Olümpia kvalifikatsioonipunkte andnud Moskva CDI tulemused FEI uurimise all

Neil päevil on FEI Koolisõidukomitees Jerez de la Fronteras arutluse all möödunud nädalavahetusel Moskvas toimunud olümpia kvalifikatsioonipunkte andnud CDI3* võistluse tulemused, kuna võitjat Inessa Merkulovat ja Mister X-i kõrgelt hinnanud Hollandi kohtunik Ghislain Fouarge’i nähti neli kuud varem samale paarile trenni andmas.

FEI reeglite kohaselt ei tohi hindekohtunik üheksa kuud enne võistlust ühelegile osalevale sõitjale ega hobusele trenne anda. Merkulova ja Fouarge’i koostööd tõendab foto, mis pärineb perioodist 22-24. oktoobrist 2015, mil Fouarge tundub andvat kliinikut Merkulovale ja tema abikaasale kuuluvas New Century nimelises ratsakeskuses. Fotol juhendab kohtunik konkreetselt just kõnealust paari. FEI 5* kohtunik Ghislain Fouarge annab teadaolevalt Venemaal sageli kliinikuid.

Hobumaailmale andis kommentaari Moskva võistlusel kohtunikuks olnud valgevenelanna Natallia Rubashko, kelle sõnul pärineb kõnealune foto Moskvas toimunud treenerite koolituselt, kus ta ka ise osales ja mida juhendas Ghislain Fouarge. Merkulova oli koolitusel olnud näidisratsanikuks.

Merkulova talli kodulehelt leitud foto, kus Ghislain Fouarge juhendab Venemaa esipaari

Koolisõidu kogukond on ülemaailmselt ärritatud kõrgetest skooridest, mille pälvisid Moskva CDI-l nii Inessa Merkulova (GP 82.240%, kür 83.150%) kui tema sugulane Marina Aframeeva Merkulovale kuuluval Voskil (76.780% ja 78.430%), kelle isiklik rekord GP rekord, mis pärineb mullu septembrist, oli siiani 71,900%.

Marina Aframeeva ja Vosk. Foto: Külli Tedre

Rubashko sõnul olid nimetatud kaks paari peajagu teistest üle ning Aframeeva sõit oli skoori väärt. „Isiklikult andsin talle ka kuusi ja seitsmeid, kuid mõned harjutused olid küll 9, oleks võinud lausa panna 9,5. Merkulova skoor polnud tegelikult samuti üle pakutud, kui välja jätta vene kohtuniku 85,700%, mis oli ehk liialdus.“ Hobumaailmale teine lähedal seisev isik, kes oli samal võistlusel samuti tööl ametnikuna, märkis, et sealsetes ringkondades räägitakse FEI sisesest käärimisest, mis puudutab kõrgetasemelisi kohtunikke ning nende võimalusi hinnata Olümpiamängudel. Otsitakse igasuguseid võimalusi üksteise jalgealuse õõnestamiseks.

Inessa Merkulova ja Mister X. Foto: Külli Tedre

Inessa Merkulova ja Mister X olid oma olümpiakoha tegelikult juba välja teeninud, kuna juhtisid nii avatud rankingut kui geograafilist gruppi, kuhu Venemaa kuulub. Aframeeva ja Vosk seevastu hoidsid avatud edetabelis alles 20ndat kohta ning nende lootus Rio’sse pääseda oli napp. 9.märtsist 2015 kuni 6. märtsini 2016 läheb arvesse paari neli parimat tulemust, seega oli Moskva CDI Aframeevale väga tähtis.

Marina Aframeeva ja Voski GP’d võite näha siin:

https://www.youtube.com/watch?v=lmTyme0dIWM

60st koolisõitjatele mõeldud kohast 40 hõivavad võistkonnad, 20 jääb individuaalvõistlejatele, kes otsustatakse nii geograafiliste edetabelite kui ka avatud rankingu alusel. Kuna käimas on viimane kvalifikatsioonide saamise nädal, on FEI mures ka paari teise võistluse pärast, mis leiavad aset Belgias Lieris ning kuhu on FEI poolt saadetud Järelvalve Komisjoni esindaja. Järelvalve Komisjoni ülesanne on Olümpiamängudel ja teistel suurtel tiitlivõistlustel jälgida, et hindamissüsteem oleks õiglane ning vajadusel teha hinnetesse korrektuure. Hetkel Jerezis toimuvatele koolisõiduvõistlustele on korraldajad ise palunud Järelvalve Komisjoni esindajat.

Tegemist on juba teise olümpiaga, kus koolisõidu kvalifikatsioonide hindamiskriteeriumid on kahtluse alla seatud.

Lugege pikemalt siit: http://www.dressage-news.com/?p=34923

Moskva CDI3* tulemused: http://www.equestrian.ru/files/2016/13322.pdf