Neljas Oktoobervest: Rüütlid, hobused, muusika ja veelkord hobused

Tänavu võõrustas Maria talu Pärnumaal juba neljandat korda hobuste-, muusika – ja õllehuvilisi, kõike seda pakkunud festivali Oktoobervest väisas laupäeva 20. septembri jooksul sadu uudistajaid.

Maria talu peremees Enn Rand, kes on püüdnud festivali iga aastaga muuta järjest sisukamaks ja perekesksemaks oli sellelgi korral hoolitsenud külaliste põneva ajaviite eest. Esitleti viite Eesti hobusekasvatajate seltsi tõuraamatusse kuuluvat hobust, Eesti maaveiseid ja sekka pisut keskajast välja hüpanud rüütleidki. Muusikaga paitasid festivaliliste kõrvu ansamblid Untsakad ja Apelsin, pasunakoor „Õnn Tuli Õuele“ ning loomulikult festivali raudvara, seekord pisut laiendatud koosseisus peamiselt Rahvusooper Estonia puhkpillimiängijatest koosnev rahvalikku muusikat esitav „Bierbrauchen und Bratwurst Blechblaser“.

Festivali külastas ka Maria talu naabruses Jõuluvana Korstna Talus resideeruv Jõuluvana Ärni, kes kontrollis muuhulgas kas kõige nooremad külalised on juba hakanud aasta kõige tähtsamaks sündmuseks – jõuluks, ettevalmistusi tegema.

Jõulumees Ärni naabertalust; foto Maria talu

Kui võitlusoskuseid demonstreerivad raudmehed pälvisid rohkem nooremate festivalikülaliste tähelepanu, siis viie EHS tõuraamatusse kuuluva hobusetõu esitlemine röövis juba enamiku kohaletulnute silmad. Improviseeritud näitus, ringis tõrgeteta liikuvad hobused saadetuna EHS tõukomisjoni esimehe Andres Kallaste asjalikest ja tõuge tutvustavatest kommentaaridest.

Raudrüütlid võitlushoos; foto Maria talu

Esitletavaid hobuseid kommenteerisid lisaks kohaletulnuile ka kohalviibivad EHS liikmed isekeskis, rahulikult tunnustati üksteise aretustööd, samas leiti asjaliku arutelu käigus ühiseltki, mis võiks mõne hobuse puhul paremgi olla.

Andres Kallaste kommentaatorirollis; foto Maria Talu

Vahepeal ulatas festivali juht ja kollektiivi „Bierbrauchen und Bratwurst Blechblaser“ abijõud Ado Kirsi mikrofoni Maria talu peremehele, kes leidis mahti külalistele tutvustada Maria talu kaugemaid plaanegi. Rand rääkiski, talus kavatsetakse hobustega tegelemist ja hobukultuuri edaspidi laiemaltki tutvustada. Plaanid on Ranna sõnade järgi suured, kuid teostatavad. Nii kavatsetakse Maria talus juba üsna pea alustada ratsatreeningute läbiviimisega. Võimalused ja tingimused on selleks Maria talus olemas, peatselt on taluperega liitumas treenergi, lühidalt sünnib Pärnumaal peatselt heade treenimistingimustega ratsakool, mille käsutuses on ka tasemel sisemaneež.

Järgnes Eesti maatõugu veiste esitlus, veistest ja nende suutlikkusest andis hea ülevaate Eesti maakarja kasvatajate seltsi tegevjuht Käde Kalamees.

Festival, mis jäi silma oma tempokuse ning hea korraldusega, pause, mille ajal külalistele poleks pakutud midagi nii silmale, kui kõrvale ei olnud, jätkus seekord MTÜ Hobukool kasvandiku Eesti raskevetõugu hobuse Evangeelium, aretaja Ande Arula, omanik Ragnar Privits, koolitaja Boris Razumov etteastega.

Katrin Tõruvere ja Evangeelium; foto Taivo Anijärv

Mängleva kergusega sikutas hobune kogukat palginotti. Nii mõnigi pealtvaatajaist näis olevat hämmastunud, hobune, kes alles mõni aeg tagasi oli Araabia ja trakeeni tõugu hobuste seas näidanud Katrin Tõruvere juhtimisel oma oskuseid koolisõidus, oli sihvakast baleriinist ümberkehastunud tugevaks ja kõikejõudvaks maameheks. Isekeskis arutleti täiesti tõsimeeli, kui suur see üks hobujõud ikka olla võib. Razumovki näis tundvat oma kasvandiku saavutuse üle suurt uhkust ning kirjeldas, et Lasna talus Pärnumaal tegutsev MTÜ Hobukool kavatseb sarnaselt Maria talu rahvale oma tegevust laiendada. MTÜ Hobukool õpilane tähendabki teglikult seda, et õpetatakse välja hobuseid, seda nii tööhobuseks, kui ka ratsahobuseks. Praegu on Lasna talus, kus MTÜ tegutseb Razumovi sõnade järgi seitse, talveks tuleb juurde veel viis „õpilast“. Teostatakse pikemaajalisemat õpet, eesmärgiks on koolitada universaalseid hobuseid nii töö tegemiseks, kui ka ratsutamiseks. Hobused on senini tulnud koolitamisele peamiselt Ida – Virumaalt, Andres Supp´i juurest. Perspektiivis on alustada ka treeningtundidega lastele. Treener on selleks nõusoleku juba andnud.

Boris Razumov ja Evangeelium; foto Taivo Anijärv

Siiski ei keerelnud tegevus festivalil ainult hobuste ümber. Suure panuse ürituse õnnestumisele andsid sellel osalenud muusikud. Muidugi väärib äramärkimist ansambel Apelsin, mis tantsutas oktoobervestilisi hiliste õhtutundideni. Kuid omaette äramärkimist väärib „Bierbrauchen und Bratwurst Blechblaser“, seda juba koosseisu ja üritusel osaleja veteranstaatuse poolest. On ju see orkester esinenud kõigil neljal Oktoobervestil. Ei ole neid heidutanud ei vihm, ei külm, ei voolukatkestus keset esinemist nagu see juhtus esimesel Oktoobervestil neli aastat tagasi. Trompetil Priit Aimla Rahvusooperist Estonia. Tromboonil sama orkestri liige Aabi Ausmaa. Trompetil Andres Peetson Politsei- ja Piirivalveameti orkestrist. Akordionil kunagine rahvusooperi viiuldaja Valju Kasuk. Tuubal nukuteatri nukumeister Urmas Soosalu. Abijõududena astusid üles õhtujuht ja pillimees Ado Kirsi sedapuhku baritonpasunal, klarnetil toetas Pärnu Jaagupi puhkpilliorkestri liige Taavi Reimets, kes tavaelus on hõivatud päästeametis ning ansambli Apelsin legendaarne liige Ants Nuut, kes nähes eelpoolnimetatute temperamentset esinemist ei suutnud kuidagi vastu pidada, haaras oma trombooni ning sulandus sujuvalt rahvalikku muusikasse, võttes appi joodeldamiskunstigi. Kollektiivi taset näitab seegi, et Maria talus oldi Kirsi sõnade järgi tegelikult läbisõidul. Õllefestivalid ja eelkõige sellel esitatav muusika pidi olema oktoobri kuul põhjanaabritegi juures nõutavaks kaubaks. Maria talustki suundus „Bierbrauchen und Bratwurst Blechblaser“ edasi Soome, kus kahe nädala jooksul esinetakse sarnastel, kuid kordades suurematel üritustel Helsingis ja Tamperes. Nii-et neli aastat on Maria talu festivalilistel vedanud. Mida festivalilised ning kohaletulnud EHS liikmed tegelikult märkisid ka läbitantsitud kingataldadega tantsuplatsil.

Puhkpillimehed omas elemendis; foto Maria talu

Järgmise, viienda Oktoobervestini! Pärnu Postimehe videokokkuvõtet üritusest saate vaadata aadressil http://www.parnupostimees.ee/2929793/video-oktoobervest-pakkus-melu-metsade-keskel . Täname ajalehte Pärnu Postimees jätkuva koostöö ning võimaluse eest avaldada nende reportaaž.