Niitvälja leidis Superstaari

Niitvälja tallide seltskond on mitukümmend aastat korraldanud eripäraseid aastalõpu üritusi. Erandiks ei olnud ka peagi lõppev 2009.-s aasta. Seekordse ürituse teema valikul olid korraldajad saanud inspiratsiooni hiljuti TV3 kanalil lõppenud lauluvõistlusest Eesti Otsib Superstaari. Niitvälja konkursil osalejad ei pidanud ilmtingimata esinema vokaal-instrumentaalse numbriga vaid võisid numbri valida omale enim sobival alal.

Superstaari valimine pidi plaanitu kohaselt algama esmaspäeval, 28. Detsembril, kell 18.00, kuid tehnilistel põhjustel ürituse algus viibis. Algatuseks oli korraldajatel plaanis näidata filmi Niitvälja tallides läbi viimase 15 aasta toimunust, kuid veidi peale kuute selgus, et filmi plaadile salvestamine võtab arvuti andmetel aega veel vähemalt kakskümmend minutit. Kiiruga oldi sunnitud stsenaariumit muutma ning õhtujuhid Madis Morna ja Eliis Virves kutsusid maneeži žürii – Urmas Kubre, Marietta Valle ja loo autor – ja esimese pretendendi Superstaari tiitlile.

Õhtujuhid Madis ja Eliis. Autor: Epp Keel

Kui küsida Eesti ratsaspordiga lähemaid suhteid omavate isikute käest, et kes on Kotšai Baimagambetov ja milline on tema side kohaliku ratsaspordiga, jääb enamus vastajatest hätta. Kui aga küsida, kas tunned tallimees Kostjat Niitväljalt, on situatsioon risti vastupidine.

Esimesena astuski publiku ja žürii ette just nimelt Kostja ja tegi seda efektselt. Kostjat teatakse enne kõige ühe parima tallimehena vabariigis, kuid tema musikaalsus oli enamusele üllatuseks. See, et ta esitas kaks inglise keelset pala lauldes live-s, on asja üks tahk. Lisaks sellele oli Kostja ise sisse mänginud kõik pillid, mis kõlasid lisaks tema kitarrimängule taustamuusikana fonogrammilt. Olnuks vaid Niitvälja akustika ja helitehnika professionaalsemal tasemel, oleks esitus olnud meie riigi edukaimate artistide tasemel. Igatahes, Kostja võitis arvuka publiku enamuse südamed ning tulemust me juba teame – Niitvälja 2009.a. Superstaari tiitel.

Niitvälja Superstaar 2009. Autor: Epp Keel

Laulu ja pillimängu me järgmistes numbrites ei kuulnud, küll aga nägime palju ratsutamisega seonduvat. Meile esinesid Klaverimängija ja Baleriin, kes ühendasid koolisõidu ja voltižeerimise elemendid; Niitvälja Britneyd, kelle number sisaldas tantsu, akrobaatikat ja voltižeerimist; Luulenurk, mille kollektiiv luges jõuluteemalisi luuletusi hobuse kõrval; Eesti Läheb Olümpiale; Koerte Näitus, kus koerteks olid kehastunud suur ja väike hobune; Päkapikud kadrilliga ja loomulikult kõrgushüppajad, keda oli hulgi.

Poni koerana sitsimas. Autor: Epp Keel

Kõrgushüppes osalesid mitmed huvitavad tegelased nagu Nunn Padise kloostrist (Grete Pariis), Mileedi Kolmest Musketärist (Catlin Vatsel), Baleriin (Grete Barake), Poiss Sinise Austri Baarist (Madis Morna), Superkangelane (Keili Hollo) ja Lady Gaga (Andres Udeküll). Kuigi põhiliselt võistlesid kõrgushüppes osalejad publiku tähelepanu ja häälte nimel, siis omaette roll oli ka sportlikul poolel. Kui alustati 110 cm kõrguselt, siis kaks edukamat jõudsid 170 cm puhtale ületamisele – Nunn ja Lady Gaga.

Lady Gaga valmistumas kõrgushüppeks. Autor: Epp Keel

Sportlikku hasarti oli publikule ja osavõtjatele pakkuda enne kõrgushüpetki. Niitvälja Ratsakooli lugupeetud treener Merle Männik oli koostanud viiest erinevast harjutusest koosneva ratsamängu, milles osales kolm võistkonda. Harjutuste käigus läbiti erinevad etapid hobuste igapäevases elus. Võistlus algas näitliku hobuse koplisse viimise ja toomisega, sisaldas endas hobuse hooldamist, treeninguid, söötmist ja ka võistlemist. Kolmest osalenud võistkonnast osutus edukaimaks Niitvälja kohaliku hobusega Birk võistelnud kollektiiv.

Õhtu arenedes jõudis sündmuskohta ka kaua oodatud film. Kaadrid algasid aastast 1995 ja lõppesid tänase päevaga. Asjatundlik publik leidis kaadritelt paljusid tänagi ratsaspordis aktiivselt tegutsevaid isikuid, kes küll salvestamise hetkel 14 aastat nooremad olid (mõni neist pole täna veel 30-gi). Äratundmisrõõmu oli tunda publiku kaasaelamisest.

Ürituse algusest oli möödunud ligi kolm tundi, kui õhtujuhtidel oli võimalus avalikustada publiku hääletuse tulemused. Suurima häälte arvu kogus, nagu juba eelpool mainitud, tallimees Kostja. Mitte palju, kuid siiski vähem, hääli kogus teise koha saavutanud Lady Gaga ehk Andres Udeküll, kolmanda tulemusega lõpetas Baleriin ehk Grete Barake.

Baleriin Grete Baraké. Autor: Epp Keel

Traditsioonides on jõud. Seda oli Niitvälja aastalõpu üritusele publikuna kogunenud talliga seotud inimeste arv, samuti artistidena osalenud persoonide hulk. Kui päev varem võisime Niitväljal olla uue traditsiooni – Groomide GP – tekkimisel, mille saatus pole tänaseks veel selge, siis talli aastalõpu show-de traditsiooni jätkumises olen ma enam, kui kindel. Jõudu ja jaksu Niitvälja rahvas peagi algavaks aastaks!