Mis toimus Eesti ratsaspordis 2014. aastal?

Aasta 2014 on lähenemas oma lõpule ning juba kujunenud traditsiooni kohaselt heidab Hobumaailma toimetus sel puhul pilgu tagasi, võtmaks kokku, millised hetked ja sündmused jäävad meenutama mööduvat aastat. Jõululugemiseks pakume oma lugejatele tagasivaate Eesti ratsapordile.
 
WEG-ile osales kolm Eesti ratsasportlast
 
Mööduva aasta vaieldamatuks tippsündmuseks olid ilmselgelt Maailma Ratsaspordi Mängud (World Equestrian Games), mis toimusid augusti lõpus ja septembri alguses Prantsusmaal Normandias. Esmakordselt Hobumaailma ajaloos olime maailma ratsaspordi tippsündmusele kaasa elamas otse sündmuste keerises. Rõõmuga saime kajastada kolme oma maa sportlase tegemisi. Mäletatavasti osalesid tänavusel WEG-il kaks koolisõitjat ning kestvusratsutaja. Kõik nad olid maailma tippvõistlusel esmakordselt, eelnevalt olid WEG-il osalenud vaid takistussõitjad.

WEG avamine. Foto: Külli Tedre
 
Meie koolisõitu esindasid Normandias Grete Barake ja Talent ning Dina Ellermann ja Landy`s Akvarel. Mõlemad paarid olid enne suurvõistlust pakkunud koolisõidufännidele mitmeid häid tulemusi.  Võib öelda, et tüdrukud esinesid ootuspäraselt ja suhteliselt kenasti, ületamata küll oma isiklikke rekordeid. Dina, kes startis esimesena, oli testi alguses hobusega pisut raskustes, kuna neil puudus nii suure areeni kogemus ning teatavasti on Akvarel välistele ärritajatele suhteliselt tundlik. Programmi edenedes näitasid nad aga oma tugevust ning sõitsid kokkuvõttes välja 65,457 %.

Dina ja Akvarel. Foto: Külli Tedre


Pool tundi hiljem startinud Grete ja Talent töötavad koos alles 2014.a. jaanuarist ning neilegi oli selline suurvõistlus esmakordne. Grete ootused olid ehk pisut kõrgemale seatud, kahjuks tuli sisse väike eksimus ning ka hobune oli üldiselt rohkem hajevil kui tavaliselt. Nende skoor 65,043 % oli Dina omale lähedal ning mõlemad platseerusid oma tulemustega 100 sportlase konkurentsis viimasesse kolmandikku. Eesti jäi paljudele silma kui ainuke riik, kel oli koolisõidus kaks individuaalsportlast ning otseülekannete kommentaatorid meie paaridele halba hinnangut ei andnud. Kokkuvõttes kindlasti uhke ettevõtmine ja ootused tuleviku osas on mõlemale paarile aina kõrgemad.

Grete ja Talent. Foto: Külli Tedre
 
Kestvusratsutamises esindas Eestit meie viimaste aastate selle ala liider Kairit Järv (WEG-i ajal veel Kalbre). Kahjuks ei õnnestunud supervormis olnud Kairitil ja Baltimoril maailma tippkonkurentsis lõpetada, kuna kolmanda ringi järel tunnisid veterinaarid kergest libastumisest asfaltil tingitud kriimustuse Baltimori randmel „ohtlikuks“. Olgu siiski öeldud, et hobuse taastumine oli väga heal tasemel ning ka tema hilisem tervis täiesti korras. Mis seal salata, juba sellisele suurturniirile kvalifitseerumine on saavutus omaette, ehk järgmine kord ka rohkem õnne.

Kairit ja Baltimor. Foto: Külli Tedre


 
Juuniorid ja poniratsanik esmakordselt takistussõidu EM-il
 
WEG ei jäänud möödunud aastal ainukeseks rahvusvaheliseks tiitlivõistluseks, kus meie sportlased osalesid.  Esmakordselt maailma ajaloos osalesid tänavustel Euroopa Meistrivõistlustel meie juunior- ning poniklassi takistussõitjad. Itaalias peetud juuniorite kontinentaalsel tiitlivõistlusel asusid starti Meriel Isok hobusega Diamond 4 Ever ja Mai-Britt Nuudi hobusega Foxstop van Essene. Paraku kumbki finaalvooru ei pääsenud, kuid kindlasti said nad hea kogemuse tõsiselt võistluselt. Finaalvõistlusele ei pääsenud ka Iirimaal ponide takistussõidu EM-il osalenud My Relander koos poniga Blackwoodland Rock, kes jäid finaali ukse taha esimestena, kuna ületasid napilt teises eelvoorus normiaega.

Mai-Britt ja Foxstop Van Essene EM-il. Foto: erakogu

Meriel ja Diamond 4 Ever. Foto: erakogu

My ja Blackwoodland rock. Foto: Susanna Liis Ole
 
Meie noored sportlased jäid euroopakatel tabeli tagumisse poolde, kuid samas peame endale aru andma, kui kõrge on võrreldes meiega Euroopa takistussõidu eliitriikide juuniorite ja noorte ratsanike tase. Toon siinkohal näite:  tänavusel hooajal võitsid CSI5* tasemega turniiri Grand Prix kaks 19aastast noormeest – Jos Verlooy Belgiast ning WEG-il pärast avapäeva juhtinud iirlane Bertram Allen. Esikuuikusse on end sel tasemel pidevalt sõitnud ka 20aastane Constant van Paessen ning 21aastane Nicola Philippaerts Belgiast. Kas meie noortel on võrreldes sellise tasemega võimalusi? Realistiks jäädes, kahjuks mitte. Noorte takistussõitjate arvestatavast pildile tõusmisest maailmas kirjutame veidi pikemalt meie aastavahetusel ilmuvas maailma ratsaspordi tähtsündmusi kajastavas loos.


Rahvusvahelisele tiitlivõistlusele jõudis sarnaselt mullusega jällegi rakendisportlane, kelleks sel aastal oli Ungaris treeniv Pille-Riin Roosileht. Samas toimunud üherakendite MM-i lõpetas Pille-Riin 66. kohal.

Pille-Riin Roosileht. Foto: erakogu
 
Kestvusratsutamise noored tõid juulikuus Norras toimunud Põhja- ning Baltimaade meistrivõistlustelt võistkondliku hõbemedali, millele lisandus Kaisa Keerdi individiuaalne hõbemedal. Lisaks osales Virge Laur 6. märtsil Dubais peetud sõjaväelaste MM-il, millelt naases kõrge kuuenda kohaga. Eestlastest olid tegelikult stardis veel Anniki Kreek, Ines Beilmann, Kairit Kalbre ja Viljar Jaamu, kes kõik pidid katkestama hobuse lonke tõttu. Võistlusel osaleti kohalikel hobustel ning meie sõitjate sõnul oligi parim hobune just sattunud Virgele.

Kaisa Keerd ja Filly-Bella. Foto: Marie Hatlevoll
 
Takistussõitjate ainukeseks rahvusvaheliseks tiitlivõistluseks jäi 2014.a. noorhobuste MM, mis traditsiooniliselt toimub Belgias Zangersheide kasvanduses. Hanno Ellermann lõpetas viieaastase hobusega Elton John TN kõrgel kümnendal kohal.

Hanno Ellermann ja Elton John TN. Foto: © DigiShots


 
Kivisild ja Cinnamon pakkusid eestlastele aasta emotsiooni
 
Eraldi väärivad lõppeval aastal kajastamist Tiit Kivisildi ja Cinnamoni tegemised. Selle paari aastaid väldanud edukas koostöö lõppes küll novembrikuus, kui Cinnamon Itaaliasse müüdi, kuid enne seda suutsid nad kodumaisele ratsapublikule pakkuda Hobumaailma toimetuse arvates aasta emotsiooni. Kivisild ja Cinnamon tegid tänavusel Tallinn International HorseShow`l absoluutselt viimased esituse, kui asusid võistlustulle suurvõistlust lõpetanud Alexela Grand Prix ümberhüpete viimastena. Ülikeskendunud Kivisild võttis teadlikult riske ja seekord kõik õnnestus, täismaja rõkkas ovatsioonidest. Jälgisin (toim. Hillar) seda emotsionaalset hetke koos tuntud koolisõitja ja koolisõiduaktivisti Anželika Maasikuga otseülekande kommentaatoripuldist ning oli vist just Anželika see, kes ütles, et parimgi Hollywoodi stsenarist ei oleks suutnud kavandada haaravamat stsenaariumi, kui see, mis Tiidu ja Cinnamoni esituses publiku ees lahti rullus. Ilus hetk, mis jääb meelde aastateks!

Tiit ja Cinnamon. Foto: Külli Tedre
 
Suurhetk Saku hallis ei jäänud 2014. a. Tiidu ja Cinnamoni ainukeseks märkimist väärivaks tulemuseks. Lisaks võidule Tallinnas, oli sama paar teisel kohal MK-etappidel Moskva lähistel Otradas ning Leedus Vazgaikiemises, lisaks kolmas koht Peterburgi lähistel toimunud Venta klubi CSI3* võistluse Grand Prix`lt.

Tiit ja Cinnamon. Foto: Külli Tedre

Kivisild on muuhulgas 2014. a. takistussõiduedetabeli võitja. Kui võit Cinnamoniga Saku Suurhallis on kõikidel meeles, siis meenutagem sedagi, et Tiit võitis ka teise lõppeval aastal Eestis peetud rahvusvahelise Grand Prix – Ruila Kevad CSI1* GP esikoht tuli hobusega Corsica.
 
Meenutades teiste takistussõitjate saavutusi, väärib märkimist Gunnar Klettenbergi ja hobuse Lance S CSI3* Grand Prix võit Venta klubis ja sama paari teine koht Riia MK-etapil. Gunnari tütar Kertu jõudis 2014. aastal kahel korral MK-etappidel poodiumile ning seda mõlemal korral Leedus. Kertu ja Ulrike R olid kolmandad Vazgaikiemises ning teised Šiauliais. Riia MK-etapil jõudsid kõrgele viiendale kohale Kairi Dräbtsinskaja ning Peron, Saku Suurhallis olid seitsmendad Oliver Karma ja Vanco Z. Mitmeid häid tulemusi tegi hooaja vältel Hanno Ellermann, kes hobusega Eldorado vd Zeshoek jõudis Lääne-Euroopa CSI2* Grand Prix`s mitmel korral esikuuikusse.

Kertu Klettenberg ja Ulrike R. Foto: Elizaveta Makarova

Hanno Ellermann ja Eldorado vd Zeshoek. Foto: erakogu


 
GP koolisõitjad: Grete Püvi Barake naasmine ning Dina ja Akvareli stabiilne areng ülespoole


Ligi aastase võistluspausi järel naases areenile meie üks viimase aja edukamaid koolisõitjaid Grete Püvi Barake, kelle uueks partneriks GP tasemel sai 2014. aasta algusest hollandi soojavereline mära Talent. Paar alustas hooaega märtsis CDI3* tasemel Vidauban Dressage Festivalil, kus tulid GP-s 21 paari seas kolmandale kohale. Kokku tegi paar tänavusel hooajal 15 GP starti ning neist edukamateks kujunesid GP vabakavad Nizzas 70,775%, Saumuris 70,400% ja Compiègnes 70,225%. Nende head tulemused viisid ka Grete aasta lõpuks 2014. hooaja Eesti koolisõidu edetabeli tippu.

Grete ja Talent esiplaanil. Foto: Sabine Gloaguen
 
Kolmandat järjestikust aastat Eesti meistriteks tulnud Dina Ellermann ja Landy’s Akvarel jätkasid teist aastat rahvusvahelist karjääri GP tasemel ning võib öelda, et tulemused on võrreldes mullusega arenenud kindlas tõusvas joones – paar sõitis esimest korda üle 70% (kür Helsinki Horse Show’l). Parimate saavutuste hulka saab sel hooajal lugeda veel Brno MK etapi kolmandat kohta tulemusega 69,600%, Tallinna MK etapi neljandat kohta (69,500%) ning Radzionkowi CDI3* küri tulemust 69,175%.

Dina Ellermann ja Landy's Akvarel. Foto: Külli Tedre


2014. aasta lõpus oli Dina FEI World Individual Dressage Rankingu 158. kohal ning Grete 164ndal kohal. Mõlemad osalesid esimeste Eesti koolisõitjatena tänavu WEGil ning lisaks jõudis Dina Maailmakarika Kesk-Euroopa liigas kõrgele 4. kohale.
 
Baltic Dressage League tõi elevust ja pakkus meeskonnatunnet ning paljudele esmakordset rahvusvahelist võistluskogemust


Balti Liigat peeti tänavu kolmel ratsaspordialal, milleks olid takistussõit, koolisõit ning rakendisport. Koolisõiduetapid toimusid Lätis (13.-15.06), Eestis (18.-20.07) ning Leedus (15.-17.08). Koolisõitjate jaoks oli uus algatus oluline, kuna mitmed noored ja harrastajad said esimest korda võistelda rahvusvahelises konkurentsis nii, et konkurendid ka reaalselt samal võistlusel osalesid. (Teatavasti toimub rahvusvaheline FEI Dressage Challenge nii, et iga võistleja stardib ainult oma riigis). Lisaks olid ette BDL formaadis ette nähtud ka sportlasi ja hobuseid välisvõistlustele minekuks ette valmistav kohustuslik vet ülevaatus ning samuti  FEI kohtuniku poolt läbi viidav koolitus. Kõige rohkem tõi see võistlus rõõmu muidugi lastele-noortele, kuid ka täiskasvanud tõdesid, et selline formaat aitas kaasa loomaks nö võistkonnahinge. 

BDL Vääna etapp. Foto: Külli Tedre


Viie arvestuse peale tuli Eestile kokkuvõttes kuus poodiumikohta, kuid vaid üks võit. Õigupoolest oleks vist õigem märkida, et lasteklassis tuli meile suisa kolmikvõit (1) Stella-Marii Tamme 2) Triin Kattel 3) Helena Kaal). Kaugeleulatuvaid järeldusi on BDL-i tulemuste põhjal samas keeruline teha, kuna väga paljud osalejad siiski nõuetekohasel kahe etapil ei võistelnud.
Balti Liiga sari sai muide tunnustust Euroopa Ratsaspordi Föderatsioonilt (EEF), kelle üks hetke aktuaalsematest töösuundadest ongi taolise väikeste föderatsioonide koostöö arendamine. 

Lasteklassi üldvõitja Stella-Marii Tamme Calendulal. Foto: Külli Tedre


 
FEI World Dressage Challenge’i tsoonivõit ning 5 individuaalset esikohta


Traditsiooniline FEI World Dressage Challenge tõi tänavu Eestile  taas üldvõidu. 5. tsoonis konkureerisid koos Eestiga Läti, Leedu, Moldova ja  Venemaa. Võistkondliku arvestuse võidupunktid meie tsoonis tõid Eestile Tiina Kuusmann ja Rimbaud, Helena Kaal ja Zäz ning Diana Pruks ja Romantika, kes kõik oma klassis esikoha pälvisid, individuaalse alavõidu saavutasid ka Fey Piir ja El Beg. 
 
Häid kohti Ypäjält ja Leedust


Suvel osalesid meie koolisõitjad ka võistlustel Soomes ja Leedus. Finnderby raames Ypäjäl peetud CDI3* võistlusel esinesid hästi Dina Ellermann (Landy’s Akvareliga Inter-II 1. koht ning Royal Pokemoniga Inter-I 3. koht ja Inter-I vabakavas 2. koht) ning Diana Pruks (Skywalkeriga Prix St. Georges 2. koht ja Inter-1 vabakavas 3. koht ning Romantikaga 6-a hobuste mõlemas sõidus 2. koht).
Leedu meistrivõistlustel osalenud Age Luha hobusel Diamond in Black saavutas koondarvestuse võidu seenioride väikese ringi tasemel, Marii-Heleen Raidmets ja Rokit võitsid koondarvestuse noorte klassis.

Age Luha ja Marii Raidmets Leedu meistrivõistlustel. Foto: Eva-Maria Vint-Warmington


 
Uus võistlussari „Koolisõidutähed 2014“
 
Üle Eesti koolisõiduvõistluste korraldamise ning nendest osa võtmise julgustamiseks ja elavdamiseks kutsus ERL tänavu ellu uue sarja „Koolisõidutähed 2014“, mille raames said erinevate vanuseklasside ja raskusastmete sportlased punkte koguda jaanuarist novembrini paljudel rahvuslikel koolisõiduvõistlustel. Sari päädis piduliku lõpu-üritusega Saku Suurhalli Rock Lounge’is, kus esikolmiku karikaid jagati 12-s erinevas arvestuses.

Foto: Külli Tedre


 
Rakendisport, kolmevõistlus ja kestvusratustamine jätkavad stabiilselt
 
Kahe enim harrastatava ratsaspordiala kõrval püsisid mööduval aastal stabiilsena rakendisport, kestvusratustamine ja kolmevõistlus. Viimasetel aastatel tublisti arenenud rakendispordis oli mingil määral stabiliseerumisaasta. Ala harrastajate hulk oluliselt ei suurenenud, samas väärib märkimist meie rakendisportlaste tõusmine rahvusvahelisemale areenile. Lätis peeti maikuus esmakordselt Baltikumis rahvusvaheline rakendispordivõistlus, kus osalesid Ülar Raudsepp, Urmas Saks ja Riina Rõa. Aktiivselt võtsid meie rakendisportlased osa Balti Liiga etappidest Lätis ja Leedus  ning esinesid seal suhteliselt edukalt. Jätkus kodumaise rakendispordi karikasarja traditsioon.

Urmas Saks ja Ülar Raudsepp Balti Liiga teisel etapil Leedus. Foto: Piret Maasik


 
Rakendispordis võime positiivse poole peale kanda asjaolu, et lisaks lihtsalt rahvusvahelistumisele on tõusnud ka meie sportlaste tase. Sellele viitasid ala manageri Marko Villemsoni sõnul mitmed välisspetsialistid. Olulist rolli sportlaste arengus on manageri arvates mänginud koostöös hollandlastega korraldatud koolitused-treeninglaagrid. Fakti, et tase on tõusnud, tõestab ilmselgelt asjaolu, et Baltikumis viimaste hulgas figureerinud eestlased pakkusid mööduval aastal senistele liidritele arvestatavat konkurentsi, kusjuures mitmelgi korral edestasid neid.

Balti Liiga finaal. Foto: Maarja Saare
 
Kolmevõistluses toimub stabiilne areng. Kui vaadata madalama taseme võistluseid, siis osalejate arv on pidevalt väikeses tõusutrendis. Oma olulise osa ala populariseerimisele annab kindlasti jätkuv karikasarja traditsioon. Paraku ei ole midagi head välja tuua rahvusvaheliselt tasandilt. Meie kolmevõistlejad osalesid küll mitmel rahvusvahelisel turniiril, kuid aastaid tagasi saavutatud märkimisväärsed kohad jäid lõppeval hooajal kättesaamatuks.

Tänavune parim noor ning juunior kolmevõistluses Anna-Liisa Raudsepp. Foto: Külli Tedre


Kestvusratsutajate hooaega võime samuti nimetada stabiilseks. Arvestatavaid kõikumisi võrreldes eelnevate hooaegadega ei olnud, tippsündmuseks oli juba eelpool kajastatud Kairit Järve osalemine WEG-il.

Kairit ja Baltimor stardivad WEGil järgmisele ringile. Foto: Külli Tedre


 
Kodumaiste võistluste arv kasvas


Kodumaiste võistluste koha pealt saame tõdeda, et 2014. aastal nende arvukus kasvas, mis näitab klubide aktiivsemat suhtumist ürituste korraldamisesse. Jätkusid kõik traditsioonilised suuremad kodumaised võistlused nagu takistussõidus Kärdla Ratsupäevad, Luunja Karikas ja Perila Summer Show, kolmevõistluses Niitvälja Karikas jne. Uue tulijana saab takistussõidus nimetada kokkuvõttes startide arvult suurimaks kujunenud Uuemõisa Karikat Läänemaal. Positiivne on kindlasti see, et võistlusi on erinevatele tasemetele, mis soodustab ala arengut. Märkimist väärib kindlasti ka harrastajate aktiivsuse kasv. Vabariiklikud karikasarjad jätkusid koolisõitjatel, rakendisportlastel ja kolmevõistlejatel. Mitmeid regionaalseid sarju korraldati takistussõitjatele.

Uuemõisa Karikas oli vahva uus ettevõtmine – 3 päeva takistussõitu Läänemaal. Foto: Külli Tedre
 
Võistluste korraldamine on tõsine ettevõtmine. Korraldajad teavad, kui olulised on publikule ja sageli ka sportlastele märkamatuks jäävad taustajõud. Eelkõige mõtleme selle all platsimeeskondi, erinevad ametnikke ja muid vabatahtlikke abilisi. Just vabatahtlike tegevuse väärtustamisele peaksime üha rohkem tähelepanu osutama. Siinkohal avastasme positiivse üllatusena, et Eesti Ratsaspordi Liidu rahvahääletusel oli Aasta Tegija nominendiks kinnitatud paljudele nime poolest võibolla tundmatu Riho Viik. Mehe nägu on samas arvatavasti enamusele takistussõiduga sinasõbraks olevatele tegelastele tuttav. Selle ülikohusetundliku Läänemaa meheta ei möödunud lõppeval aastal ühtegi suuremat takistussõiduvõistlust, mille väljakutel oli ta üks kandvamaid jõude. Küll võis teda näha ATV või traktori roolis, platsi kastmas või niisama latti tõstmas. Meie artikli ilmumise ajaks on ERL-i hääletus lõppenud, kuid tulemused ei ole veel avalikustatud. Seetõttu me ei tea, millisele positsioonile rahvas Riho hääletas, kuid ratsaavalikkuse suure kummarduse on see tagasihoidlik ja töökas mees kuhjaga ära teeninud.

Riho Viik. Foto: Külli Tedre


 
Eesti Ratsaspordi Liitu infosüsteemid pidevas arengus


Lõppev aasta tõi mõningaid märkimist väärivaid muudatusi ka ERL-i tegevustesse. Veebruarikuus käivitus uus infosüsteem www.ratsanet.ee, mis muutis täielikult võistlustele ülesandmise süsteemi. Eelnevalt sekretäridele e-posti teel edastatud ülesandmised on nüüdsest suunatud veebipõhisesse rakendusse, mis teeb registreerumise ülevaatlikumaks ning lihtsustab oluliselt võistluste korraldajate tööd. Hobumaailmale teadaolevalt arendatakse Ratsanet`i rakendusi pidevalt edasi ning lähitulevikus siirduvad sinna süsteemi veel mitmed muudki tegevused. ERL kaasajastab ka oma infovahetust. Suvel käivitus Facebook`i keskkond, sügisel uuenes ERL-i kodulehekülg, lisaks on liidul nüüd uus logo.


 
Lõppeva aasta võib lugeda tagasihoidlikuks


Selline oli lühike tagasivaade lõppevale ratsaspordiaastale. Kokkuvõtlikult võime öelda, et aasta oli pigem tagasihoidlik, millest loomulikult ei puudunud oma tipphetked. Kas järgnev aasta tuleb parem, on keeruline ennustada. Arvestades meie ratsasportlaste olemasolevat hobuparki, ei julge rahvusvahelisel tasandil ülisäravaid hetki järgnevaks aastaks ennustada. Kohalikul tasandil jääb loota, et jätkub ala harrastavate inimeste hulk ning järk järgult tõuseb sportlik tase.


Ees on pikemad pühad. Soovime toimetuse poolt kõikidele lugejatele rahulikku jõuluaega!