Möödunud nädalavahetusel võistlesid koolisõitjad nii Tartus kui Pallasel

Kätlin Nõgu ja McBolero J. Foto: Emma-Lys Aasmäe.

Laupäeval, 20. augustil, kogunesid koolisõitjad Tartu Ratsakooli – seal leidis aset Tartu Linna Poniratsanike MV ning Tartu Valla Laste MV. Samuti said kõik koolisõiduhuvilised end proovile panna neljas avatud klassis. Päeva jooksul leidis aset kokku 6 võistlusklassi alates ST tasemest kuni Lk skeemini. Vaata kogu võistluse tulemusi SIIT.

Seekord kirjutame pikemalt aga 21. augustil toimunud võistlusest, mis leidis aset Pallase tallides. Seal toimus nii Pavo harrastajate sarja III etapp kui ka põnevust täis Talendijahi võistlussarja finaal! Lisaks sellele ka 4 avatud klassi, sealhulgas ka näiteks PSG taseme skeem.

Hobumaailm sai seekord abi kahelt tublilt koolisõitjalt, kes andsid oma panuse, et kajastada Pallasel toimunud koolisõiduvõistlust. Avatud klassidest ning Talendijahi võistlussarjast kirjutas Gerlin Petmanson ning harrastajaid esindas Eliis Pääsuke.

Pavo harrastajate sarja III etapp

Pallase tallides kogunesid harrastajad, et sõita eelviimane etapp enne Pavo karikasarja finaali. Võistluse tingimused olid suurepärased – kui tavaliselt lähevad harrastajad starti öötundidel, siis seekord oli võimalus oma skeem läbida päeva esimeses pooles. Kiita saab ka suurepärast platsi, toredat pererahvast, tasemel kohtunikke ja mitte liiga kuuma ilma.

Kahjuks oli siiski starti tulnud oodatust vähem ratsanikke. Kõige raskemas M klassis on madal startide arv küll ootuspärane, kuid seekord oli ainuke vapper ratsanik Kätlin Nõgu. Klassi favoriit Riin pidi paraku eemale jääma treeningul kukkumise tõttu ja see teeb kindlasti antud klassi lõppvõitja selgitamise oodatust pingelisemaks ja põnevamaks. Hoiame pöialt, et Riinu finaalis juba ratsutamas näeme.

Karikasarja kõige tähtsam eesmärk on anda harrastajatele võimalus pidevaks arenguks ja edasiliikumiseks klasside lõikes pingevabamas õhkkonnas, kui pakuvad avatud klassid. Rõõm on näha, et meie plaan kannab juba veidi vilja. Lr tasemel on sellel aastal juba rohkem julgeid võistlejaid ja kuna Lr ja M tase on avatud ka seenioritele, siis näeb põnevaid võistluspaare. Näiteks on koolisõitjatega kahel etapil julgelt võistlustulle astunud valitsev kolmevõistluse Eesti Meister Kaire Kalm. Julgustaksin siinkohal ka teisi seenioreid sarjas starti tulema.

Lk ja Lr klasside võitjad. Foto: Ave Kuusemets.

Tihti tekitavad küsimust sarja üsna ranged reeglid. Näiteks ei tohi startida mitmes klassis või mitme hobusega. Antud reegel on oluline, et tagada kõigile võrdsed võimalused ja vältida olukorda, kus kõrgemate klasside sõitjad napsavad lihtsamates klassides medaleid, sarnane eelis oleks kahe hobusega võistlejal.

Kõige võistlejaterohkem klass oli A, mis on ka ootuspärane. Antud klassi lisas põnevust võistleja Lätist. Järgmiseks aastaks on mõte karikasarja juhend naabritele varakult ingliskeelsena saata, sest konkurents on meie ratsutajatele kasulik ja paneb rohkem pingutama ning paremini ratsutama! Miks mitte ei võiks üks etapp toimuda järgmisel suvel hoopis Lätis?

Kokkuvõttes oli taas tore näha rõõmsaid harrastajaid, kelle naerul nägude eest peame eriti tänama selle aasta sponsorit Pavo Eestit.

Avatud klassid ja Talendijahi võistlussarja finaal

Avatud A klassi parimad. Foto: Gerlin Petmanson.

Avatud klassides võisteldi neljal tasemel – A (11), LK (10), M (6) ja PSG (6). Võistluspäeva alustasid PSG sõitjad, kes juba enne kukke ja koitu pidid oma pehmed voodid hülgama ja sammud talli suunda seadma –  esimene start oli kell 7:30. Mõtlen, kas keegi neist unes ka takistussõitu kui potentsiaalset karjäärivalikut võis näha. Lihtsalt, et saada see lisa 20 minutit und, mis kulub hobusele kenade patside punumise peale!

Kõige unetumate grupis tuli võitjaks Maria Mägi hobusel Ashwan (66,912%), nende järel Lisette Kivro Evento D-ga (66,618%) ja Dina Ellermann Jerry Red Von Seederiga (66,342%) tihedalt kannul. Ülejäänud avatud klassid olid õhtupoole, pärast Harrastajate sarja ja Talendijahi klasse. LK4 skeemis tuli võitjaks Paula Johanna Vilu hobusel Vencedor (69,722%) ning M klassis Maria Mägi hobusel Shampagna (69,242%). Päeva viimases klassis, avatud A-s, sai noori tulevikulootuseid esitlev Dina Ellermann kolmikvõidu hobustel Francesco (75,921%), Thor VL (70,526%) ja Royal La Luz (69,474%). Samas sõidus sai 4.koha Kätlin Nõgu Lord Castlemainel (69,211%) ja 5. Maire Õunmaa Kroatiel (67,632%).

Talendijahi võistlussarja eesmärk on julgustada uusi koolisõiduhakatisi, kellest tulevikus võiks ehk mõni uus olümpiaportlane tulla! Klassid olid päeva keskel, tänu millele said lapsed kindlasti pikalt unes oma skeeme üle korrata. Ka ilmataat, kes päeva keskpaigas platsi kastma lubas tulla, puhkas pikalt ning kõik said võistlust nautida.

Talendijahi, X-Faktori ja Tulevikutähtede karikad viisid koondarvestuses koju:

Talendijahi klass (U14):

  1. Egle Väljamäe
  2. Mia Jullinen
  3. Kristin Sütt
Talendijahi klassi (U14) parimad. Foto: Emma-Lys Aasmäe.

X-faktori klass (U16):

  1. Helena Ord
  2. Carmen Sõlg
  3. Sofi Kurvits
X-faktori klassi (U16) parimad. Foto: Pamela Talzi.

Tulevikutähtede klass (U18):

  1. Laurel Allekõrs
  2. Anett Purdeots
  3. Kirke Ehandi
Tulevikutähtede klassi (U18) parimad. Foto: Pamela Talzi.

Lõpetuseks tahan lisaks korraldusmeeskonnale ja sponsoritele saata sportlaste nimel eraldi tänusõnad veel meie kallitele treeneritele, kes esimeste sõitjatega koos platsi äärde tulevad ning lahkuvad alles siis, kui viimased skeemid lõppenud.