Moskva 5* Grand Prix võitis Kir Major Venemaalt, Raag Eesti parimana 12.-s

Esmakordselt Ida-Euroopas toimunud CSIO5* tasemega võistlus Moskvas lõppes traditsiooniliselt Grand Prix sõiduga, kus võidu jättis enne starti kindlasti mitte favoriidiseisusesse kuulunud Kir Major hobusega Unique. eesti parimana lõpetasid Urmas Raag ja Axel du Beaumont viimasel auhinnalisel 12.-l kohal.

Eile õhtupoolikul oli põhjust arutada raja lihtsuse ja raskuse üle, kuna üle poolte kõrgeima sõidu paaridest läbis parkuuri vigadeta. Täna on aga uus päev ja uued olud. Grand Prix starti , kus takistuste kõrgus 160 cm, asus 29 võistluspaari, kel kõigil soov saada osa 86 000 eurosest auhinnafondist. Kahjuks oli üks favoriitidest stardinimekirjast kustutatud juba enne starti. Grand Prix-le eelnenud 150 cm sõidus kukkus Baltikumi parimat Rolex Rankingu positsiooni hoidev Leedu esinumber Benas Gutkauskas ja seda nii õnnetult, et viibib hetkel õlavigastusega Moskva haiglas. Vaatamata Gutkauskase sunnitud loobumisele, oli startijate nimekirjas pea kõik meie regiooni parimad.

Nulle ei kippunud kuidagi tulema. Esimesena startinud Gunnar Klettenberg ja Bingo jõudsid vaid teise takistuseni, millest hüpati sisuliselt läbi ning kogenud Klettenberg pidas õigemaks katkestada. Bingo ei ole Moskvas head vormi näidanud, mäletatavasti langes Klettenberg temaga Rahvuste Karika mõlemas voorus välja. Järgnevatel startijatel oli tavaliseks tulemuseks neli, kaheksa või rohkem karistuspunkte. Meie sportlastest startis järgmisena Urmas Raag hobusel Axel du Beaumont. Sõit oli kindel, kuid kahjuks siiski mahaajamine kolmeses süsteemis raja lõpu eel. Lisandus veel kaks karistuspunkti ületatud aja eest, mis etteruttavalt öeldes, andis Raagile lõpuks kaheteistkümnenda ehk viimase auhinnalise koha.

Puhtaid sooritusi ei tulnud endiselt. Ühe karistuspunktiga aja eest sõitsid poolakas Piotr Morsztyn ja väga võimas Osadkowski van Halen ning valgevenelane Maksim Kryna ja Amantus. Esimene "null" tuli üllatajalt. Puhta soorituse tegid Baltikumis tundmatu Valgevene sportlane Vadim Cherevan rohkem tuntud hobusel Kokain. Selle hobusega tegi kaks hooaega tagasi palju edukaid starte Valgevene koondislane Yahor Morotski. Kohe Cherevani järel startis venelane Kir Major hobusel Unique ja läbis raja samuti vigadeta. Sama suutis veel lõpu eel startinud Peterburi takistussõitja Aleksander Belehov hobusel Sanco Pansa. Meie omadest paraku keegi põhisõidus ümberhüpetele ei pääsenud. Tiit Kivisild ja Cicca La Manga võtsid maha esimese takistuse, hüppasid seejärel hästi, kuid vead kolmel viimasel takistusel viisid Tiidu otsusele katkestada. Rein Pill ja Konstantinos langesid välja kahe tõrkega, Kallaste ja Ex Calibur ajasid maha kohe esimese ja teise takistuse, hiljem veel ühe ning eestlaste lootused heale kohale olidki luhtunud.

Ümberhüpetel oli ainuke "puhas" Major jättes sel moel võidu Venemaale. Kir Major on ratsutaja, kellest tavaliselt miskit suuremat kuulda ei ole, kuid mõnel korral aastas ta sähvatab. Muide, mullu, kui Klettenberg ja Bingo Bitsas, siis CSI3* tasemel, Grand Prix võitsid, oli Major nende järel teine. Rohkem puhtaid tookord ei olnudki. Teisena lõpetas valgevenelane Cherevan ühe, kolmandana Belehov kahe veaga. Kes oleks enne starti pakkunud sellist esikolmikut, võidaks kihlveokontorist suure raha. See aga ongi sport – hea soorituse ja piisava õnne korral on võimalusi paljudel.

Kajastamata on meil veel keskpäevale kahefaasiline 150 cm kõrgune Rolexi sõit. Gutkauskase õnnetusest juba kirjutasime, Kuna kukkumine hobusega Celly Negra leidis aset teises faasis, jõudis Leedu esinumber veel kaheksandale auhinnalisele kohale. Eesti parimana olid Gunnar Klettenberg ja Ulrike R neljandal kohal. Võitis venelane Mihail Safronov.

Ida-Euroopa esimene 5* taseme võistlus on läbi saanud, kuid juba teine leiab aset tuleval nädalavahetusel Ukraina rikkas tööstuslinnas Donetskis, kus kavas meie liiga järgmine MK-etapp. Donetski võistluse taseme tähiseks on CSI5*-W.