My Relander ja Schecki II edukad ponide Soome meistrivõistlustel

Möödunud nädalavahetusel – 1.-4.augustil, toimusid Laaksos ponide Soome meistrivõistlused. Meistrid selgitati välja nii suurte ponide kui väikeste ponide seas ning oma väikese poniga Schecki II osales edukalt ka (tegelikult ikka juba täiesti eesti tüdruk) My Relander.

Kuum ilm, hiigelsuur ratsastaadion ning kolm väga tehnilist osavõistlust panid proovile kõik, mida vähegi proovile andis panna – närvid, füüsilise vastupidavuse ja treeningu kvaliteedi. Nii et esimese päeva 19-st paarist väikeste ponide klassis ja 21-st paarist suurte ponide klassis suutsid kõik kolm osavõistlust, kokku 4 parkuuri, läbida kummaski klassis ainult 6 paari. Nende hulgas ka My ja Schecki, kes kokkuvõttes saavutasid 6. koha. Väga tubli tulemus, eriti arvestades seda, et Schecki on kohe ausalt väike poni. Mitu lõpetanud väikest poni on seevastu tegelikult suured ponid, kes aastatega lihtsalt väikesteks ponideks kasvanud.

Väikeste ponide osavõistlused toimusid kõrgustel 100, 110 ja 110 + 115 cm ning kuldmedali võitis 15-aastane Sofia Björkroth ponil Hannelore II. Kahel esimesel osavõistlusel tegid My ja Schecki II väga kiired sõidud ning saanud kirja kokku kõigest 3 viga, nii et kolmandal päeval võis startida samuti võidu peale.

Suurte ponide klassis kaitsesid edukalt oma meistritiitlit Jenna Yrjövuori ja poni Honey. Nad võitsid küll kõik osavõistlused (parkuuride kõrgused 115, 120 ja 120 + 130 cm), kuid hõbemedali võitnud paar Patricia Westman ning poni Drishoge Bobby Sparrow olid siiski kogu aeg nii tihedalt kannul, et viimasel päeval vigadeks enam ruumi ei olnud. Honey on 13-aastane ponimära, kellega Jenna on juba aastaid võistelnud ponide kõrgliigas, sealhulgas ka Euroopa Meistrivõistlustel.

My, lubad paar küsimust? Kuidas võistlus korraldatud oli ?

Iga päevaga läksid sõidud raskemaks ning tehnilisemaks. Korraldus oli väga ladus, kuid tallid asusid kaugemal ja see tekitas veidi probleeme.

Kas oli aega ka teisi võistlejaid vaadata?

Kui minu enda sõit oli lõpus, siis ei jõudnud, aga kui oli alguses, siis jõudis teisi ka vaadata. Kartma ei hakanud, sest Schecki on ikkagi kindel poni ja ise olen ka teistega samal tasemel.

Milline oli kõige raskem takistus?

Ühtegi eriti rasket takistust ei olnud. Kõige raskemad olid süsteemid, sest esimesel päeval olid vahed päris kitsad, pärast küll normaalsed, kuid viimase päeva esimeses voorus oli sees kolmene süsteem ja selle vahed jäid Scheckile veidi kitsaks.

Nii palju oli väljalangemisi. Päris karm pilt?

Parkuurid olid ikkagi nii rasked, et ratsanik ja hobune pidid koostööd tegema. Kui ainult üks oli tasemel ja teine reisis kaasa, siis finishisse ei jõudnud.

Schecki pidas vastu ja võitles vapralt lõpuni?

Kaks esimest päeva oli ta ikka väga hoos ja elas ise ka kaasa. Kolmandal päeval oli energiat küll, seda tal ikka jätkub, kuid hakkas arvama, et kas ehk aitaks juba? Aga alla ei andnud ning võitles vapralt lõpuni.

My Relander alustas Pille Elsoni käe all ning praegu esindab RSK-d Ruila Tall, treener Jessica Raide. Võistluse tulemused leiab Soome Ratsaliidu kodulehelt www.ratsastus.fi.

Anu Kull