MK-finaali avavõistluse koolisõidus võitis Fry

Lottiel on põhjust rõõmustamiseks. Foto: FEI/Martin Dokoupil

Täna sai Saudi Araabia pealinnas Ar-Riyāḑis alguse maailmakarika (MK) finaal. Esimesena asusid võistlustulle koolisõitjad, kelle MK-finaal algas Grand Prix programmiga. Võistlustulest väljus võitjana Charlotte “Lottie” Fry hobusega Everdale, kelle sooritust hindasid kohtunikud 75.388 % vääriliseks.

Koolisõidu MK-finaali oli erinevatest liigadest kokku kvalifitseerunud 17 paari, kellest enamik Lääne-Euroopa liigast. Ilmselt seetõttu meenutas maailmakarika finaal rohkem tavalist Lääne-Euroopa etappi.

Sellele ei aidanud kaasa publiku vähesus, mis torkas teravalt silma ja andis tunda. Kõik kokku meenutas rohkem koroonapandeemia aegset võistlust kui tiitlivõistlust. Nähtavasti jääb publiku puudumise tõttu vajaka tiitlivõistlusele omasest pidulikkusest ja õhkkonnast. Õhkkond on midagi, mida raha eest ei saa osta…

Fryle esikoht, Werth neljas

Võistlust asus varakult juhtima taanlanna Nanna Skodborg Merrald, kes oli võistlustules Blue Hors Don Olymbrioga. 72.904 % hoidsid nad pikalt liidripositsiooni, kuid päeva lõpuks pidi ta tunnistama Lottie Fry ja Patrik Kitteli paremust. Nanna põhihobune, Zepter, jäi sel korral koju. Taani rahvusringhäälingule antud usutluses märkis naine, et tema prioriteediks on suvel toimuvad olümpiamängud ja ta soovib Zepterit hoida olümpiamängudeks. Möödunud aastal saavutas ta MK-finaalis Zepteriga teise koha, Jessica Von Bredlow-Werndli ja Dalera järel.

Kuna tänavustelt võistlustelt puuduvad mitmed nimekad sõitjad, siis avanes Patrik Kittelile võimalus jõuda ihaldatud poodiumikohale. Ehkki Kittelil on ette näidata rohkelt tulemusi, ei ole ta MK-finaalis veel poodiumikohale jõudnud. Ja seda võimalust ei jäetud kasutamata.

MK-finaalis on ta Touchdowniga, kellega on näidatud sel hooajal head vormi, kuid tulemusi varjutab hiljutine skandaal, mille keskmes on tugevast suulistesurvest siniseks tõmbunud hobuste keeled. Tänane sooritus oli viisakas, kuid kõrgemate hinnete jaoks sooviks näha paremat koondatust piaffees, kus hobune kõikus küljelt- küljele (hinded siiski 7-8). Samuti tahaks näha paremat sirgsust ja enese kandmist. Tulemusega 73.292 % saavutati täna teine koht.

Patrik Kittel sihib poodiumikohta. Foto: FEI/Martin Dokoupil

Viimaste seas asus starti Lottie Fry Everdalel. Hobune on kohati kaelast lühike ja pinges, kuid Lottie suutis külma närvi säilitada ja näidata hobuse kvaliteeti. Tulemusega 75.388 % tõusid nad liidriteks.

Eelviimasena asus starti Isabell Werth Quantazil. Isabell pidi algselt finaalis astuma üles Emilioga, kuid hobuse vigastuse tõttu tuli plaanid kiirelt ümber teha. Isabell alustas tugevalt ja liikus kindlalt esikoha kursil. Esikoht oleks tema omaks saanud, kui ei oleks esinenud kahte tõsist viga.

Kahe tagant jalavahetusted ebaõnnestusid täielikult (hinded 1-2). Kogenud võistlejana ei lasknud Isabell ennast segada ja liikus ka pärast seda poodiumikoha kursil, kuid siis lipsas sisse järgmine viga. Pärast piruetti vasakule tehti jalavahetus, misjärel jäi hobune traavile ja näitas traavi, passaaži ja midagi nende vahepealset. Viga arvati jalavahetuse aadressile, mille hinded varieerusid 4-st (ebapiisav) 2-ni (halb). Kokkuvõtteks 72.236 % ja neljas koht.

Reedel toimuv finaal tõotab tulla põnev, sest selget favoriiti ei ole ja esikohta ihaldab mitu võistlejat.

Meie ehk Kesk-Euroopa liigast läks kõige paremini leedulannal Justina Vanagaitel Nababil. Nende tulemuseks kujunes täna 69.441 %, mis jättis nad esimesena joone alla. Justinal ei õnnestunud seekord näidata veatut skeemi ja võimalik, et väike viga galopitõstel (hinded 5-6,5) läks maksma auhinnalise koha.

Mitmed väljaanded boikoteerivad MK-finaali

Austraalia väljaanne The Horse Magazine ehk peatoimetaja Christopher Hector andis esimesena teada, et nad ei lähe kaasa Saudi-Araabia spordipesuga. Hector, kes on olnud häälekas vastane ka nn tühistamiskultuurile, leiab, et MK-finaali korraldamise näol on tegu järjekordse sammuga naftariikide spordipesus. Lähis-Ida riigid on viimasel kümnendil jõuliselt spordivõistlusi sponsoreerinud, sest sport aitab tõsta nende mainet ja juhib eemale tähelepanu seal olevatest probleemidest. Naiste olematud õigused, vähemuste tagakiusamine, poliitvangid, ajakirjanduse vaigistamine ja ajakirjanike tapmine (nt Jamal Khashoggi) on vaid mõned märksõnad probleemide pikas loetelus.

The Horse Magazine tuules on teatanud MK-finaali boikoteerimisest veel Saksamaa ajakiri St.GEORG ja Rootsi ajakiri Ridsport. Taani väljaanne Ridehesten kajastab vaid taanlaste tulemusi.

Maailma takistussõidu uudiseid koondav väljaanne The World of Showjumping teatas täna otsusest mitte kajastada MK-finaali. Muuhulgas viitasid nad otsuses ajalehes The Guardian ilmunud artiklile “Saudi Arabia is rebranding itself as a moderate country, but what’s the truth? Just ask our female activists”, mis heidab valgust naiste õigustele ja olukorrale Saudi Araabias. Autor toob välja, et Saudi Araabia peab vastutama inimõiguste rikkumiste eest ning rahvusvaheline üldsus ei tohi lasta spordil end eksitada sellest, milline on elu tegelikult kuningriigi kodanike jaoks. Artikkel on vabalt loetav ega ole maksumüüri taga.

MK-finaali tulemused ja stardijärjekorrad leiab SIIT.