Münchenis alusatsid MK hooaega voltižeerijad, takistussõitjad selgitasid samas DKB Riders Touri võitja

Möödunud nädalalõpul peeti Münchenis suur võistlusturniir, mille raames takistussõidus selgitati CSI4* GP tasemel populaarse karikasarja DKB Riders Tour üldvõitja, kelleks osutus Portugali tuntuim takistussõitja Luciana Diniz. Voltižeerijad aga võtsid mõõtu 2012/2013 hooaja Maailmakarika esimesel etapil, millest võitjatena väljusid Anna Cavallaro ja Lukas Klouda.

Kui voltižeerijatel oli Münchenis MK-etapp, siis takistussõitjatel tavaline CSI4* taseme turniir, mis aga ühtlasi DKB Riders Touri viimaseks etapiks. DKB (Deutsce Kreditbank) Riders Tour on Saksamaal juba aastaid toimiv populaarne karikasari, millel on hooaja jooksul seitse etappi. Kõik etapid kujutavad endast rahvusvahelisi võstluseid ning neil osalevad paljude riikide sportlased. Münchenis toimunud võistluse Grand Prix oli selle hooaja sarja finaaletapiks.

Tänavuse sarja üldvõit läks portugaallanna Luciana Dinizile, kes finaaletapil Münchenis saavutas hobusel Bluebuster kolmanda koha. Finaaletapi võitis koondarvestuses kolmandana lõpetanud Saksamaa sportlane David Will, kes osales finaalis hobusega Colorit. Teisel kohal lõpetas nii tuuri kui finaaletapi sakslane Marcus Ehning, kes finaalis osales hobusel Sabrina.

Müncheni võistlusareen

Voltižeerimise Maailmakarika kolmas ja väga põnev hooaeg

Erinevalt pikkade traditsioonidega takistus- ja koolisõidu MK etappidest peetakse voltižeerimise MK etappi alles kolmandat hooaega ning tänavu sai see alguse just Münchenis. Pärast dramaatilist heitlust pääsu eest MK sarja osalejate hulka oli ootamatusi varuks ka

hooaja esimesel etapil, kuhu favoriidina läks naistest Simone Jäiser (SUI). Jäiser pidi aga Münchenis tugevalt alla vanduma maailma hetke üheksandale naisele Anna Cavallarole (ITA), kes võttis etapivõidu hobusel Harley tugeva tulemusega 8,797 punkti. Tundub, et Harley oli selle võistluse võiduhobune, sest teine koht läks samuti temal trikitanud Anna kaasmaalasele Silvia Stopazzinile. Jäiser lõpetas kolmandana hobusel Luk, kogudes tulemuseks 7,996 punkti.

Anna Cavallaro ja Harley. Foto: Karl-Heinz Frieler/FEI

Meeste arvestuse liider kvalifikatsioonvõistluste põhjal Nicolas Andreani (ITA) esimesest etapist osa ei võtnud ning sillutas sellega tee võidule tšehh Lukas Kloudale hobusel Radix SB, kes kogus tulemuseks 8,598 punkti. Teisena lõpetas Münchenis maailma viies mees, sakslane Viktor Brüsewitz hobusel Lazio tulemusega 8,398 punkti. Kolmas koht läks Saksamaale Torben Jacobsile samuti hobusel Radix SB tulemusega 8,254 punkti. Pettumuse osaliseks sai maailma kolmas mees Yvan Nousse, kellele jagus Münchenis vaid neljas koht.

Mõne lausega reeglitest

Kümme eelnevalt kvalifitseerunud nais- ning 12 meesvoltižeerijat kuuest riigist võtavad osa 5 etapist enne suurt finaali, mis leiab aset 14.-17. märtsil Saksamaal Braunschweigis. Finaali pääseb kolmelt paremalt etapilt saadud punktide summa alusel kuus paremat naist ja kuus paremat meest. Igal etapil võistlevad voltižeerijad kokku kahes vabakavas, mille eest saadud hinnete keskmine otsustab võitja. Finaalis tuleb osaleda aga koguni kolmes vabakavas (nn. Soojendus, Võistlus 1 ja Võistlus 2), kus arvesse lähevad kahe viimase etteaste (Võistlus 1 ja Võistlus 2) punktid, mille keskmise alusel selgub parim. Tuleb märkida veel, et 20% hinnetest annab hobune (rütm, allumine, elastsus, kontakt kordetajaga, impulss, otsesus, koondatus ja galopi kvaliteet), 80% hinnetest antakse aga voltižeerija tehnika, vormi, kava raskusastme, tasakaalu, hobusega arvestamise ja turvalisuse eest, kordetaja asendi, külgratsmete jt. abivahendite kasutamise ja tervituse (sissetulek, presentatsioon, varustus ja väljanägemine) eest.

Uue hooaja ootuses

Põnevaks teeb antud hooaja asjaolu, et valitsevad tiitlivõitjad Joanne Eccles (GBR) ja Patric Looser (SUI) 2012/2013 MK hooajast osa ei võta. Valistev maailmameister, 23aastane Eccles, kes muide ametilt on hambaarst, sai kahjuks osaleda vaid kahel kvalifikatsioonvõistlusel, kuid reeglitekohaselt oleks ta pidanud osalema kolmel. Kuna sama saatuse osaliseks sai ka edetabelis teist kohta hoidnud MM hõbe Rikke Laumann (DEN), läks favoriidina naiste arvestuses uuele MK hooajale vastu MMi neljas koht, 26aastane Simone Jäiser (SUI), kellele teatavasti Müncheni etapp kergete killast ei olnud.

Nicolas Andreani (FRA) ja Just A Kiss. Foto:Daniel Kaiser

Et Maailmameister (2010), Euroopa meister (2011) ning kahekordne MK sarja võitja Patric Looser otsustas tänavu aasta alguses tippspordist loobuda, on maailma number üks meesvoltižeerija tänase seisuga Nicolas Andreani (FRA), kes juhib ka meeste suviste kvalifikatsioonvõistluste edetabelit ning siseneb MK hooaega favoriidina. 28aastane Andreani on tänavune värske Maailmameister ning vabakavade eksperdina loodab ta oma kontole lisada nüüd ka MK üldvõidu. Tema suurimateks rivaalideks sel hooajal võivad olla tema kaasmaalased MM pronks Ivan Nousse ja Jacques Ferrari. Nousse pidi esimesel etapil leppima neljanda kohaga, Andreani ja Ferrari asuvad võistlustulle alles kolmandal osavõistlusel, mis leiab aset Pariisis.