Niitväljal tähistasid koolisõitjad väärikalt EV100. juubelit

Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Laupäeval 17. veebruaril toimusid Niitväljal esimesed Talverõõmud Koolisõidus. Võistlus oli jätk Niitväljal juba 10 aastat toimunud ja pikaajalise sponsori Konteki poolt toetatud samanimelisele takistussõiduvõistlusele, seekord siis teisel ratsaspordialal. Pühendasime võistluse Eesti Vabariigi sajandale juubelile ja sellele oli rajatud ka kogu võistluse visuaal.

 

Võistluse kontseptsioon oli algselt planeeritud nii, et üritame oma koolisõiduks ebatraditsiooniliste mõõtudega, aga mõnusalt soojas maneežis pakkuda talveoludes maksimaalselt meeldivat ja kvaliteetset võistlust peamiselt raskemates klassides võistlevatele sportlastele ja noorhobustele.  Ettevalmistust on vaja juba varsti toimuvateks sisemeistrivõistlusteks ja ka rahvusvaheliseks hooajaks, mis algab juba märtsis Soomes Ypäjä CDIga. Võistluse peakohtunik oli Eva-Maria Vint-Warmington. Lisaks oli hindamas Minna Reino Soomest, kes liitus meiega viimasel hetkel, kuna kahjuks algselt juhendis avaldatud Marko Björs haigestus.

 

Ei teagi, millest see tingitud oli, aga raskemates klassides jäi osalejate arv väikeseks. Ja nii juhtuski, et päeva päästsid noored ratsanikud kergemates klassides, keda oli palju, kelle esitused olid innukad ja väga püüdlikud, kogu võistluses oli nii kirge, dramaatikat, võidurõõmu ja oma etteaste tegi ratsanikku hüljates ka staarkoolisõidu poni William!

 

Williami soolo. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

 

Võistlustulemuste poole pealt jäi silma R raskema  klassi Prix St Georgi hea ja ühtlane kvaliteet. Sõidu võitis Dina Ellermann (Tondi RSK) oma noore pealekasvava tulevikulootuse Donna Annaga (69,116%), teine ja kolmas olid Tiina Kuusmann (RSK KRT) ja Rimbaud (65,784%) ning Heli Hussar (Saaremaa RSK) ja Richard Lionheart (64,706%). Mainimata ei saa ka jätta asjaolu, et kõik kolm hobust on kasvatatud meil Eestis Liivaku Tallides, mis on ju tegelikult selge märk, et Eesti kvaliteetseid koolisõiduhobuseid leiab ka nüüd kodumaalt. Samuti on kõigi kolme  sportlase treener Alla Gladõšheva, mis ei ole tulemusi vaadates sugugi enam juhuslik kokkusattumus.

Dina Ellermann ja Donna Anna. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

 

Raskusastmelt teine oli M avatud klass, kus koos ühes arvestuses startisid nii juuniorid, noored kui ka seeniorid. Head meelt tegi selle klassi rohke osavõtt ja oli näha, et nii mõnegi võistluspaariga oli talve jooksul tulemuslikult tööd tehtud ning edenetud. Sõidu võitis Liivakult pärit Rose Marie Skjoldby (Tondi RSK) jällegi Liivaku Tallides kasvatatud väga heade omadustega koolisõiduhobusel Rosinante tulemusega 67,611%, teiseks tulid Heli Hussar (Saaremaa RSK) ja Richard Lionheart (66,944%) ja kolmas oli juuniorsportlane Helena Kaal (Tondi RSK) Cassanderil (65,222%). Neljas ja viies auhinnaline koht kuulusid Tallinna Ratsaspordikooli õpiastele. Vastavalt Roos Marie Laak  ja La Vawetta (63,333%) ning Hanne-Lore Väin ja Burberry 7 (63,222%).

Rose Marie Skjoldby ja Rosinante. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

 

Suure osavõtjate arvuga oli L kergema klassi programm, milles peeti kolm eraldi arvestust. Kahjuks jäi noorte hobuste osavõtt väikeseks ja starti tuli vaid kaks võistluspaari. Kas oli aeg veebruaris liiga varajane või skeem liiga raske. Loodame, et kõik kodus oma noorte hobustega ikka tööd teevad ja kevadel, kui lumi sulanud, ka neid näitama tulevad. 5-6 aastaste hobuste arvestuse võitis Dina Ellermann (Tondi RSK) oma 5 aastasel Seeder Agri OÜ poolt Saaremaal kasvatatud hobusel Jerry Red Von Seeder (66,731%). Teisele kohale platseerus napilt alla jäädes ennast peamiselt harrastussportlasena määratlenud Gerlin Kess (RK Ruila Tall) kuueaastasel KWPN ruunal Highscore “B” (66,635%).

 

LP2 poniratsanike arvestuses oli stardis kolm ratsanikku. Kuna võistlusklassi tase vastab FEI poniratsanike raskusastmele, eeldab see nii ponide kui ratsanike väga järjepidevat ettevalmistust. Siit ka tähelepanek ja soovitus – kui omate potentsiaalikat poni ja huvitatut ratsanikku, siis panustage lisaks lapse väljaõppele ka ponide ettevalmistusele. Kuna harjutused on peaaegu M tasemele vastavad aga poniratsanike iga lõpeb juba 16 aastaselt, siis on ajaraam ettevalmistuseks nii lühikene, et ratsanik ise ei suuda samal ajal ise harjutusi omandada ja ka poni ette valmistada. Selline praktika, kus last ja poni õpetatakse samaaegselt, on Eestis siiski kahjuks väga tavapärane. Võistlusklassi võitis Carinee Ainola (Niitvälja RSK) aastaselt haigusega seotud pausilt naasnud eesti tõugu ponil Rant (67,569%), teine oli Katariina Merila (Tondi RSK) Mangol (60,833%) ja kolmas alles esimesi starte sellel tasemel tegev Miia Tooming (Tondi RSK) Veenusel (57,806%).

Carinee Ainola ja Rant. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

 

L klassi kuni 16 aastaste poniratsanike ja A klassi kuni 14 aastaste laste klassis peeti arvestust Eesti Ratsaspordi Liidu poolt 2018. aastal ellu kutsutud Talendijahi sarja arvestuses. Talendijaht on tunnustav ja arendav sari, mille eesmärk on kasvatada pealekasvu EMV tasemetele. Jällegi oli A tasemel laste klassis rohkem osalejaid kergemal skeemil kui L tasemel poniklassis. Mõlema klassi sooritused aga andsid lootust, et ka meistrivõistlustele on oodata peatselt juurdekasvu. Jõudmaks järele rahvusvahelisele tasemele on maast madalast ratsanike järjepidev ja süsteemne väljaõpe väga oluline ning julgustaks veelgi kõiki selles sarjas osalema.

 

L poniratsanike arvestuses võitis juba kogenud Katariina Merila (Tondi RSK) Mangol (68,269%), teiseks tuli silmapaistev lootustandev võistluspaar Maria Mägi (Tondi RSK) Raigol (67,788%) ja kolmas Miia Tooming (Tondi RSK) Veenusel (61,346%). Talendijahi A taseme skeemis oli stardis tervelt 16 võistluspaari, kellest esikoha saavutas Maria Mägi (Tondi RSK) Raigol (72,386%), teine oli Karmen Kriis (Niitvälja RSK) Williamil (69,545%) ja kolmas Marta Lember (Niitvälja RSK) Angelal (67,045 %). Auhinnalistel kohtadel olid veel neljandana Melissa Meigas (Niitvälja RSK) Williamil (66,136%) ja Emma Talumaa (Niitvälja RSK) Voore Rufusel (65,682%). Olgu täpsustuseks öeldud, et Talendijahil peetakse kaheksa etappi, millest arvesse lähevad neli, ning koondarvestust peetakse nende ratsanike vahel, kes Eesti meistrivõistlustel veel ei stardi.

Katariina Merila ja Mango. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Maria Mägi ja raigo ning Miia Tooming ja Veenus autasustamisel. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

 

L ja A tasemel viidi samuti läbi rohke osavõtuga avatud klassid, kus said startida ka need võistluspaarid, kes vanusepõhistesse eriarvestustesse ei kvalifitseerunud, aga erinevatel põhjustel kõrgemates klassides veel osaleda ei soovinud. Samuti osalesid seal harrastajad. See on hea võimalus end rahulikult omas tempos ette valmistada raskemateks tasemeteks. Jälgima peaks aga seda, et ambitsioon ja eesmärgid oleksid ikka alati kõrgemad seatud! L avatud klassi võitis Sonja Roberta Sedin (Tondi RSK) oma uuel hobusel Sahib väga meeldiva etteastega (69,038%), järgnesid Laurel Leisna (Niitvälja RSK) ja Calendula (68,942%), Kätlin Nõgu (Niitvälja RSK) ja Lily (67,692%), Elise Sõrmus (Tondi RSK) ning Ariela (65,481%) ja Jana Vassiljeva (Niitvälja RSK) Carbiidil (65,385%). Avatud A klassi viis paremat olid Gerlin Kess (RK Ruila Tall) Highscore „B“ (68,636%), Kätlin Nõgu (Niitvälja RSK) Lily (67,273%), Anna-Greta Irval (Niitvälja RSK) ja Tetley (64,773%), Jennifer Žukova (Tondi RSK) Phenomenon (64,773%) ja Iris Tohvrel (Niitvälja RSK) Wilandra (64,659%).

 

Omaette sündmuseks kujunes aina populaarsust koguv samm-traav algõppe taseme võistlusklass kuni 14 aastastele lastele. See klass on parim võimalus tuua võistlema juurde uusi tulijaid, samuti ratsakoolide õpilasi tunnihobustel ja päris väikseid lapsi. Võistlussõit kujunes aga väga meeleolukaks. Musta saatanat meenutav poni William eemaldas ratsaniku juba enne starti jõudmist (tal on see teatud tujude juures tavaline) ja andis soojenduse ajal päris korraliku etenduse, sooritades hüppeid ka üle koolisõiduaia. Ratsanik Tauri Tõnismäe sai uuele katsele minna Niitvälja Ratsakooli teisel õppehobusel Angela. Ratsanik suutis end sellisel tasemel nii kokku võtta, et väljus valusalt õppetunnilt suisa võitjana, saavutades ST2 skeemis 74,605%-se skoori, mis kujunes kogu võistluse kõrgeimaks protsendiks! Ka teine kuni neljas koht kuulusid ratsakooli õpilastele tunnihobustel – Lisell Paltser (Niitvälja RSK) Voore Rufus (72,105%), Mia Ruubel (Niitvälja RSK) Evrik (69,737%), Maria Mathilda Teder (Niitvälja RSK) Evrik (68,553%). Viienda koha saavutas Herr Ilvese uus ratsanik Annaliis Prodel (Niitvälja RSK) tulemusega 68,026%.

Tauri Tõnismäe ja Angela. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

 

Kokkuvõtteks võib öelda, et 80 starti läbi viia päevas, kui on olemas soe soojendusega maneež ja tallis piisavalt ruumi külalistele, on täiesti jõukohane nii korraldajatele kui asjaosalistele. Ilmselt hooaja peale on osalema tulemas ka rohkem teisi klubisid ning kuna koolisõit kogub populaarsust, võib ilma soojendusmaneežideta tallidel ühest päevast kõigi klasside läbiviimiseks väheks jääda. Kindlasti julgustaks aga kõiki noorsportlasi osalema ka edaspidi koolisõidus, mis annab hea istaku, õige juhtimisvõtete kasutamise oskuse, koordinatsiooni ja ruumitajumise, mis tuleb kasuks ka teistel võistlusaladel võistlemisel.

 

Talverõõme Koolisõidus oli hea korraldada, kuna meil on olemas pikaajaline toetaja, kes võimaldab võistlust läbi viia ilma ainult stardimaksudest laekuvaid eelarvenumbreid jälgimata. See annab võimaluse tuua hindama häid kohtunikke nii Eestist kui mujalt, pakkuda võistlejatele meeleolukaid auhindu ning panustada ka üldisesse võistluspaiga korrasolekusse ja visuaali.

Täname R klassi nimisponsor Konteki. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

 

Täname siiralt: Kontek, Cavalor, Niitvälja Tallid, Niitvälja Ratsakool, ERL, Nordic Hotel Forum. Hobukeskus. Täname osalejaid, treenereid, lapsevanemaid, kohtunikke ja kõiki vabatahtlikke abilisi!

 

Palju Õnne Sulle Eesti Vabariik 100!

Foto: Külli Tedre-Gavrilov