Noorhobuste MM Lanakenis 2021

Philipp Weishaupt ja 6-aastaste hobuste maailmameister Coros. Foto autor: Liis Ira.

Mitte, et ma liialt palju oleksin maailma suuri ratsavõistluseid mööda käinud, aga seda võin kohe kindlalt öelda, et noorhobuste MM Lanakenis on minu absoluutne lemmik. Suurepärane korraldus, elitaarne õhkkond, vinged hobused ja ilusad inimesed! Seda leiame  ilmselt igalt suurejoonelisemalt Lääne-Euroopa  ratsavõistluselt, aga mis teeb Zangersheides olemise nii eriliseks, on just see tähelepanu ja kokkusaamisrõõm, mille saavad endale osalevate hobuste aretajad. Tänavu oli seda elevust veel eriti tunda – 2020. aasta jäi ju Covidi tõttu vahele.  Minu kartus, et ka siin on maailm muutunud, osutuks asjatuks – kõik oli endine.

Aretajate pidu

Kui maailma üks tuntumaid ratsanikke Christian Ahlmann tuleb 5-aastaste hobuste  finaalis ümberhüpete rajalt puhta soorituse ja fantastiliselt kiire aja ettesõitnuna surmtõsise näoga, siis keegi Werner Dierckx, kes on ise nii oma hobuse kasvataja, omanik kui ka ratsanik tuleb samalt soorituselt pöörases vaimustuses. Mis võib olla ühe kasvataja jaoks veel magusam, kui teha varsast peale südame külge kasvanud ratsuga noorhobuste MM –il ümberhüpetel puhas sõit – mis siis, et mitte kõige kiirem.

Werner Dierckx. Foto autor: Liis Ira.

Kolme vanuseklassi (5-, 6- ja 7-aastaste hobuste) peale kokku asus neljapäeval võistlustulle üle 600 paari kogu maailmast. Kokku suutis finaali pääsemiseks esimestel kvalifikatsioonivõistlustel puhtalt raja läbida 55 viieaastast hobust. Nendest 16 ületas finiši null karistuspunktiga ja pääses ümberhüpetele. Kuueaastaste hobuste klassis kvalifitseerus finaali 40 hobust, kellest 11 pääses ümberhüppama ning  seitsmeaastasi 41 hobust, kellest vaid neli pääsesid aja peale sõitma.

Tähelepanuvääriv on,  et selles meeletus konkurentsis leidus kasvatajaid, kes olid aretanud finaali mitte ainult ühe vaid rohkem hobuseid! Nii võistles 5– aastaste hobuste finaalis Donald Barnwellil Billy kasvandusest  ja VDL kasvandusel kummalgi kaks aretustöövilja. Tony Raman ja Mieke Strobbe‘t Katteneye kasvandusest olid ainsad, kellel oli 6-aastaste hobuste finaalis võistlemas rohkem kui üks kasvandik ja  Gerben Morsink tõi 7-aastaste finaali kaks oma aretatud hobust, Ludo Philippaerts samuti kaks.

Meenutan, et  meie oma kasvatajatest on noorhobuste MM–i finaalihobuseid kasvatanud Klaire Rannamets, Peeter Viiard ja Mihkel Kangur. Kõik need Eestis sündinud ja Zangersheides finaali jõudnud hobused on omaette nähtused – Sopranist K oli üldse esimene finaali jõudnud ESH,  Wilander jõudis finaali koguni kahel korral 5 – ja 6–aastasena Hanno Ellermanni juhtimisel ning  Ping Pong V tegi ajalugu sellega, et tuli finaalis 6. kohale Paul Arguse all.

Võitjatest

5-a hobuste võitjaks osutus BWP täkk Querido VG, (Dominator 2000 Z , emaisa on  Chellano Z aretaja Alois van Gorp), kelle ema on andnud ka  täku Leandro VG. Maailmameistri ratsanikuks oli Zangersheide oma Christian Ahlmann. Hõbe oli samuti BWP pärl Quabriolet van het Bildeken, kelle aretaja on  Koen Gaublomme ja ratsanikuks  Koeni poeg Arnaud Gaublomme. Quabriolet on Anakin van Schuttershofi poeg, emaisaks on tal Burggraaf. KWPN mära Loharna-P sai III poodiumikoha. Mära on  Carrera VDL tütar, emaisaks samuti Burggraaf ja võiduni viis ratsu  Nicole Eggens. Hobuse aretajaks on  B.J. Platzer.

Querido VG ja Christian Ahlmann. Foto autor: Liis Ira.

Kuueaastaste maailmameistriks tuli westfaali täkk Coros. Suure Cornet Obolensky poeg, kelle emaisa on Arpeggio, läks esimesena ümberhüpete rajale ja määras aja, mida keegi üle sõita  ei suutnud. Osavaks ratsanikuks oli Philipp Weishaupt ja hobuse aretajaks Werner Buschwieweke.

Hõbemedal tuli taas  Zangersheide meeskonnale- nende ratsanik Angelique Rüsen sõitis westfaali täkuga Crowny NW, kelle isa on Crown Z ja emaisa Pontifex 9.  Crown Z on täku Comme Il Faut poolvend ja tema aretas Norbert Wentrup. BWP mära Parequita VH sai pronksmedali Virginie Thononiga sadulas. Jamali vd Heffincki tütar on pärit Willem van Hoecke kasvandusest.

Seitsmeaastaste hobuste võitjaks tuli KWPN -i mära Just A Dream, VDL Zirocco Blue tütar. Aretas selle hobuse perekond Nooren ja kulla võitis ta Harm Lahdega sadulas. Hõbe kuulus teisele KWPN -i märale, seekord J.Comghorla van Beekile, Comme Il Faut’i tütrele, Gilles Thomas oli ratsanik, kes sõitis ‘t Eirbissemhofi aretatud hobuse teisele kohale.  Selle Francais mära Etundel de Marocy võitis pronksi koos Dominique Hendrickxiga sadulas. Mära isaks BWP täkk President ja emaisaks Diamant de Semilly, hobuse aretas Prantsusmaal Pascal Morelle.

Seda, kui palju tolle tiitlivõistluse võidu nimel pingutatakse ennast isegi lolliks tehes, andis aimu stseen kuuaastaste hobuste ümberhüpetel, kus  viimasele takistusele lähenesid kaks ratsanikku järjest favoriidist kiirema ajaga. Nad mõlemad kaotasid pea, võttes ebaõnnestunud riski ning hüppasid takistusse sisse. Seda teineteise järel.

Kannan & Cornet Obolesky olid kõige edukamad täkud järglaste poolest noorhobuste MM-l

Viieaastaste hobuste finaalis võistlesid nii Cornet Obolensky kui ka Kannani neli järglast, Diamant de Semilly ja Dallas VDL-il mõlemal kolm ja  Dominator 2000 Z ja Mosito van het Hellehofil mõlemal kaks järglast. Nii nagu viieaastaste finaalis, on ka kuueaastastes kõige enamate järglastega esindatud täkud Cornet Obolensky ja Kannan vastavalt viie ja nelja järeltulijaga. Eldorado van de Zeshoek TN, Billy Congo, For Pleasure ja Jamal van de Heffinck nägid finaali jõudmas kahte järglast. Ja ka seitsmeaastaste klassis oli Kannan enim esindatud isa – võistles kokku neli järeltulijat. Nii Comme Il Fautil kui ka Vigo d’Arsouilles’l oli finaalis kolm järglast, VDL Zirocco Blue -l ja Hunter’s Scendrol kummalgi kaks. Kes tahab uurida, milline nendest on päriselt kõige parem täkk, see võrdleb iga täku paarituste ja finaalijõudnud järglaste arvu.

Toreda faktina võib veel ära märkida, et reedel toimunud Sires Of the World võistlusel, kus osales 50 tunnustatud täkku üle maailma, saavutas meie aretuses kasutatud Hugh Grant de Muze 9. koha. Esineda sai ta selles klassis ainult tänu meie tõuraamatu tunnustusele.

Eesti sporthobused võistlustules

Parima tulemuse tegi Talliteenuste OÜ  aretatud  ruun Verdict (i: V Carlos ii: Verdi , e: Gutta ei: Gepatit ), kes küll esimesel väga udusel päeval varju peale ehmatades kahjuks vigu tegi ja 11 karistuspunkti teenis, ent teisel päeval juba ainult 1 kp. ületatud aja eest sai ja laupäevases lohutussõidus puhta ja kiire sõiduga lausa 9. kohale platseerus.

Andrus Kallaste aretatud Breezer LT (i: Bamako de Muze ii: Darco ie: Fragance de Chalus e: Akantine Weering ei: Lupicor)  ja Susan Kaleta olid vast stabiilseim paar  – esimesel päeval tuli 8 karistuspunkti ja teisel päeval ning lohutussõidus kummaski 1 mahaajamine.

Susan Kaleta ja Breezer LT. Foto autor: Liis Ira.

Oma MM debüüdi tegi Saksamaal elav Mihkel Lindre, kes on küll Mihkel Kanguri kasvatatud 6-aastase Kornet K-ga (isa Kontador vd Doorndonkhoeve, emaisa Zavall VDL)  edukalt võistelnud rahvusvahelisi noorhobuste klasse, ent Zangersheide melu on midagi muud ja võistluspaar teenis ohtralt karistuspunkte.

FEI kvoodiga pääsesid  rajale veel eestlased Mart Sander Aarma ja Jürgen Mark. Aarma startis kuueaastaste klassis KWPN märal Keiralanda VDM (Douglas-Nabab de Reve), kelle kasvataja on  ‘t. Heechhiem ja Jürgen Mark viieaastasel KWPN ruunal Laquido (Latour Vdm – Lucky Boy), kelle aretajaks on Stal Wilmartho.