Padise Endurance Festivalil võis näha maailma tippe

Võistluse korraldaja Jelena Sbitneva koos ametnikega torti lahti lõikamas. Foto: erakogu

23. mai varahommikul saabusid Hispaaniast ja Inglismaalt Tallinna Lennujaama esimesed hobused Padise Endurance Festivali jaoks. Kolmandat korda peetaval rahvusvahelisel võistlusel osalesid kestvusratsutajad kuuest riigist ning starditi 120 ja 160 km pikkustel distantsidel.

Võistlejaid ei olnudki kuigi palju – vaid viisteist, kuid erilist tähelepanu tõmbas just see, et korraldaja võõrustas lisaks eestlastele ja soomlastele võistlejaid Araabia Ühend Emiraatidest, Hispaaniast, Itaaliast ja Norrast.

Kuiv ja kõva pinnas tegi liikumiskiiruse mõõdukaks

24. mai hommikul anti start 160 km distantsile. Seekord oli võimalik startida neljakümne viie minuti jooksul ning üheteistkümne võistleja seas oli tekkinud kaks gruppi. Juhtivaks grupiks olid võistlejad UAEst (mida juhtisid kestvusratsutajatele tuntud Dubai Emiraadi valitseja perekonda kuuluvad  Sheikh Hamed Dalmook al Maktoum ja Sheikh Rashid Dalmook Al Maktoum) ning Hispaaniast.

Ringide kiirused olid enamjaolt stabiilsed ning mitte väga kiired, mis ilmselt oli tingitud liiga kuiva kevade tõttu väga kõvaks muutunud piinasest. Teise gruppi kuulusid Norra võistlejad Jeanne Holum ja Olaug Espeli Carstensen ning Itaalia võistleja Simone Seotto.

160 km lõpusirgel ei näidanud võistlejad sööstvat spurti, vaid  sisse tuldi kerges galopis ning hobused olid juba mõne minutiga valmis vetkontrolli minema.

Esikolmiku panid kinni UAE võistlejad Abdulla Ghanim Al Marri hobusel Espelho Dos Condes (17,253 km/h),  Sh Hamed Dalmook Al Maktoum hobusel Jasmina De Vere (17,242 km/h) ja Sh Rashid Dalmook Al Maktoum hobusel Valkiry La Coudrelle (17,231 km/h). Lonke ja metabolic’u tõttu langesid välja Hispaania võistlejad.

Eestlased pakkusid siiski vaatemängulise finiši

Sama päeva hommikul oli start antud ka 120 km distantsile, millest võttis osa neli võistlejat – Kairit Järv ja Ines Beilmann-Lehtonen Eestist ning Roosa Salopää ja Mari Marjatsalo Soomest. Kahjuks juba esimesel ringil langes hobuse lonke tõttu välja M. Marjatsalo ning pärast teist ringi samal põhjusel ka tema tiimikaaslane R. Salopää.

Võistlustulle jäid kogenud ja võiduhimulised Eesti ratsanikud ning loomulikult lõppes võistlus põneva ja pealtvaatajate poolt maruliselt kaasa elatud lõpuspurdiga, kus Kairiti hobune vaid mõnekümmend meetrit eespool finišiliini ületas.  Mõlemad hobused läbisid vetkontrolli positiivselt. Esimekes tulid  niisiis Kairit Järv ja Mustafo Malabah kiirusega 16,170km/h ning  teiseks Ines Beilmann-Lehtonen hobusel Local Sunshine kiirusega 16,169/h.

Kairit Järv kommenteeris Padise võistlust järgnevalt: „Rada oli kuiva ilma ja teehöövli tõttu väga kõva ja kivine, mistõttu pidi ka tavalisest rohkem traavi tegema. Vaatamata kukkumisele rajal, tundis Mustafo ennast hästi, mida näitasid ka veterinaaride poolt antud hinded. Tegelikkuses oli plaan sõita kiiremini, aga kuna Mustafoga on keeruline üksi sõita, pidime me siiski kellegagi koos rada läbima. On hea meel, et ta suudab ka lõpuspurdis olla hea. Hobune tunneb end pärast võistlust hästi ning on valmis uuteks võidusõitudeks.“

Võistluspäeva lõpetas autasustamine, kus jagati uhkeid karikaid ning iga klassi võitja sai endale uue Setzi sadula.

4000 pudelit vett

Emiraatide ja Hispaania võistkonda treenib  maailma- ja euroopameister Jaume Punti Dachs, aka Juma, kes viibis ka Padise võistlustel ning oli oma tiimidele abiks. UAE osalejad tulid võistlustele oma telkidest koosneva linnaku ja abipersonaliga. Kohapeal olid neile renditud eraldi autojuhtidega maasturid ning cateringi teenus.

Võistlejatele oli ettenähtud ca 4000 joogiveepudelit ning korraldaja poolt oli toodud jahutamiseks ka 1,5t jääd, mida kõike küll ära ei kasutatud, sest ilmataat oli hobuste vastu leebe ja tõi võistlusplatsile ja radadele kerge tuule ning päike paitas vaid 18 kraadiga. Sellele vaatamata jahutasid Juma tiimid enne vahefinišit kastmisvett suure jää kogusega.

Padise rahvusvahelist võistlust korraldatakse juba kolmandat korda ning võrreldes eelmise aastaga on kõvasti paranenud infrastruktuur. Ajutised boksid on asendunud ilusate puidust väliboksidega ning ametnikele ehitatud mitmed kontorilaadsed majad. Vetkontroll oli päikese eest varjatud suure telgiga ning paranenud oli ka vetkontrolli jooksmisrajad.

Tulemused: http://www.enduranceonline.it/live/live.php

Järjekordne ja veelgi põnevam Padise Endurance Festival IV võistlus ootab meid ees juba sel nädalal.