Eeloleval nädalavahetusel koguneb Olustveres rahvusvaheline seltskond, kui peetakse Eesti ajaloo esimest rahvusvahelist hobuste rakendispordivõistlust. Osalemisest on teatanud viie riigi kutsarid. Laupäevasest põnevast maratonist näevad huvilised ka otseülekannet Postimehe veebilehel.
Olustvere jaoks ei ole ratsasport midagi uut. Nõukogude perioodil, samuti taasiseseisvumise järgselt peeti seal arvukalt nii osalejate kui publikurohkeid võistluseid. Omaaegsed korraldajad teavad rääkida suisa 4000 – 5000 pealisest publikust. Viimasel aastakümnel ei ole taolise mastaabiga üritusi korraldatud, kuid seos ratsaspordiga on tänaseni säilinud läbi Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli talli.
Möödunud sügisel sõlmisid Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool, Eesti Ratsaspordi Liit ning Ratsaspordivõistluste Korraldamise MTÜ kolmepoolse lepingu ratsaspordivõistluste traditsiooni taastamiseks Olustveres, mille esimeseks viljaks ongi 29.-31. juulini korraldatav rahvusvaheline rakendispordivõistlus.
Ürituse korraldamisesse on kaasatud kõrgelt kvalifitseeritud rahvusvahelised spetsialistid. Rajameistriks on maailma kõrgeimat nii kohtuniku kui tehnilise delegaadi kategooriat omav poolakas Marek Zaleski, kes leiab, et Olustvere on rakendispordi arendamiseks küllaltki ideaalne paik. Oma ajaloolise võlu rakendispordile annavad taastatud mõisakompleks ja seda ümbritsevad alleed. Lisaks on piisavalt ruumi kõikide rakendialade läbi viimiseks.
Rahvusvaheline rakendisport koosneb kolmest erinevast alast – koolisõit, maraton ja täpsussõit. Lisaks on eristatud erinevad rakenditüübid. Võistlusi peetakse eraldi üherakenditele, samuti paaris- ja neljarakenditele. Neist viimast peetakse maailma eliitalaks, mis kuulub ühtlasi ratsaspordi maailmamängude kavasse. Olustveres on esindatud kõik nimetatud rakenditüübid.
Kompleksvõistluse avapäeval on kavas koolisõit, kus ekipaažid peavad 100*40m suurusel väljakul sooritama erinevaid etteantud liikumisi, millele kohtunikud annavad soorituse kvaliteedist sõltuvalt hindeid. Koolisõidule järgneb maraton, mis on ilmselgelt publikule atraktiivseim osa. Sellel alal läbivad ekipaažid maastikule ehitatud takistusi, millel on ette antud niinimetatud väravate läbimise järjekord. Parimaks osutub see, kelle takistuste läbimise aeg on kiireim, mistõttu publikul on võimalus nautida kiiret ning mõnigi kord riskeerivat sõitu. Võistluse viimasel päeval viiakse läbi täpsussõit, kus läbitakse koonuste vahel etteantud rada. Koonustele on asetatud pallid, mille maha-ajamine annab karistuspunkte. Auhinnad antakse välja nii igal alal eraldi kui ka kompleksarvestuses.
Olustveres saab näha stardis ka Riina Rõad. Foto: Karmen Kasemets
Olustveres stardivad sel nädalavahetusel lisaks Eesti sportlastele võistlejad Lätist, Leedust, Poolast ja Soomest. Eesti Ratsaspordi Liidu rakendispordimänedžer Marko Villemson, kes muuhulgas Olustvere võistluse rajameistri assistendiks, leiab, et rahvusvahelise rakendispordivõistluse korraldamine Eestis on ala arengu loogiline samm. Viimase kümnendi jooksul on rakendisport vabariigis olnud pideval tõusuteel, tänaseks on jõudnud mitmed sportlased rahvusvahelisele tasemele, kusjuures Ungaris treeniv Pille-Riin Roosileht osaleb tänavu nädal pärast Olustvere võistlust Austrias toimuvatel hobuste üherakendite maailmameistrivõistlustel. Sellest tulenevalt kodumaine publik Pille-Riini Olustveres võistlemas ei näe, küll osaleb ühestel ponirakenditel valitsev Eesti meister Riina Rõa, samuti Eesti paremikku kuuluvad Eve Haggi, Ülar Raudsepp ja Reelika Rätsep. Esmakordselt tuleb neljarakendiga välja Jaanus Kallaste. Lisaks on pühapäeval kavas suurt populaarsust võitnud rakendispordi kombineeritud maraton, kus osalejate arv on etappidel küündinud mitmekümneni.
Võistlusele on kõikidele huvilistele sissepääs tasuta. Laupäevasest maratonist teeb internetipõhise otseülekande Postimees, lisainformatsiooni leiate ürituse koduleheküljelt www.olustveredrivingcup.ee , samuti Facebooki lehelt.