MK liiga esikümme kohtub nädalavahetusel Tallinnas

Tallinn International Horse Show alguseni on jäänud veel loetud päevad. Analüüsime siinkohal veidike Tallinnas osalevate takistussõitjate võimalusi eelkõige lähtudes MK positsioonidest.

Tuletan siinkohal lugejatele meelde, et MK sarjas on maailm jagatud erinevateks liigadeks, mille parimad pääsevad tänavu Hollandis toimuvasse finaali. Eesti kuulub Kesk-Euroopa liigasse, mis omakorda jagatud põhja ning lõuna alaliigaks. Meie liiga märtsikuus Varssavis toimuvasse finaali pääseb mõlemast alaliigast kümme paremat kümne tulemuse alusel. Koondarvestusse lähevad viis paremat etappi ning kõik tulemused finaalist. Hollandisse pääsevad kogu liiga kolm paremat.

Liiga liider võistleb Tallinnas viiel hobusel

Oktoobri alguses juhib meie liigat leedukas Benas Gutkauskas, kes on kindlasti üks favoriitidest ka Tallinnas. Gutkauskase, kes osaleb Tallinnas viiel hobusel, põhihobuseks on läbi hooaja küllaltki stabiilselt esinenud Lascar, kellega plaanib Leedu sportlane startida algavalgi MK-etapil. Lisaks liiga juhtimisele omab Gutkauskas osalevatest sportlastest parimat positsiooni Rolex Rankingis, milleks on koht 92.

Benas Gutkauskas ja Lascar. Foto: Külli Tedre

Mainigem, et leedukas on alustanud koostööd seni Valgevene koondise sponsorina tuntud ettevõttega New Sport Reitpferde GmbH ning tema ratsastada on mitmeid häid nimetatud ettevõttele kuuluvaid hobuseid nagu La Pass, Lance S ja teised. Tänavu on Gutkauskas võitnud ühe MK-etapi ning olnud esikolmikus mitmetes Grand Prix sõitudes.

Mehed, hoidke eest, Vene naiskond saabub

Favoriitide hulka kuuluvad kindlalt Venemaa sportlased. Liiga esikümnes on hetkel kolm venelannat, kellest FEI poolt tehtud korrektsioonide alusel möödus Olga Chechina Gunnar Klettenbergist haarates ise teise positsiooni. Chechinal, kes nüüd edestab Klettenbergi kolma punktiga, oli arvestamata jäänud Bratislava etapilt kogutud punktid.

Olga Chechina. Foto: Külli Tedre

Viiendal ja kuuendal kohal paiknevad Natalya Simona ning Anna Gromzina. Neist esimene on suurte kogemustega ratsutaja, kes saavutas mitmeid häid kohti pühapäeval Moskvas lõppenud CSI3* võistluselgi. Samade hobustega osaleb Simonia ka Tallinnas. Gromzinal ei ole tänavu üthegi etapivõitu, kuid oma põhihobuse Pimlicoga on ta esinenud arvestatava stabiilsusega. Pisike tagasilöök oli just äsjasel Moskva võistlusel, kuid see ei pruugi tähendada midagi.

Anna Gromzina ja Pimlico. Foto: Külli Tedre

Rääkides venelastest, ei saa me lisaks naisratsutajatele loomulikult unustada rõõmsameelset eestlaste sõpra Vladimir Beletskit, kes mäletatavasti võitis Rocketmaniga Riia MK-etapi. Rocketman on tähelepanuväärne hobune seetõttu, et tema ja Beletski olid meie liigast ainukesed, kes kevadel Leipzigis toimunud MK finaalis kvalifitseerusid pühapäevasesse lõppvõistlusesse ehk 30 parima hulka. Samas hooaja kulgedes on Rocketman olnud ebastabiilne.

Vladimir Beletski ja Rocketman MK finaalis aprillis. Foto: Külli Tedre


Valgevenelased tänavu kahvatumad

Seltskonnast ei puudu ka viimastel aastatel tänu sponsorile jõulise tõusu

teinud Valgevene koondis. Kui mullu hoidsid valgevenelased liigas pikalt juhtpositsioone, siis tänavu ei ole niivõrd säravaid etteasteid tehtud. Sellele vaatamata asub Vassil Ivanov kuuendal, Ibrahim Vaskov seitsmendal ja Yahor Morotski kümnendal positsioonil. Ivanovi ja tema põhihobuse Aleqsi tänavuseks parimaks on Peterburi Mk-etapi teine koht Klettenbergi ja Bingo järel. Muud võistlused on enamjaolt ebaõnnestunud. Vaskov ja Morotski on kogunud punkte kaheksanda ja kuueteistkümnenda koha vahel olles tabelis mitmest meie sõitjast eespool tänu rohkemale osaletud etappide arvule.

Ibragim Vaskov ja La Pass. Foto: Külli Tedre

Eestlastelt ootame tõusu

Eelnevas lõigust nimetatud meie sportlased on Kivisild, Pill ja Udeküll, kes väikeste punktivahedega vastavalt kohtadel 8, 9 ja 11. Kivisild on võitnud kaks MK-etappi, kuid võiduna läks paraku arvesse vaid Leedu, sest Ruilas tuli võit n.ö. „vale“ hobusega. Pilli ja Virgin Expressi vorm on olnud stabiilne, säravaimad võidud küll sel hooajal puuduvad ehk miks mitte Tallinnas. Nagu mainitud, on eestlased osalenud vähematel etappidel, kui valgevenelased, mistõttu hea esinemise korral võiksid positsioonid tunduvalt paraneda.


Rein Pill ja Virgn Express. Foto: Külli Tedre

Omaette klassist on läbi hooaja olnud Klettenberg ja Bingo, kes võitsid mõned päevad tagasi Moskvas CSI3* Grand Prix. Viimane oli juba neljandaks GP võiduks tänavusel hooajal. Hetkel liigas kolmandal positsioonil paiknev Klettenberg on võitnud sel suvel Peterburgi etapi, olnud teine Riias ja kolmas, kuid kogunud teise koha punktid Ruilas. Loodame Gunnari edu jätkumist.

Gunnar Klettenberg ja Bingo. Foto: Külli Tedre

Prognoosimine on alati tänamatu tegevus. Kuidas jõudude vahekord tegelikkuses kujuneb, selgub juba mõle päeva pärast Saku Suurhallis. Tulge kohale ja hoidke meie sportlastele pöialt.