Näpunäiteid hobuste hooldamiseks talvel

Talvine karvahooldus võib teinekord osutuda väljakutseks, kuid õigeid vahendeid ja võtteid kasutades on talvegroomimine puhas rõõm ja karv puhas ning läikiv. Siin artiklis antud näpunäited on sobilikud nii pügatud kui pügamata hobustele ning on võetud aastate jooksul kogutud isiklikest kogemustest.

TEKID – teki kasutamine on üks lihtsamaid ja levinumaid võimalusi kaitsta karva mustuse ja muda eest. Kuigi teki kasutamine on valikuline ja pika karva puhul on võimalik kasutada ka muid vahendeid mustuse tõrjumiseks (palsamid, spetsiaalsed harjad ning suur puhastamise põhjalikkus eelkõige varustuse piirkonnas), siis pügatud hobuse puhul on tekk vägagi teemakohane. Tekkide valik sõltub individuaalsetest vajadustest ja tekkide valik oma lõigete ja paksuste poolest on väga lai.

PÜGAMINE – pügamiseks on hobuste puhul kaks vajadust. Üheks põhjuseks on piirkonnad mis higistavad (seeläbi on hobuse kuivatamine ja hooldamine hulga lihtsam) ja teiseks põhjuseks meditsiinilised põhjused (näiteks jalgade piirkond nendele kes võitlevad iga sügis – talv preiga). Pügamisviise on palju erinevaid, alustades väga minimaalse pügamisega kaelapiirkonnas kuniks täieliku kogukehapügamiseni välja. Kui oled mures, et hobust ei saa päris paljaks pügada (nt külm tall), siis oleks võimalus näiteks varajane pügamine, et südatalveks oleks osa juba tagasi kasvanud või kasutada terasid, mis jätaksid rohkem karva alles. Pügamisest teeme kindlasti eraldi teema, sest see on suisa omaette teadus (sealjuures väga põnev).

ASJAGA SÜGAVUTI MINEMINE – kui hobusele on jäetud talveks pikk karv, siis tasub mustuse kättesaamiseks kasutada erineva tugevusega harju ning otseloomulikult kätele valu anda, et mustust ka kõige pikemast karvast kätte saada. Minu kogemus on näidanud, et parim alustamiseks on kummist hari (ja ringjad liigutused), siis edasi liikudes pikema ja tugevama harjasega pehme hari ning viimase tolmu kättesaamiseks pikkade ja pehmede harjastega tolmuhari. Mustuse kättesaamisel on olnud suureks abiks ka kaktuseriie, oma tekstuuri tõttu saab ta ka sügavamalt tolmu kätte. Kõik taandub ka hobuse enda eelistustele (mis hari sobib ühele, ei pruugi sobida teisele) ja naha tundlikkusele, pügatud hobuse nahk on kindlasti tundlikum minu kogemuse põhjal.

HOT CLOTHING – viimase aja kuum sõna, kuigi iseenesest väga vana ja tuntud võte. Sobib nii pügatud kui pügamata hobusele. Kui hobune on pügatud, siis hot clothing on ideaalne variant naha rahustamiseks peale pügamist, edaspidiseks igapäevaseks puhastamiseks ja läike tõstmiseks. Pügamata hobusel on see meetod alternatiiviks, kui ei ole võimalust pesta. Meetod on iseenesest väga lihtne, ämbrisse panna nii sooja vett kui käsi kannatab ning valikuline variant on lisada vee sisse mõned tilgad spetsiaalset hot clothing õli (nt Smart Grooming Super Shine). Rätik kasta vee sisse, väänata suur vesi välja ja karva hõõruda selle rätikuga. Kõige paremaks on osutunud froteerätikud, aga sobivad ka paksemad mikrofiiberlapid. Kogemused on näidanud, et see meetod on põhjusega populaarne ja see sobib aastaringseks kasutamiseks.

HARJADE PUHTUS – nii uskumatu kui see ka poleks, siis pärast seda kui hakkasin harju pärast igat kasutuskorda puhastama, andis see hobuste karva kvaliteedis väga suuresti tunda. Puhtad harjad on läikiva ja terve karva A ja O ning ideaalis igale hobusele omad harjad, et vältida haiguste või parasiitide edasikandumist.