Noorponide Tšempionaat andis taas mõtteainet

Foto: Kertu Kosk

Tänavused noorponide tšempionid kooli- ja takistussõidus selgitati välja selle võistluse jaoks juba ammu koduseks saanud Kukrumäe tallis 18-19. augustil. Traditsiooniliselt võistlesid koolisõiduponid esimesel ning takistussõiduponid teisel päeval, veidi oli muudetud senist formaati.

Noorponide tšempionaadi eesmärgiks on selgitada välja parimad sportlike võimetega ponid 4-, 5- ja 6-aastaste ponide seas. Samuti soovitakse tšempionaadi korraldamisega väärtustada noori ponisid, nende kasvatajaid ja omanikke ning elavdada ponisporti ja ponide müügiturgu Eestis.

Koolisõiduponisid hindasid tänavu kohtunikud Annike Laving ja Marlen Vassil. Võrreldes eelmise aastaga oli sel aastal muudetud võistlusformaati – koolisõidus piirduti kõikides vanuseklassides ühe skeemi sõitmisega ning takistussõidus olid juhendi kohaselt ette nähtud ümberhüpped kiirusele ja puhtusele kõikides vanuseklassides.

Ratsastuse võiksid anda professionaalid

Parimaks 4-aastaseks poniks, keda kokku esitleti 6, osutus veenva ülekaaluga Murphy (ERP, Flora’s Hof Magic x Folklore, aretaja Eva Pruuli, omanik Jaagup Kallas, ratsanik Diana Pruks), kes teenis kohtunikelt ainsana oma vanuseklassis ja kogu võistlustel 8 punkti, kuigi näitas selget potentsiaali veel enamaks. Kohtunikud hindasid kõige kõrgemalt poni sammu ja galoppi, vastavalt hinnetega 8,3 ja 8,5. Marlen Vassili sõnul oli siin kindlasti suur roll heal ratsanikul, kelle koostöö Murphyga kahjuks väga pikk pole olnud. Vassil peab seda suureks probleemiks, et ponisid ratsastavad paraku harva professionaalid, mis oleks nii ponidele kui neil võistlevatele lastele hädavajalik.

Diana Pruks ja Murphy. Foto: Kertu Kosk

Teiseks tuli selles klassis silmatorkava galopiga eesti hobune Ten (Voore Tintin x Topper, aretaja ja omanik OÜ Key, ratsanik Marii-Heleen Raidmets) ning kolmandaks Milky Way (ERP, McLeod x Verso de Paulstra, aretaja ja omanik Kristi-Liis Koppel, ratsanik Fey Piir).

Viieaastaste vanuseklassis võttis 9 osaleja seas võidu mullu neljaste tšempioniks tulnud Midnight Magic (ERP, Flora’s Hof Magic x Henry, aretaja ja omanik Riina Rõa, ratsanik Tiia Gorbatšuk), kes näitas avarat liikumist ja lennukat traavi, samuti head sammu. Teise koha saavutas ühtlase skeemi ja hea rütmiga eesti hobune Albus (Apollo x Ruttar, aretaja ja omanik Silver Visnapuu, ratsanik Marili Põldma), edestades ratsaponi McMorgan J (ERP, McLeod x Playboy, aretaja Kristi-Liis Koppel, omanik ja ratsanik Kenry Kikkas).

Tiia Gorbatšuk ja Midnight Magic. Foto: Kertu Kosk

Kuueaastaste vanuseklass tõotas tulla põnev ja seda see ka oli. Üles astus paraku vaid viis poni. Parimaks osutus McGregor J (ERP, McLeod x Playboy, aretaja Kristi-Liis Koppel, ratsanik ja omanik Lisette Kivro), jättes napilt teiseks saksa ratsaponi täku Chicolo (DRP, FS Coco Jambo x Notre Plaisir, aretaja  RPZ Siegfried u.Ronny Döpel, omanik Kristi-Liis Koppel, ratsanik Berit Pihlak), kes on varasemalt võitjaks tulnud nii nelja- kui viieaastaselt.

Kohtunike sõnul tõi McGregorile võidu sujuvus ja stabiilsus ning asjaolu, et poni säilitas kõigis kolmes allüüris hea tasakaalu ja energia, oli võimalik ette kujutada teda sooritamas ka keerukamaid harjutusi ning ainukesena oli näha vajalikku koondusastet. Chicolol olid efektsed pikendused ning palju potentsiaali, aga puudu jäi heast tasakaalust ja ühtlasest sõidust.

Lisette Kivro ja McGregor J. Foto: Kertu Kosk

Kolmandaks platseerus eesti hobune Voore Rivel (Raksel x Apollo, aretaja Voore Tallid OÜ, omanik Talvi Mikli, ratsanik Marii-Heleen Raidmets).

Marlen Vassil märkis Hobumaailmale, et igas vanuseklassis oli võitja üsna selge ja nad olid kõik tüübilt head sportponid. Osadel ponidel on potentsiaali enamaks, kuid see jäi sel korral kas vähese koostöö või muu põhjuse taha. Kohtunikuna sooviks ta üldpildist näha rohkem elastsust, sümmeetrilisust ja juhtimisvõtete selgust.

Ponide üldist kvaliteeti pidas ta heaks, kuid näeb siin arenguruumi. Sellegipoolest on sportponide kasvatamine ja nende näitamine oluline, sest lastel võiks olla võimalus teha sporti poniga, kes toimib nagu väike hobune ja kelle võimekus keerukamaid harjutusi sooritada on suurem. See annab lastele ponispordis eelise, kaotab ära suure piiri poniratsutamise ja hoburatsutamise vahel, tehes ka lihtsamaks liikumise poniklassist juunioridesse. Seetõttu oleks Marleni meelest täiesti normaalne, kui tšempionaadi skeemid oleksid isegi lihtsamad, sest laiendaks kandepinda ja tooks rohkem ponisid välja.

Teisalt leidis Vassil, et väikeponid peaksid võistlema eraldi klassis, kuna erinevad nii kehaehituselt kui lõpp-eesmärgilt suurtest ratsaponidest. „Neid on tegelikult veidi raske hinnata sarnaselt suurte sportponidega, kuna see ei ole ikkagi päris tšempionaadi tase. Väikeponi ei lähe ilmselt EM-ile ning tal on siiski teine sihtrühm. Lisaks peavad neid juba algusest peale ratsastama lapsed, kuna täiskasvanutele on nad ikkagi liiga pisikesed, ja see juba eeliseks ei ole.“

Küsimusele, kas see on normaalne, et võitjad selguvad vaid ühe skeemi põhjal, tõi Marlen võrdluseks Verdeni noorhobuste MM-i ning isegi Olümpiamängud. „Selge see, et see on seisukoha küsimus, kuid hetkel on maailmas kõik suured võistlused selliselt korraldatud, kompleksarvestused on ära kaotatud.“

6a. koolisõiduponide esikolmik. Foto: Kertu Kosk

Takistussõidus selgitati võitjad mitme osavõistlusega

Päeva alustasid nelja-aastased ponid, keda oli väljas kaheksa. Kui eelmisel aastal tunnistati parimaks 4-aastaseks poniks kõik parkuuri puhtalt läbinud ponid, mis tähendas esikoha jagamist mitmete ponide vahel, siis sel aastal oli võitja väljaselgitamiseks ette nähtud ümberhüpped. Ümberhüpeteni aga ei jõutudki, kuna esimese vooru läbis ainsana puhtalt Lisa Marie Lukk ristandponil Hippos ( x V V Huck Finn, aretaja Sirje Põldaru, omanik Merle Annusver).

Lisa Marie Lukk ja Hippos. Foto: Kertu Kosk

Teist kohta jäid jagama ponid Murphy (ERP, Flora’s Hof Magic x Folklore, aretaja Eva Pruuli, omanik Jaagup Kallas, ratsanik Jessica Raide), Ottardi (ERP, Odrino ’B’ Van Het Juxschot x Rallik, aretaja ja omanik Sirje Argus, ratsanik Liis Anette Pae) ja With Sun Arrived (ERP, Woestijn Pride x Snoob, aretaja, omanik ja ratsanik Eva Oberschneider).

Viieaastaste parim selgitati välja kahe osavõistluse ja ümberhüpete tulemusena ning võitu läks püüdma 16 paari. Neljast ümberhüpetele pääsenud ponist väljus võitjana kirju väikeponi My (ERP, Mango x, aretaja/omanik Sirje Argus ja Dina Ellermann, ratsanik Reili Aru). Kaotades võitjale kahe sekundiga, jäi teiseks Olympia (ERP, Onlow x Solomann, aretaja ja omanik Sirje Argus, ratsanik Emma-Elisa Randväli) ning kolmandaks tuli Morly (ERP, Mon Cherg x Orly Chin de Muze, aretaja Renee Kulbas, omanik Arkotrak OÜ, ratsanik Nora Moosar).  Need kolm poni olid ka ainsad, kes läbisid nii kaks osavõistlust kui ümberhüpped puhtalt.

Reili Aru ja My. Foto: Kertu Kosk

Võistluspäeva lõpetasid kuueaastased ponid, keda oli väljas kahetsusväärselt vähe – vaid neli. Siiski ei pisenda see parimate ponide saavutusi. Kahe osavõistluse tulemusena selgitati välja parim 6-aastane poni, kelles osutus Mon Ter (ERP, Mon Cherg x Tukker, aretaja Asva hobusekasvatus OÜ, omanik Eminta OÜ, ratsanik Emeli Pikner), kes ainsana ei kogunud kahelt osavõistluselt karistuspunkte ja lõpetas võistluse puhaste paberitega. Teiseks tuli viie karistuspunktiga Romanesca (ERP, Romulus x Eksit, aretaja Kalju Laiapea, omanik Mirje Särev, ratsanik Ingvar Hion) ning kolmandaks Tebiitha (Teik x Remik, aretaja Peedu Laus, omanik Helerin Opp, ratsanik Emeli Pikner).

Emeli Pikner ja Mon Ter. Foto: Kertu Kosk

Kahepäevane võistlus andis ilmselt asjaosalistele mõtteainet ja ideid järgmise tšempionaadi läbiviimiseks. Kindlasti on tagasi oodatud kõik praegused tšempionid ja võistlejad ning uued tulijad. Ponidelt ega nende ratsanikelt ei oodata midagi ületamatut, seega võiks julgemalt oma ponisid välja tuua. Siiski, kartmata kõlada katkise grammofonina, tuleb rõhutada, et ehkki tegu on ponide tšempionaadiga, siis on lubatud ja tegelikult lausa soovitatav, et ponisid esitleks kogenud ratsutajad või ratsastajad. Noored ponid on seda väärt, et nende potentsiaali esitletaks vääriliselt.

Võistlus toimus Kukrumäe Ratsatalu ja Eesti Sporthobuste Kasvatajate Seltsi koostöös. Tänusõnad kuuluvad korraldajatele ning kõikidele ponikasvatajatele ja -omanikele, kelleta see üritus aset ei leiaks.  Eriline tänu kuulub ka võistluste toetajale Horsefoodile ning Johan Spale, kes premeeris parimate ponide ratsanikke minipuhkusega Saaremaal.

Ponide tšempionaadi tulemused leiate: https://ratsanet.ee/events/1510?locale=et&year=2018