Miski ei peatanud Isabell Werthi

Isabell andis autasustamistseremoonial publikule pika ja korraliku etenudse. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Koolisõidu MK-finaal sai närvekõditava lõpplahenduse täna õhtul, kui KÜRiga selgitati välja karikavõitja. Graves-Werth vastasseisu oodati huviga, kuid taaskord pidi ameeriklanna tunnistama kogenud sakslanna ülemvõimu, kes Weihegoldiga võidu võttis. Kolmas koht läks võimsa soorituse teinud Helen Langehanenbergile hobusel Damsey FRH.

Imelises atmosfääris anti korralik lahing

Kõik 18 sportlast olid kvalifitseerunud Grand Prix’st edasi laupäevasesse KÜRi. Scandinavium oli praktiliselt puupüsti rahvast täis ning ametlikel andmetel oli võistlust vaatamas 11 000 inimest, kes mitme soorituse järel püstigi tõusid. Koolisõitjad ei hoidnud end tagasi ning andsid auhinda väärivale publikule väärt etenduse.

Kogu esimene grupp, kuhu kuulusid Tanya Semour (Ramoneur 6), Regina Isachkina (Sun of may life), Olga Safranova (Sandro D Amour), Yvonne Losos de Muñiz (Aquamarijn), Morgan Barbancon (Sir Donnerhall II OLD), Judy Reynolds (Vancouver K), Maria Caetano (Coroado), Benjamin Werndl (Daily Mirror) ja Tinne Vilhelmson Silfven (Don Auriello) näitasid kõik korralike sõite ning paistsid ise oma tulemustega rahul olevat. Enne pausi juhtisid võistlust kodupubliku rõõmuks Silfven ja Don Auriello, kes murdsid esimesena 80% piiri, saades kohtunikelt tulemuseks 80,718% ning püsti tõusnud publikult marulise aplausi.

Tinne Vilhelmson Silfven (SWE) – Don Auriello. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

20 minutilise pausi ajal lahutas publiku meelt rahvusvaheline koolisõitja ja TRT meetodi algataja Tristan Tucker, kes on loonud humoorika tegelaskuju Brett Kidingu. Oma etteastete ajal viskab ta ise sadulas olles nalja koolisõidu üle ning publiku emotsioonile tuginedes võib väita, et selline asi läheb rahvale väga peale.

Tristan Tuckeri omamoodi “meistriklass”. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Teises grupis sai platsile esimesena kapja sirutama Delaunay OLD Patrik Kitteliga sadulas. 13 aastane ruun näitas head rütmi ja energiat, saades viis kümmet seitsmest kava tehnilisuse eest. Samuti sai rootslane kõrged punktid artistlikuse eest, mis tegi ta lõppskooriks 82,464%, olles tulemustes kuuendal kohal. Peab märkima, et Kitteli muusikamaitse on endiselt hea ning sobis hobusega suurepäraselt, teenides publikult taaskord õigustatud ovatsiooni. Järgnenud Adrienne Lyle (Salvino), Emmelie Scholtens (Apache) ja Hans Peter Minderhoud (Glock’s Dream Boy N.O.P) sõitsid samuti välja 80% väärilised tulemused, mis andsid neile vastavalt 7., 8. ja 10. koha.

Patrik Kittel (SWE) ei ole pea kunagi pärast sõitu morn, kuid tänane tugev sooritus andis juubeldamiseks igati põhjust. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Tõeline lahing poodiumikohtadele algas Laura Graves’i ja Verdadese sõiduga. Suurt kasvu Verdades näitas ka täna head keskendumisvõimet, sooritades imeilusaid galopipiruette, korrektseid jalavahetusi ja maadhaaravaid küljendusi. Kohtunikud hindasid nende sõitu 87,179% vääriliseks, mis on nende paremuselt teine KÜRi tulemus ning sellega läksid nad sõitu kindlalt juhtima.

Laura Graves (USA) võis viimasel keskliinil pisutki lõdvestuda ning naeratuse saatel finišisse pikendada. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Rohkem ei saa enam midagi teha, nüüd tuleb jääda skoori ootama. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Järgmisena oli stardis publiku üks lemmikuid, Daniel Bachmann Andersen hobusega Blue Hors Zack. Noor taanlane tegi ilmselt oma elu parima sõidu, saades tulemuseks 85,468%. Kohtunikele meeldisid eriti nende näidatud jalavahetused ja küljendused. Peale taanlast tuli platsile Kasey Perry-Glass, kes Goerklintgaards Dublet’ga näitas väga korrektset sõitmist ning hästi läbimõeldud vabakava koreograafiat. Sõit hinnati 84,975% vääriliseks.

Suurepärane sõit Daniel Bachmann Andersenilt (DEN) ja Blue Hors Zack’ilt. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Oma sõidu jarel ei suuda Daniel isegi uskuda, kui hästi hobune kuuletus. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

 

Eelviimase startijana oli järg tema kõrgeaususe Isabell Werthi käes. Weihegoldiga platsile tulles oli sakslannal tõsine nägu peas ning sai selgeks, et Graves’ile antakse korralik lahing. 14 aastane Oldenburgi tõugu mära ei ole just kõige suuremate liikumistega, kuid Werthi poolt näidatud täpsus ja harjutuste kvaliteet on uskumatu.

Isabell Werth (GER) ja Weihegold OLD eksisid täna siiski jalavahetuste seerias. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Passaaž, piaffee ja nendevahelised üleminekud hinnati kuni 9,5 punkti vääriliseks, Samuti näitab hobune maailmaklassi galopipiruette, suutes püsida väga väikesel ringil. Ainuke eksimus lipsas neil sisse üle ühe jalavahetuste ajal. Koreograafia, kava tehniline raskus ja muusika sai pealtjagu maksimumpunkte ning nende tulemuseks kujunes esikohavääriline 88,871%.

Sakslanna tundis, et tegi peaaegu täiusliku sõidu. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Viimasena startis 2013. aasta MK-finaali võitja Helen Langehanenberg, kelle partneriks oli sel korral Damsey FRH. Kõrge raskusastmega testis näitas paar väga kvaliteetseid liikumisi ning publiku kaasaelamise peale läks Damsey viimasel keskliini sirgel pikendatud traavi tehes nii hoogu, et Helen sai ta vaevu enne C tähe aeda pidama. Tugev sõit hinnati 86,571% vääriliseks, mis andis neile kolmanda koha.

Helen Langehanenberg (GER) ja Damsey FRH võimas lõpusirge oli üks hoogsamaid, mida nähtud. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Süles poni ja võitmatu Isabel

Pressikonverentsil sõnas võitja, kelle jaoks oli tegemist kolmanda järjestikuse MK-finaali võiduga, et tänane sõit oli tema jaoks perfektsusele väga lähedal. “Üle ühe jalavahetustes läksin ise ahneks ja see maksis pisut kätte, kuid üleüldiselt oli Weihegold täna fantastiline ning publik tekitas kaasalelamisega mulle külmavärinad.” Küsimusele, kuidas sport alates tema esimesest MK-finaali võidust aastal 1992 muutunud on, vastas Werth, et kõik on muutunud professionaalsemaks: näiteks on lisandunud arvukalt üle 80% saavaid ratsanike ja muusika tehakse professionaalide poolt.

Isabell on omamoodi koolisõidu “Beletski”. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Laura Graves lausus, et Verdades ei tee võistlustel kunagi ühtegi vale sammu, kuid kodus on ta täielik boss. Tulemusega jäi sportlane väga rahule. Kui küsiti kaua Verdades tema arvates veel võistelda jaksab (hobune on 17 aastane – toim.), sõnas Graves, et ilmselt peab ta teda pensionile saatma varem kui Verdades tahaks, sest see hobune ei peatuks hea meelega mitte kunagi.

Võimas Verdades armastab esineda ja annab endast platsil kõik. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Helen Langehanenberg, kes tabavalt öeldes peakohtunikule skeemi lõpus peaaegu sülle sõitis, mille peale kohtunik lisas, et ta usaldas varem Helenit, aga nüüd pole ta enam nii kindel, oli oma hobuse soorituse üle õnnelik ja leiab, et samuti 17 aastane Damsey muutub iga aastaga aina nooremaks.

Helen ei suutnud kuidagi naeru pidada, kui viimase peatusega peaaegu kohtunikele külla sõitis. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Kõik Göteborgi tulemused leiate siit!