Päikesepaisteline kolmevõistlus ehk ponide, juunioride ja seenioride meistrikad Koordi Tallides

Koordi tall on koht, kus teist aastat järjest saab proovida traditsioonilises formaadis peetavat kolmepäevast kolmevõistlust. Nii, nagu see toimub Badmintonis või MM-il. Kõikide alade jaoks on eraldi päev ja kõige viimase alana toimub takistussõit. Kuna starditakse pööratud järjestuses – liider viimasena, pannakse proovile võistleja närvid – seda mängu saime näha ka Koordis, kus 23.-25. augustini peeti Eesti Meistrivõistlused 2013 Kolmevõistluses Poniklassile, Juunioridele ja Seenioridele.
 

Sõites võistlustele, teatas raadio ilmatädi, et tulemas on  selle suve kõige parema ilmaga nädalavahetus. Väga paljulubav. Kui välja jätta mõned mustad pilved, mis ikka mõnede inimeste päid vaevavad,  siis ratsutamiseks paremat ilma soovida ei oleks osanudki.
 

Koordi huvitav ja hästi korraldatud võistlus oli kohale meelitanud nii leedukad kui ka lätlased, kes on ka lõpuks üle pikkade aastate jälle kolmevõistluses starti jõudnud.  Meistrivõistlustlustele lisas põnevust  mitmete eelmiste aastate võitjate osalemine.  
 
Reede – koolisõit


Sarnaselt eelmisele aastale asusid ponide arvestuses juhtima Kati Raidma ja eesti tõugu täkk Ralf. Eelmisel aastal röövis neilt kulla takistussõit. Teisele kohale platseerusid eelmise aasta võitjad Kirkke Eliise Põldsalu ja Hetty.
 

Ponide kõrgusel „Kerge 90”  toimuvas avatud klassis asuvad juhtima Kertu Reimann ja Pincerton, kes võitsid ka tänavuse ERL-i karikasarja. Teisele kohale sõidavad end Getlin Laaniste ja Siofor. Ülejäänud  võistlejad on neist kahest maas enam kui 7 karistuspunktiga.
 
Juuniorides asub juhtima üks vähestest noormeestest praeguses Eesti kolmevõistluses  –  Karl Robert Valk hobusel Dubai, riburada pidi järgnevad kaheksa karistuspunkti sees 6 võistluspaari. Tulemas on pingelised päevad.
 

Mari-Liis Oberg ja Zhutacor, teisel kohal pärast ratsastamist. Foto: erakogu
 
Juunioride kõrgusel „Keskmine 100”  toimuvas avatud klassis asub juhtima  Alina Michnevic hobusel Cosmopolitan. Alina on Vilniuse ratsapolitseist  ja esines võistlustel silmapaistvas mundris. Edu Laura Liivamägi ja Gregi ees 6,3 punkti.
 

Seenioride klassis asuvad pärast avapäeva juhtima Marit Poltimäe ja Szaman. 4,2 punktise vahega järgnevad võrdsete tulemustega Vilvi Laanet hobusel Well Timed ja Juula Reinumägi hobusel Czaruk. Võitja prognoosimise teeb keeruliseks ka fakt, et Marit ja Szaman ei ole ammu koos nii kõrgel tasemel võistelnud.
 

Kerstin Valdsalu, Marit Poltimäe ja Anna-Liisa Raudsepp rajaga tutvumas. Foto: Ain Unt


 
Laupäev – maastikusõit
 
Nagu Koordi võistlustele kombeks,  on maastikusõidu rada täpselt nii raske kui vastava taseme võistlus vähegi lubab. Võrreldes eelmise aastaga on rada kõvasti täiustatud, valminud on ka ilus veetakistus. Paraku jäi abiliste vähesuse tõttu seekord krossist välja mõisapark, mis osutus eelmisel  aastal väga atraktiivseks raja osaks nii sõitjatele kui pealtvaatajatele.
 

Ponide arvestuses eksivad ainult Kati Raidma ja Ralf, kes tõrguvad veetakistusel. Ülejäänud kolm paari teevad puhta sõidu. Suure eduga lähevad juhtima Põldsalu ja Hetty, Raidma ja Ralf teiseks,  kolmandad Maribel Tuiken  ja Tas-Waps.
 

Kati Raidmaa ja eesti tõugu täkk Ralf. Foto: Ranno Vatsk
 
Sama taseme avatud klass osutub paljudele ülejõu käivaks. Rada on disainitud ponide meistrikateks, noored hobused ja algajad jäävad siin hätta. Õnneks on tõrked ja kukkumised õnnelikud ning keegi viga ei saa. Järgmisel hommikul on paljud väljalangejad krossil harjutamas ning kojusõidu ajaks hobused siiski ilmselt positiivse krossikogemuse võrra rikkamad.

Kolmevõistlejad jopedes. Foto: Ranno Vatsk


Juhtima jääb Reimann, teine on endiselt Laaniste, aga kolmandaks tõusevad Anna Liisa Raudsepp ja Bignam.
 
Juunioride klassis on ainult üks eksimine – Grethe Aikevitšius potsatab maha enne nr nelja. Seis endiselt väga pingeline. Järjestus sõltub takistussõidust.
 
Juunioride tasemel „Keskmine 100” toimunud  avatud klassis  langevad eest taha poole Vilvi Laanet  Esperantol, karistuspunktid ületatud aja eest, konkurentsist lahkub Liivamägi, kes kukub.
 
Seenioride krossis  tehakse mitmed ilusad sõidud. Eksivad Reinumägi ja Laanet, kes teevad mõlemad ühe tõrke. Värsked noorte meistrid Dagmar Ainsoo ja Pelooria, kellel käsil viimane ühine võistlus, kahjuks eksivad ning Dagmar kukub.
 

Marit Poltimäe ja Szaman. Foto: Ranno Vatsk
 
Kross lõppeb, valitseb meeldiv õhkkond, arutatakse krossil tehtud eksimusi ja õnnestumisi. Õhtul toimub maneezi tribüünil ühine bankett.
 
 

Pühepäev – takistussõit
 
Ponid esinevad hästi, liider kukutab ühe lati, kuid järjestus sellest ei muutu.Meistrivõistluste paremusjärjestus on järgmine: I Kirke Eliise Põldsalu-Hetty, II Kati Raidma-Ralf , III Maribel Tuiken – Tas Waps, IV Nora Kurik- Gogo Demon.


Kerge 90 avatud klassis järjestus ei muutu, kolm parimat on puhtad: I Kertu Reimann- Pincerton, II Getlin Laaniste-Siofor, III Anna-Liisa Raudsepp-Bignam.


Publik ja kohtunikud. Foto: Ranno Vatsk
 
Erinevalt ponidest aga, muudab juuniorides takistussõit paremusjärjestust. Viimasena startinud Karl Robert Valgu närvid ei pea vist vastu – ta  teeb viimasel takistusel kolmanda vea ja langeb esikohalt kolmandaks. PS. Tulemusi analüüsides võib näha, et puhas takistussõit  oleks kindlustanud  sooritajale medali.  Esikoha võtavad  Mari-Liis Oberg- Zhutacor, II Anna-Liisa Raudsepp-Bingor, III Karl Rober Valk- Dubai.


Takistussõit avatud klassis muutusi ei too.  Võidab silmapaistev leedu paar – Alina Michnevic-Cosmopolitan.
Seenioride klassi taksitussõidu kõrgus on 115 cm. Puhtalt  suudab raja läbida kolmandal kohal olev Valdsalu. Laanet teeb Well Time'iga 4 viga ja langeb Valdsalu taha. Viimasena asub võistlustulle Poltimäe. Eksib kolmel takistusel, mis tõstab Valdsalu meistriks ja langetab Poltimäe hõbedale.


Seenioride meistrid Kerstin Valdsalu ja Leonardo. Foto: Epp Keel


Palju õnne võitjatele! Suured tänud korraldajatele! Kahjuks sai selle võistlusega rahvuslik kolmevõistlushooaeg tänavu läbi. Kuuldavasti on Eesti võistlejatel plaanis minna veel  võistlema Leetu, Poola, Rootsi ja Pranstusmaale. Hoiame nendele pöialt!