam, rada pikem ning hobune siiski alles noor.

Taavet Tikk ja Meriin. Foto: Zantarra.

Brenda Prants, seenior

Tiitlivõistluse tüüp ja raskusaste: MM, CEI 3* 160km

Toimumisaeg ja -koht: Itaalias Veronas 22. oktoobril 2022

Kvalifikatsioon: Kaks 3* sõitu ehk siis kas 2x160km või 1x160km ja 1x140km ning nende miinimumkiirus tohib olla 14 km/h. Kvalifikatsioonid on täidetud eelmisest aastast ja osalesin eelmisel aastal ka seeniorite EM-il Hollandis, kus lõpetasin edukalt 13. kohal kiirusega 17,95 km/h 160km distantsil.

Brenda Prants ja Assman. Foto erakogust.

Hobune: Assman on minu isiklik hobune, ta on 12-aastane Eesti sporthobune. Tema kõige parem omadus on see, et ta annab alati endast kõik ja pingutab väga. Ta on väga energiline ning vägagi võistlushimuline.

Treener: Õnne Halliko

Ettevalmistus: See leiab aset kogu hooaja vältel, iga võistlus on ettevalmistus ja treening tiitlivõistluseks. Treenimine toimub suures osas maastikul, varieeruvalt lihtsamatel ja raskematel maastikel. Treeningute pikkused on samuti väga erinevad.

Sihid ja ootused: Eelmisel aastal ületasime Assmaniga Hollandis kõik minu ootused ehk et sel aastal ma ei oskagi mingeid ootusi või sihte hetkel nimetada. Eesmärk on tulemus kirja saada ja siis hobuse järgi vaadata, kas sellel päeval see eesmärk saavutada kiirema või aeglasema tempoga. Kestvusratsutamises on väga tähtis hobuse heaolu ning ka minu jaoks on see number üks.