Neljarakendite EM: Chardonil õnnestus Exell alistada vaid juriidiliselt

1.-4. septembrini peeti Hollandis Bredas neljahobuserakendite Euroopa Meistrivõistlused. Nii individuaalne kui ka meeskondlik kuld läks võõrustajamaale. Neljakordne neljarakendi maailmameister IJsbrand Chardon (NED) lisas oma võitude pikka nimekirja täiesti uue tiitli, kuid oli siiski pettunud, et ei suutnud avatud klassis alistada oma põlist konkurenti Boyd Exelli.

EM hõbemedal läks emotsionaalsele ungarlasele Jozsef Dobrovitzile, pronksi võttis Chardoni tiimikaaslane Koos de Ronde.

Hollandi võistkond läks võistlust juhtima juba avaalal, võites lõppkokkuvõttes kuldmedali Ungari ja Saksamaa ees. Valitsev maailmameister, austraallane Boyd Exell võttis peavõidu võistluse avatud kategoorias.

Vasakult: Jozsef Dobrovitz, IJsbrand Chardon, Koos de Ronde. Foto: Rinaldo de Craen / FEI

Exell ja Chardon on vanad rivaalid, kusiganes nad koos on võistelnud, on Exell olnud napilt üle. Ehkki põhirõhk oli Euroopa Meistrivõistlustel, oli Chardoni üheks suureks eesmärgiks lõpuks Exellile siiski ära teha, kuna viimane võttis võistlusest osa avatud klassis. Konkurendid olid seekord eriti tihedalt teineteise kannul – Exell läks juhtima pärast koolisõitu, Chardon omakorda võitis maratoni. Enne keegleid oli paari vahe vaid 0,10 karistuspunkti Exelli kasuks. Eelviimasena täpsussõidus startinud Chardon tõmbas maha viimaste koonuste palli, mis saigi ekipaažile saatuslikuks, kuna Exell tegi taas veatu soorituse, võites seega avatud klassi. Chardon tunnistas hiljem, et konkurendile ära tegemise soov oli sedavõrd suur, et pani ka EM tiili püüdmise kohati riski alla.

Boyd Exell: Foto: Rinaldo de Craen / FEI

Hõbemedalimees Jozsef Dobrovitz oli oma elu esimese individuaalse meistrivõistluste medali üle üliõnnelik. Kolmandaks tulnud Koos de Ronde ei võtnud täpsussõidus liigseid riske, et mitte ilma jääda poodiumikohast, ning rõõmustas õigustatud ettevaatuse üle, mis tõi talle küll karistuspunkte ületatud normiaja eest, kuid samas ka pronksmedali.

Hollandi O-rajameister Johan Jacobs on Bredas aastaid kõrgetasemelisi radu koostanud. Tänavusel EMil oli maraton eriliselt raske ja vaatemänguline. "Tahtsin, et võistlejad näitaksid kõrgeimat võimalikku taset ja usun, et see õnnestus," kirjeldas Jacobs, kes kasutas mitmeid nö. maha-aetavaid takistusi, vältimaks hobuste kokkupõrget jäikade postidega.

Euroopa Meistrivõistlused:

Individuaalsed tulemused:

1. IJsbrand Chardon (NED) 137,72

2. Jozsef Dobrovitz (HUN) 152,49

3. Koos de Ronde (NED) 152,70

4. Christoph Sandmann (GER) 153,98

5. Zoltan Lazar (HUN) 157,39

Avatud klassi tulemused:

1. Boyd Exell (AUS) 134,62

2. IJsbrand Chardon (NED) 137,72

3. Jozsef Dobrovitz (HUN) 152,49

4. Koos de Ronde (NED) 152,70

5. Christoph Sandmann (GER) 153,98

Kõik tulemused: http://www.hoefnet.nl/en/home/site/uitslagen/1d4a70b4798f99a1e0838a1cbcf76698