Neljarakendite meister selgus dramaatiliselt kontorivaikuses: individiuaalne kuld Michael Brauchlele (TÄIENDATUD 23.08)

Tänase võistluspäeva põhirõhk oli neljarakendite maratonil, mis oli tiitlivõitja selgitamiseks viimane võistlusala. Kuigi algselt kuulutati võitjaks senine liider Ijsbrand Chardon, selgus tulemuste hilisemal kontrollil, et kuldmedalit väärib hoopiski sakslane Michael Brauchle, võistkondlikult siiski Madalmaad.

23.08 tehtud täiendused leiate kursiivis

Maraton on ilmselgelt suurima publikuhuviga rakendispordi võistlusala, sarnaselt kolmevõistluse krossiga. Aacheni maraton paiknes põhiosas peastaadioni tagusel üsna suurel maa-alal, mille pinnavorm pakkus nii korralikke tõuse kui langusi. Kaheksast takistusest kaks olid veetakistused, millest ilmselgelt atraktiivsem teisena läbitud kõrge sillaga Rolexi oma. Viimane takistus oli ehitatud Aacheni peastaadionile, täpsemalt selle keskel asuvale liivatatud koolisõiduväljakule. Et mitte rikkuda murupinnast takistussõitjate jaoks, kellel homme ees olulisim start, oli spetsiaalselt rakendisportlastele ehitatud staadionile sisse- kui väljasõidutee liivast.

Theo Timmermann sillal

Zoltán Lázár (HUN) Rolexi takistusel

Rahvas hakkas maratoniraja äärde valguma juba tunnike enne starti ning sõidu arenedes (starditakse pööratud paremusjärjestuses, mistõttu vaatemäng läheb aja pikku järjest põnevamaks) pealtvaatajate arv üha kasvas. Täpse rahvaarvu hindamiseks puudub Hobumaailmal kogemus, kuid tõenäoliselt oli kohal nii Haapsalu linna jagu inimesi. Suures rahvamassis on põnev jälgida suuremate tiimide fännide liikumist. Kui osad järjestikused takistused olid lähestikku, siis mitmelgi puhul oli vaja sooviga konkreetse kutsari kogu maratoni jälgida, läbida kiiresti pikki distantse. Nii oligi näha rahvusvärvides T-särkide ja lippudega üheaegselt jooksmas suuri belglaste, ungarlaste, hollandlaste, sakslaste, šveitslaste ja teiste masse.

Enne maratoni on seis tegelikult päris pinev. Liider Ijsbrand Chardon on küll Dobrovitzist nii 10 punkti kaugusel, mis tähendas edu maratonitakistusel suisa 40 sekundit, kuid järgmised neli olid niiöelda ühe punkti sees. Sellises seisus oli iga sekund takistusel hõbeda hinnaga. Chardonit võis langetada vaid mõni erijuhtum ja paraku nii läkski.

Ijsbrand Chardon pidi lõpuks leppima hõbedaga; foto Külli Tedre

Maratoni parima tulemuse tegi sakslaste rõõmuks Michael Brauchle, korraldajate rõõmu lisas maratoni teise kohaga Christoph Sandmann ning kolmandana lõpetas viimase ala hollandlane Koos de Ronde. Selle tulemusega säilitas de Ronde oma kolmanda koha koondarvestuses ja võtab õhtusel auhinnagalal vastu pronksmedali.

Koos de Ronde lõpetas individiuaalselt pronksmedalil; foto Külli Tedre

Brauchle tulemus maratonis oli sedavõrd hea, et tõstis sakslase lõpuks kullale. Lõpuks ütlen seepärast, et tegelikult selgitati võitja kontorivaikuses. Algselt kuulutati võitjaks Ijsbrand Chardon, kuid pool tundi hiljem tehti tulemustes korrektuur. See oli nagu halb enne, kui enne lõppu diktor pidevalt rõhutas, et tema poolt nimetatud tulemused on esialgsed ja mitteametlikud, mis loomulikult ju tõde. Enamikul juhtudel siiski osutuvad need esialgsed tulemused tõeks, kuid tänavusel Euroopa tähtsaimal võistlusel läks paraku teisiti. Siiani ei ole teada, mis juhtus, kuna pressikonverentsi ei ole kokku kutsutud. Loodame selles osas uudist hiljem täiendada. Küsimus ei saa olla vaid aja korrektsioonis, sest Chardonil oli Dobrovitzi ees ligi 40sekundileine edu ja Brauchle ees veelgi suurem. Suurima tõenäosusega leidis distantsil aset juhtum, mida karistati kümne karistuspunktiga ning mis esialgu tähelepanuta oli jäänud.

23.08: Eile kahtlustatud erijuhtumit Chardoniga siiski aset ei leidnud. Tundub küll veidi müstilisena, kuid Brauchle oli Chardonist lihtsalt 57 (!) sekundit kiirem. Brauchle on tegelikult alati maratonis väga hea olnud. Kutsarite keskmist vanust arvestades ülinoor (25.a.) sakslane on elnevalt võitnud Aachenis maratoni aastatel 2008, 2011 ja 2013. Seekord oli tema aeg parim kuuel takistusel, ühel oli ta teine ja ühel kolmas. Brauchle, kes asus enne maratoni viiendal positsioonil, läks nii öelda panema. "Alustasin väga kiiresti. Mul hobused läksid iga takistusega järjest paremaks, kiirus ei kahanenud. Läksin täielikult riskile ja see õigustas end!" mainis Euroopa Meister pressikonverentsil. Veidi õnnetu Chardon seevastu ütles, et läks kindla peale, kuna vahe järgnevatega tundus turvaline, kuid paraku jäi nii sekundi jagu aeglasemaks, kui oleks võiduks vajalik olnud.

Mis siis juhtus, et algselt valed tulemused avaldati. Inimlik eksitus ühel takistusel. Takistuse kohtunik oli Brauchle reale kirjutanud nii tulevase võitja kui talle järgnenud kutsari aja. Algselt läks protokolli aeglasem tulemus, mis hilisemal videomaterjalide ülevaatusel ja käsiaegade võrdluses valeks osutus. Kõik on inimesed ja juhtub. Kurb vaid, et see pidi juhtuma niivõrd tähtsal võistlusel ja justnimelt kuldmedalipretendentidega.

Tulemuste üle vaatamisel pälvis kulla sakslane Michael Brauchle

Veidi kehvalt läks aga hõimuvelledel ungarlastel. Vanem Dobrovitz sõitis küll hästi, kuid lõpetas maratoni kuuendana ning langes sel moel koondarvestuses teiselt kohalt neljandaks. Noorem Dobrovitz oli maratonis kümnes ja Zoltan Lazar suisa 24. Kontorivaikuses anti aga ungarlastele siiski pronksmedal! Hull võistlus – nii individiuaalne kuld, kui võistkondlik pronks otsustati kohtunike kogu hilisemal koosolekul. Algses protokollis olid pronksil belglased, kuid hiljem selgus, et ungarlaste tulemus oli siiski parem. Kuld kuulus Hollandile, hõbe Saksamaale.

Ungarlaste parim oli vanem Dobrovitz; foto Külli Tedre

Hetkel on teada, et tulemuste muudatuse peale andsid protesti sisse nii Holland kui Belgia, kuid esialgsetel andmetel apellatsioonikomitee proteste ei rahuldanud.

Medalitega on nagu on, loodame, et enam muudatusi ei toimu. Lõpetuseks veidi ka emotsionaalsemat poolt. Eilne täpsussõidu võitja, 63aastane belglane Felix Maria Brasseur, tegi täna maratonis 22. tulemuse ja kokkuvõttes heale positsioonile ei jõudnud. Kahekordse maailmameistri jaoks oli täna siiski meeldejääv ning emotsionaalne päev, sest Aacheni Euroopa Meistrivõistlused jäid selle kutsari karjääri viimasteks võistlusteks. Monsieur Brasseur lõpetas oma pikaajalise võistluskarjääri.

Felix Maria Brasseur tegi oma viimase võistluse

Aacheni EM-i tulemused leiate aadressilt http://results.aachen2015.de/show/7/schedule/