Õige harrastaja ja poniratsutaja vihma ei pelga ehk Jüri võistluse kokkuvõte

Jüri vihmastes tingimustes peeti laupäeval ERL-i Ponikarika VI ja Porsche Karika II etapp. Ponikarika parimad olid tänavu võidukad Age Adamson (RSK Simon) ja Hobbs ning Anett Pajur (Tondi RSK) ja Macho. Porsche karikasarja sõitudes viisid võidud koju Kristiin Jaanimets (Tallinna RSK) hobusel Martell ja Janely Saar (Pärnumaa RSK) hobusel Mexicana. Avatud klassi kõrgeimas sõidus kuulus kaksikvõit Paul Argusele.

Kuidagi on nii juhtunud, et Jüri talli inimesed ei saa Ilmataadiga päikese osas mingit moodi kokkuleppele. Mäletatavasti olid ka eelmisel aastal seal võistlustingimused väga vesised, kuigi õnneks oli väljak tänavu veidi paremas konditsioonis. Hoolimata paduvihma hoogudest ja tugevast tuulest, mis autasustamisel tõkkeid pikali lõi ja õhtupoolikult juba päris ähvardavaks kiskus, oli nt nii Porsche Karika kui kogu võistluse osalejate arv ikkagi suur. Ega vihm õiget harrastajat ja poniratsanikku peata – ikka naeratus näole ja edasi!

ERL-i Ponikarika VI etapil saavutasid madalamal tasemel esikoha Age Adamson ja Hobbs, kes lõpetasid 90 cm parkuuri poniklassi teisena. Karikaarvestuses teised olid Maribel Ney (Tondi RSK) ja Terminaator ning kolmandad Leana Kalve (Tondi RSK) ja Odrino ’B’ Van Het Juxschot. Parkuuri võitsid Susanna Maria Tiigi (RSK Simon) ja Mon Comery.

Susanna Maria Tiigi ja Mon Comery. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Sama kõrguse avatud arvestuses võitsid Anett Pajur (Tondi RSK) ja Macho, kes saavutasid esikoha ka ERL-i Ponikarika Suures Ringis. Suur Ring peeti kõrgusel 105 cm. Ponikarika arvestuses lõpetasid teisena Susanna Maria Tiigi ja Mon Comery ning kolmandana Teele Kaal (Tondi RSK) ja Kamiera.

Hetkel juhivad Ponikarika punktitabelitpeale Jüri etappi Leana Kalve (Väike Ring) ja Birgit Loot (Suur Ring).

Anett Pajur ja Macho. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Porsche Karika mõlema ringi sõidud olid kahefaasilised ja kokku tehti seal 82 starti. Hoolimata rasketest tingimustest oli puhtaid sooritusi palju ning sõitu ei lõpetanud vaid kaks paari. Ehk sundis ilm ka end rohkem kokku võtma ja sooritusele keskenduma.

Madalam arvestus on andnud võimaluse tulla välja uutel osalejatel ja seekord nautis sellel tasemel võidurõõmu esmakordselt Kristiin Jaanimets hobusel Martell. 90 cm kõrgusel tuli teiseks Kristina Kovalkova (RK El Awrah Endurance Team) hobusel Breeze ja kolmanda koha saavutasid Maris Suuster (Tondi RSK) ja Quansar Z.

Kristina Kovalkova, Maris Suuster ja Kristiin Jaanimets. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Kahtlemata oli Kristiin võidu üle väga õnnelik. „Tegin oma treeneri Pille Elsoniga nädal enne võistlusi eratrenne ja selle tulemus oli nüüd ka näha. Hobune allus hästi, plats kandis sirgetel edasi ja oli selline tunne, et rada oli tehtud täpselt meie jaoks,“ lausus võitja peale sõitu. Rajameister Andres Treve oli rajale teinud mitu järsemat pööret, kus oli võimalus eksida ja kes jällegi võttis suuremad kaared, need kaotasid kohe ajas. „Meie plaan oli vaadata teise faasi esimesest takistusest kas samm klapib alla, et oleks võimalik koheselt koha peal pöörata. Lähenedes nägin, et samm klapib ideaalselt ja mõeldud-tehtud. Täitsin treeneri käsku ja võit taskus nagu niuhti,“ muigab Kristiin. Ta lisab veel, et Porsche Karikas on suurepärane võistlussari ka madalamate takistuste hüppajale, lastes kogeda võistlemist erinevates kohtades ja nautida olukorda, kus oled vaid sina ja su hobune.

Kõrgemas arvestuses õnnestus Janely Saarel ja Mexicanal korrata oma eelmise aasta võitu Jüris. Ka mullu tulid nad seal Porsche Karika arvestuses esikohale. Ja samamoodi sai Egle Palm (Tondi RSK) Vedette B-l teise koha, just nagu eelmisel aastal. Vaid kolmanda koha omanik oli seekord vahetunud ja selle saavutas Kelli Bachmann (Tartumaa RSK) hobusel Zitaco M.

Kelli Bachmann, Janely Saar, Egle Palm ja Porsche Teami esindaja Urve Aavik. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Kuigi Janelyl ja Mexicanal eelnevas, 90 cm parkuuris, tuli sisse üks viga, siis 105 cm kõrgusel klappis kõik. Oma arvestuses startisid nad kohe eesotsas ja tegid teistele ette kiire aja. Võistluse lõpu poole, kus rajale pääses ka Egle Palm, oli vihm muutunud juba kohati väga tugevaks. Egle ja Vedette sõit oli nagu alati sujuv ja veatu, kuid kiiruses kaotasid nad napilt esikoha paarile.

Janely jaoks oli Jüri võistlus nagu eelmise aasta kordus. „Eelmisel aastal oli samamoodi, et soojendada väga ei jõudnudki, kui sain teada, et pean juba platsile minema. Tegin kiirelt kaks hüpet ette ja kiirustasin rajale.“ Oma sõidu kommentaariks lausus Janely, et võit kergelt ei tulnud. „ Oli ikka parajalt pusimist. Nähtavasti aitas see kaasa, et soojenduselt nii kiiresti võistlema sain, adrenaliin oli seetõttu kõrgel ja siis tuligi kõik hästi välja,“ lisas ta õnnelikult.

Porsche Karika edetabelis juhib „Suure Ringi“ punktiarvestust Egle Palm, kellele järgnevad Kelli Bachmann ja Janek Zalite. „Väikeses Ringis“ on kõige enam punkte Helene Prooveril, Gerli Lainel ja Kristiin Jaanimetsal.

Jüris võisteldi ka avatud arvestuses. 80 cm avatud klassi puhtusele, kus nulliga lõpetajaid oli kokku 26. 105 cm avatud klassi võitsid Kertu Reimann (Märjamaa SK) ja Pincerton. Sama kõrguse 5-6 aastaste hobuste sõidus olid parimad Kristjan Sinikas (RSK Ruttar) ja Legendary Invincible Knight. 115/125 cm handicapiga sõidus sai kaksikvõidu Paul Argus (Tondi RSK) hobustega Banderas B (125 cm) ja Four Winds Cello (115 cm). Kolmandana lõpetasid Marta Juhkami (Tondi RSK) ja Spa.

Merike Udrik-Õispuu