Noored ratsasportlased osalesid Põhjamaade meistrivõistlustel Taanis

Eestlased Taanis. Foto: Elin Jalakas

Põhjamaade meistrivõistlustel takistussõidus, koolisõidus ja kolmevõistluses osalesid üsna suures koosseisus ka Eesti noored ratsasportlased. Kõrgeima kohaga naases lasteklassi takistussõitja Lene Varula.

Osavõtt mainekast sündmusest oli nii mitmegi noore jaoks hooaja tippsündmuseks, milleks valmistuti pikalt ja hoolega. Kolmevõistleja Luise Vevers sai aga vahetult enne Euroopa meistrivõistlusi kontrollida enda ning hobuse vormi.

Takistussõidust tubli tulemus

Takistussõitjatest osalesid poniratsanike arvestuses Kippen Närep (Märjamaa SK) ponil Rosehill Fascination ja lasteklassis Lene Varula (Viljandimaa RSK) hobusel Vigo’s Lady. Poniklassi parkuurid olid kõrgusel 125 cm ja lasteklassis 120 cm. Avapäeval lõpetas Lene sõidu ühe veaga, Kippenil kogunes karistuspunkte rohkem, kuid mõlemad olid peale esimest starti positiivsed. Järgmine kahevooruline sõit Kippenil aga ebaõnnestus, kui Rosehill keeldus hüppamast veetakistust. Lenel läks paremini. Kahevoorulise sõidu esimeses voorus tuli tal küll alla kaks latti, kuid teises voorus tegi noor ratsanik puhta sõidu. Pühapäevases finaalsõidus tegid Lene ja Vigo’s Lady jällegi tubli soorituse ning lõpetasid kokkuvõttes 12. kohal, mis jäi nendel võistlustel eestlaste kõrgeimaiks kohaks. Võidu võttis lasteklassis Norra võistleja Siri Endresen hobusel Comic.

Lene Varula ja Kippen Närep Taanis. Foto: erakogu

Koolisõitjatest osales ainukesena juunior Rose Marie Skjoldby (Tondi RSK) hobusel Rosinante. Võistluse avapäeva lõpetas paar tulemusega 65,909% (19. koht). Järgmisel päeval skoorisid Rose ja Rosinante 65,686% (15. koht) ja pühapäevases vabakavas 67,375% (16. koht). Koolisõidus andsid tooni Taani koolisõitjad, kes võtsid kõik võidud.

Rose Marie ja Rosinante Põhjamaade MV stardis. Foto: Elin Jalakas

Kolmevõistlejatel draamat kuhjaga

Kõige arvukamalt olid Taanis esindatud kolmevõistlejad ja seal saime välja panna ka juuniorite-noorte tiimi. Põhjamaa mängude kolmevõistluse koolisõidud peeti kahes osas, neljapäeval startisid juunioride ja noorte meeskonnas kaks meie sportlast: Kati Sõer (Nõo RK) ja A Marina, kes saavutasid tulemuseks – 65,00% ning Maris Kangur (Tondi RSK) ja Al Pacino, kes said koolisõidu eest kokku 66,13%. Individuaalarvestuses startinud Jaagup Kallas (Saare RK) ja Olli Royal saavutasid tulemuseks 67,50%.

Kolmevõistlejad ühispildil. Foto: Elin Jalakas

Reedesse jäi startida veel kahel juunioril – Anni Liis Hoop (Tartumaa RSK) ja Zinga Zanga said 62,75% ning kolmevõistluse koolisõidu parima tulemuse tegid Luise Vevers (Saare RK) ja Ruudi, kokku 67,88%.

Peale reedeseid koolisõite said sportlased rajaga tutvuda koos kolmevõistluse FEI Solidarity projekti peatreeneri Larsiga, kes oli ühtlasi ka Vilhelmsborgi krossi rajameister. Krossiks oli rajameister üles seadnud Mikkel Joergenseni poolt ehitatud krossitakistustega imeilusa raja ning seda läbi käies andis Lars meie kolmevõistlejatele nõuandeid raja edukaks läbimiseks. Larsi suurt toetust meie sportlaste suunas oli rohkelt tunda kogu võistluste vältel.

Luise Vevers ja Ruudi krossil. Foto: Elin Jalakas

Laupäevane päev osutus ilma osas ülikuumaks ning pakkus parajaid väljakutseid. Kõik eestlased said vaatamata krossil tehtud vigadele tulemused kirja. Kati ja A Marina kogusid krossilt 20kp tõrke ning 16,4kp ületatud normiaja eest. Maris Kangur ja Al Pacino tegid puhta krossi ning nende tulemusele lisandusid vaid ajavead 4,8kp. Samuti kogusid krossilt vaid ajavigu Anni Liis Hoop ja Zinga Zanga (28,8kp) ning Luise Vevers ja Ruudi (8kp).

Tugevalt alustanud Taani meeskonnas ei lõpetanud krossi tervelt kaks meeskonnaliiget, sama juhtus krossil ka Norra meeskonnaga. Nii tõusis Eesti tiim peale krossi viiendalt kohalt kolmandaks. Vaid ainult kolme meeskonnaliikmega alustanud Soome tiim näitas väga head minekut. Ratsastuses tiimi peale kokku sõidetud tulemusele ei lisandunud ühtki lisaviga krossilt ning laupäeva õhtuks oldi kindlal kuldmedali kursil.

Individuaalarvestuses sõitev Jaagup Kallas ja Olli Royal said samuti krossilt kirja ühe tõrke ja 6,4kp ületatud normiaja eest, mis asetas nad peale kahte ala 35. kohale.

Jaagup Kallas ja Olli Royal krossil. Foto: Elin Jalakas

Pühapäeva hommik algas hobuste veterinaarse ülevaatusega ning kahjuks juba enne, kui ülevaatus sai alata tuli Anni Liisil ja Zinga Zangal võistlus katkestada. Selgus, et päev varem krossil toimunud intsident, kus hobune esimesel veetõkkel koperdas ja korraks ka kukkus, oli vaatamata edukalt krossi lõpetamisele jätnud hobuse esijalale oma jälje. Ebaõnn jätkus, kui vet-checkist ei saanud läbi ka Luise võistluspartner Ruudi, kellel küll ei olnud jalaga midagi üdini tõsist, kuid mille osas siiski kohtunike kogu otsustas, et takistussõidule nad neid ei lase.

Pühapäevasesse takistussõitu jäid tiimiarvestuses veel tulemust tegema vaid Kati Sõer ja A Marina, Maris Kangur ja Al Pacino ning individuaalselt võistlev Jaagup Kallas hobusel Olli Royal. Kohe teisena startinud Kati ja A Marina sõit jäi üürikeseks, kui ebaõnnestunud hüppe tõttu ratsanik neljandal tõkkel kukkus. Maris ja Al Pacino eksisid kokku viiel tõkkel ning said oma senisele skoorile lisaks 20 karistuspunkti ning lõpetasid võistluse individuaalselt 25. kohal 58,7 karistuspunktiga. Jaagup ja Olli Royal läbisid raja puhtalt ning parandasid oma tulemust üheksa koha võrra, tulles 26. kohale, lõpptulemusega 58,7 karistuspunkti.

Võidukas Soome tiim. Foto: Elin Jalakas

Juunioride ja noorte kolmevõistluse Põhjamaade meistrivõistluste tiimide medlikolmik 2019. aastal sai järgmine:

Soome – 104,3 kp (Veera Manninen Sir Greg 33,3 kp; Hedwig Wikström Pin Rock’s Fade To Black 36,9 kp; Suvi Järvi Orlanda II 34,1 kp)

Rootsi – 147,4 kp (Amanda Andersson Kokos 34,1 kp; Elin Bjurfors Sammy Deluxe 6 1000 kp; Anna Svane Cupido 53,4 kp; Elvira Rosenberg Guy 59,9 kp)

Norra – 1091,4 kp (Mathilde Sanders Carfina 3 44,9 kp; Andrea Fagerbekk Langaune Shadow Time 1000 kp; Andrea Sandbakken Tarzan 46,5 kp; Kristine Tynes Heen Ealgary B 1000 kp)

CCI2*-S klassi üldvõit jäi siiski kodumaale, klassi võitsid taanlanna Astrid Vibe Skovgaard hobusel Thanehoejs Prada-Noir tulemusega 31,6kp. Tugevalt kannul kohe 33,3 karistuspunktiga soomlanna Veera Manninen Sir Gregi´l ning skooriga 34,1 soomlanna Suvi Järvi hobusel Orlanda II.