Padise talli täkk Hugh Grant de Muze Ypäjäl karmi hindamiskomisjoni ees

Täkkude litsenseerimine ehk FWB Täkupäevad toimuvad Soomes igal aastal täpselt ühel ja samal ajal, ühes ja samas kohas – Ypäjäl. Tegemist on ülirange komisjoniga, mis ei lase aegajalt läbi mujal kõrgelt hinnatud hobuseid. Eestlased otsustasid sedapuhku end proovile panna ning esitleda 4-aastast BWP täkku Hugh Grant de Muze, kelle hooldetiim soovib nüüd oma kogemust jagada ning julgustab teisigi sama teed ette võtma.

Need kes ei tea – Ypäjä Hevosopisto on suur riigile kuuluv õppekeskus, kust saavad diplomi tulevased groomid, treenerid, ratsastajad, sepad, massöörid ja terapeudid.

Keskus asub 135 km kaugusel Helsingist ning hõlmab tohutut maaala – seal on neli suurt maneeži, lugematul hulgal talle. Kuigi Ypäjä asub n.ö. "in the middle of nowhere" (keset eikusagit – toim.), on maa keskuse ümber hinnas ning seal leidub igal sammul väikesi eratalle, sest keskuse lähedal on hea oma väikest äri ajada.

Kord, distsipliin ja ülirange komisjon

Soome täkupäevad on tuntud oma ülikarmide nõuete poolest – isegi need täkud, kes on tunnustatud mõnes muus tõuraamatus ja omavad edukaid järglasi, ei pruugi siin testi läbida. Näiteks võib tuua kuulsa "Osmiumi juhtumi", kus 3-aastaselt KWPN täku näitusel kolmandaks tulnud ning 4-aastaselt Hollandis PAVO cupi võitnud ligi 1000 järglasega KWPN täkk Osmium Ypäjäl testi ei läbinud, põhjuseks tema hülgamisele toodi jalgade seis ning kapjade kuju…

Reedeni edasi pääsenud 3 aastane täkk Bel Amour, kes on Hannoveri tõuraamatus tunnustatud täkk – ei saanud paaritusluba

Olime sellest teadlikud, kuid julguse Ypäjäle minekus andis meile Eestis elav kasvataja Kristiina Keskinen (tema täkk Waltzman sai omal ajal tunnustuse), kes arvas, et võiksime oma täkku esitleda.

Valmistumine Soome täkupäevadele minekuks algas juba mitu kuud varem, kui kaevasin hiiglaslikust lumehangest välja treilerit, et viia röntgenisse meie peaesineja, 4-aastane BWP täkk Hugh Grant de Muze.

Otse loomulikult (millest võiks Eestis eeskuju võtta) peavad kõikidel litsenseerimiseks esitatavatel täkkudel olema korrektsed röntgenpildid. Ypäjäl ei piisa meie kohaliku loomaarsti hinnangust, vaid pildid tuleb saata sinna kontrollimiseks. Pärast seda, kui täkupäevade korralduskomitee meile teatas, et pildid on korras ja oleme oodatud osalema, järgnes veel hulk asjaajamist – kataloogi jaoks tuli saata täkust fotod, broneerida boksikohad, laevapiletid ja mis kõige tähtsam – leida täkule Eestist sobiv esitleja.

Nelja lehekülje pikkune reeglistik selle kohta, mis kell tohib maneeži kasutada, kuidas tohib täkku käsitleda, boksist välja võtta, jalutama viia jne, jõudis meieni juba kuu aega varem! Ühe suurema elamusena jäigi kogu üritust meenutama ülim täpsus ja organiseeritus, mis pani imetlema ja tegi asjad lihtsaks, aga samas ajas oma pedantsuses pisut närvi ka… Eriti raske on Eestist tulnud inimestel meeles pidada, et kiiver peab olema peas kogu aja, mil hobusega tegeled, isegi teda lihtsalt välja jalutama viies.

Hobusega tegelemist saatis igal hetkel hindaja valvas pilk

FWB ehk Soome Sporthobuse aretusse sobivate täkkude litsenseerimisele oli sel aastal registreeritud 29 täkku, kellest 4 ei jõudnud erinevatel põhjustel (peamiselt vigastused) Ypäjäle.

Calandor – üks kahest 3-aastasest takistussõidusuunalisest täkust, kes samuti pääses finaali ent paaritusluba jäi saamata

Hugh Grant koos hooldusmeeskonna ja ratsutajaga alustas teed Ypäjäle esmaspäeva hommikul, et kasutada ära esmaspäeva õhtuks täkkudele broneeritud maneeži aega, mis oli ainuke võimalus maneežiga tutvumiseks enne testide algust. Esimese päeva üllatuseks oli see, et kui soovisid oma täkuga tegeleda, tuli helistada inimesele, kelle ülesanne oli anda kõikidele täkkudele käitumishinne. Ta tuli ja jälgis, kuidas täkk reageerib temaga tegelemisele, teistele hobustele jne. Kellegi valvas silm oli kogu aeg peal.

Teisipäeval algasid testid. Esitlusele tulid lisaks mõnele poniaretusse mõeldud 3-aastasele täkule kuus 3-aastast takistussõidutäkku ja üheksa 3-aastast koolisõidutäkku. 4-6- aastaseid täkke oli kokku kolm.

Pin Rock´sMikado – 3a. ponitäkk viimasel esitlusel, tunnustatud 1 aastaks

Selgituseks niipalju, et esitletavad täkud on jagatud kahte klassi – koolisõidusuunalised ning takistussõidusuunalised. Kõik 3-aastased täkud esitlevad allüüre ja hüpet, kuid nende hindamiskriteeriumid on erinevad vastavalt klassile – koolisõiduhobustel hinnatakse hüpet leebemalt ja vastupidi. 4-6-aastased täkud läbivad vastavalt suunale kas kaks allüüritesti ja ühe takistussõidutesti või vastupidi.

4-6-aastaste võõrratsaniku testi läbivate takistussõidusuunaliste täkkude klassis oli Hugh Grant ainus. Lisaks esitleti samas vanuseklassis kahte koolisõidutäkku.

Margit Mägi poolt eeskujulikult esitatud Hugh Grant de Muze jättis koolisõidukohtunikele meeldiva ja energilise mulje

Esmalt läbisid kõik loomaarsti ülevaatuse, mis kestis kokku pool tundi ning mida teostas 3 veterinaari ning kõik hindamiskomisjoni liikmed. Ülevaatus oli ääretult põhjalik – iga liiges ja kõõlus kombati üle, kuulati südametööd, isegi vereproov võeti. Hugh Grant käitus viisakalt ja lasi end loomaarstil ilusti üle vaadata. Kuuldavasti ollakse juba siin ranged – kui täkk hakkab vastu, ei seisa paigal vms, võidakse sind juba esimesel päeval koju saata. Järgnes välimiku ning allüüride hindamine käekõrval.

Hugh Grant de Muze ja esitleja Jaanus Mitt

Pärastlõunal jätkus 3-aastaste täkkude vabaliikumiste hindamine ning 4-6-aastaste hobuste ratsanikuga esitlemine. Hugh Granti esitles allüüride testil Margit Mägi, kes oli täkuga treenida saanud kõigest nädala. Lisaks allüüridele tuli esitleda ka ratsastatavust, milleks andis ülesandeid ka Eestis tuntud kohtunik Maria Colliander – mõned galopi pikendused, üleminekud traavilt sammule jne.

Pinge oli suur. Õnneks oli selleks ajaks Hugh Grant suutnud oma tasakaaluka olekuga ära võluda ajalehe Hevosurheilu ajakirjaniku, kes kajastas täku esinemist ja päritolu väga positiivselt ajalehe koduleheküljel. Pärast testi tõstis ta omakirjutatud artiklis eriti esile Margiti väga proffesionaalset esitlust. Reis oli JUBA võtnud positiivse pöörde!
Õnneks ei tulnud otsust oodates kaua "praadida" – juba kümmekond minutit pärast testi teatati, et täkk on edukalt läbinud esimese testi ning saab edasi kolmapäevasele takistussõidutestile.

Takistussõidutestil tekitas ainsa kahtluse galopisammu pikkus

Kolmapäeval jätkus programm 3-aastaste hobuste vabahüpetega ja Hugh Grant valmistus pärastlõunaseks takistussõidutestiks, mis oli ju takistussõiduhobusele isegi olulisem kui eelmise päeva test. Õnneks ei kaotanud Padise talli rahuliku õhkkonnaga harjunud täkk selle sagina keskel oma keskendumisvõimet ja esines jälle hästi. Kiideti head tasakaalu ja ratsastust, seljatööd ning kiireid reflekse, tahet hüpata. Ainus, mis tekitas kohtunikes kahtlusi, oli galopisammu pikkus – kas see on sugutäkule piisav? Allüüritestil anti samas galopi eest 7 punkti.

Uskumatu, aga pärast kolmapäevaseid teste oli sõelale jäänud vaid 9 täkku, Hugh Grant nende seas!

Võõrratsaniku positiivne hinnang

Puhkepäevaks mõeldud neljapäev möödus Hugh Grant’ile reedeseks võõrratsaniku testiks soojendajat otsides, sest Margitit ootasid omad hobused ja ta naases Eestisse pärast viimast testi kolmapäeval. Õhtul proovis hobust eelmise aasta Finnderby võitja Maria Heikkilä. Kõik sujus, hobune kuulas oma uut ratsanikku hästi, kuid viimasel hetkel otsustati ümber – kuna tegemist on ikkagi täkuga ja kaalul on palju, siis ülimalt kogenud, kuid siiski õblukese noore naisratsaniku asemel valiti soojendajaks Ypäjäl ratsastajana töötav eestlane Jaanus Mitt.

Jaanus istus Hugh Granti selga esimest korda reede hommikul. Lühike soojendus ja siis maneeži, kus ootasid komisjon ning võõrratsanik – Rootsi Flyinge kasvanduse sõitja Henrik Anckarcrona.

Pöidlad olid peos… Pärast üsna pikka soojendust traavis ja galopis algasid hüpped. Alguses üksikud hüpped, siis ettenähtud parkuur. Pealtnäha sujus kõik – ei väiksematki vääratust, rääkimata tõrkest või takistuse maha ajamisest. Ja test oligi läbi, Hugh Grant sai võõrratsaniku poolt väga positiivse arvustuse – tahab olla puhas, head refleksid, kerge sõita, siiski avaldas ta kahtlust, kas hobuses leidub GP potensiaali. Tundus, et lühke galopp avaldus ainult hüpetel – tõenäoliselt oli selle põhjuseks hobuse vähene kogemus ja pikk väsitav nädal.

Tulemus tekitas vastakaid tundeid

Hugh Granti järel esinesid kaks 4-6-aastast koolisõidusuunalist täkku, 6-aastane Fiance Noir (Florencio) ja 4-aastane New Hill Rosselini (Rousseau), keda testis rootsi koolisõitja Lotte Straarup.

Lõpuks paluti kõik kolm täkku maneezhi, et kuuldavale tuua testi tulemused. Lootused olid kõrged – oli ju hobune siiani super-hästi esinenud, samas olime nende päevade jooksul korduvalt kuulnud pettunud täkuomanike lugusid – oli litsenseerimata jäetud isegi I auhinna täkke.

Miinumumpiir testi läbimiseks oli 15 punkti. Punktide arvestamine käis nii:

1. põlvnemise eest (millised on hobuse vanemate sooritused aretushobustena või spordis) 0-1 punkti.
2. allüüride eest 4-10 punkti
3. hüppetestide eest – 4-10 punkti
4. ratsastatavus ja üldmulje 4-10 punkti
Iseloomu eest pidi täkk saama vähemalt 7 punkti.

Hugh Granti tulemus teatati esimesena. Jah… pettumus küll, sest 14,5 punkti jättis meid napilt võidurõõmust ilma. Kuid ei mingit kahetsust! Võõrratsanikult saadud 8 punkti, hobuse käitumishinne 9 ja esitlus meie ratsutaja Margiti poolt jätsid väga hea mulje, seekordne takistussõiduhobuste peakohtunik KWPN täkkude hindamiskomisjoni liige Daan B Nanning pidas vajalikuks tulla komisjoni otsust meile isiklikult kommenteerima. Ta lohutas meid, öldes, et "FWB komisjon on ülimalt range ja hindab täkke põhimõttel " täkk peab olema 100% kindel FWB tõu parandaja nii tüübilt kui võimetelt". Tulge järgmisel aastal kindlasti uuesti!" Isegi tundsime end vaatamate kõigele "võidumeestena" – saime olulise kogemuse võrra rikkamaks ning telefoninumbrite hulka sugenes nii mõnegi huvitava ja toreda inimese kontakt.

Ettevalmistused järgmiseks aastaks

Reedel õhtul toimus veel kutsetega takistussõiduvõistlus FWB tõuraamatu hobustele. Võistkonna moodustasid paarid lähisuguluses olevatest hobustest – ühine isa või ema, mära või täkk oma järglasega. Väga ahvatlev oli sellist põnevat võistlust vaatama jääda, ent otsustasime siiski Hugh Granti koju puhkama tuua.

Hugh Grant puhkehetkel

Nii jäi meil nägemata ka laupäevane vanemate täkkude show, kus esitleti täkke, kellele taotleti tunnustust võistlustulemuste põhjal, kellel on võõrratsaniku test juba eelnevalt sooritatud, või kes soovisid oma tunnustust pikendada. Kuuldavasti puhkes ka järjekordne skandaal, kui otsustati tunnustamata jätta 4-aastane täkk London Baron. Täkk on tunnustatud Hannoveri tõuraamatus, lisaks läbis ta 3-aastasena Saksamaal nn 30-päeva testi kõrge keskmise hindega 8,3. Võiks ju eeldada, et selline täkk "läheb läbi " FWB testist igal juhul. Seekord katkestati täku esitlus lonke tõttu; komisjon teatas aga, et täkk oleks saanud eitava vastuse igal juhul – põhjenduseks olid täku nõrgad esisõrgatsid. See näide tõestab veelkord, et Ypäjäl valitseb "karm valik", mille Hugh Grant peaaegu läbis.

Lõppkokkuvõttes said tunnustuse mõlemad koolisõidusuunalised võõrratsaniku testil osalenud mustad iludused, 6-aastane Fiance Noir ja 4-aastane New Hill Rosselini, Noora Forsteni endine võistlushobune holsteini täkk Cagliostro, kes tunnustati võistlustulemuste põhjal, ning poniaretusse täkk Woldhoeve′s Colorado.

New Hill Rosselini (kes on muuseas varsa-eas Eestis Ivo Otsa juures kasvas) kasvataja on vanem rootsi daam, kes oli eriti õnnelik – see oli esimene tema kasvatatud hobune, kes nii kaugele jõudnud on.

Hugh Grantil on nüüd aasta aega, et kodustel võistlustel oma galopisammu pikemaks treenida ja siis proovime uuesti!