Päikesepaistelises Londonis pälvis Charlotte Dujardin täna Valegrol koolisõidu kulla

Milline vapustav ja ilus lõpp tänase küriga kogu ratsutamise Olümpiale pandud sai! 60 aastat pärast seda, kui naistel lubati esimest korda OM-il võistelda, vallutasid Greenwich Parki poodiumi kolm kaunist naisterahvast. Suurbritannia Charlotte Dujardin ja Valegro võtsid loodetud kulla ning purustasid tulmusega 90,089 % järjekordse olümpiarekordi. Ligi 2 % nõrgema skooriga läks hõbemedal Adelinde Cornelissenile (NED) Parzivalil ning pronks väga napis heitluses Laura Bechtolsheimerile (GER) Mistral Hojrisel.

Tänase väga palava ja päikeselise võistluspäeva jooksul nägid pealtvaatajad eranditult ainult nauditavaid etteasteid, mis olid seatud kaasaegsetesse ja vahvatesse muusikapaladesse. Siiski, viimane grupp oli just see, mida oodati enim. Kuue viimasena startinud paari seas olid eeldatavad medalifavoriidid.

Helen Langehanenberg (GER) ja imeilus tumeraudjas täkk Damon Hill olid neist esimesed ning kindlasti ka pretendendid vähemasti pronksmedalile. 13aastane Damon näitas võimsat liikumist ning harmoonilist kergust, kuid piaffees tuli sisse oluline viga. Paar lõpetas skooriga 84,303%, mis nad hetke liidrite Anky van Grunsveni ja Salinero (82 %) ette paigutas. Küll oli aga selge, et see ei saa olema päeva kõrgeim skoor.

Helen Langehanenberg ja täkk Damon Hill

Järgmisena esitasid oma lõdvestunud vabakava Dorothee Schneider (GER) ja Diva Royal, kes tantsisid põhiliselt Luikede Järve muusika saatel. Kahjuks polnud nemadki ideaalsed, teenides kahe vea eest lõpptulemuseks 81,661%. "Ma poleks iial unistanud, et võistlen nendel Olümpiamängudel ning see on palju rohkem kui ma lootsin. Samas need kaks viga olid rumalad – keegi ei taha, et need just olümpial juhtuvad," kommenteeris 43aastane Schneider, kes pääses Saksamaa koondisesse üsnagi viimasel minutil.

Dorothee Schneider (GER) ja Diva Royal

Kui Laura Bechtolsheimer ja Mistral Hojris areenile astusid, valitses haudvaikus. Ehkki medalilootused olid pigem seatud Dujardini peale, loodeti neiltki palju. Mistral ei tundu väga kerge hobune sõita, kuid näitas täna parimat vormi suurepäraste passage’ide ja piaffeedega. Külalltki kena esitus "Lõvikuninga" muusikasse pani tabloole skoori 84,339 %, mis oli vaid grammikese Langehanenbergi omast üle.

Laura Bechtolsheimer ja Mistral Hojris

Vaid kolm ratsanikku olid jäänud ning järgmise – Carl Hesteri (GBR) ja Uthopia – esitus otsustas, kes brittidest võtab pronksi. Uthopia näis täna vähem värske ning tundus, et Carlil oli probleeme ideaalse koostöö saavutamisega. Test ei olnud kehv, kuid medali püüdmiseks jäi väheseks, mida tõestas ka viienda koha garanteerinud tulemus 82,857%. "Tal oli täna raske, kuid kolm britti koolisõidu Olümpiamängude esiviisikus on fantastiline sellegipoolest. Meil on olnud nii palju toetust," jäi sõitja kommentaaridega professionaalseks.

Carl Hesteri (GBR) ja Uthopia

Adelinde Cornelissen ja Parzival esitasid oma hästi sissesõidetud vabakava ning loomulikult lootsid kuldset medalit. Paar oli veatu ning päris võimas, näidates ilmselt oma elu parimat vormi ja sõitu. Tulemus oligi selle vääriline – 88,196% – pannes publiku sahisema. Kas Dujardin ja Velgro suudavad sellist skoori ületada, oli kõigi suurim küsimus.

Adelinde Cornelissen ja Parzival

Dujardin sisenes enesekindlalt ringi. Olin ausaltöeldes nii närvis, nagu oleksin ise pidanud võistlema. Kogu publik jälgis hiirvaikselt ning ärevusega hinges. Etteaste oli kenasti muusikasse seatud ning sobis iga liigutusega, mis teineteise järel veatult sooritati. Hobune näis siiski vähem energiline ja võimas kui tavaliselt, ent midagi polnud veel kadunud. Väike arusaamatus lõpupoole siiski tuli, kui Valegro ei mõistnud päris täpselt, mida talt sooviti, kuid kõik jätkus kenasti ja Dujardin näis finišeerides rahul olevat.

Charlotte Dujardin ja Valegro

Jäi vaid oodata skoori. Nii palju oli kaalul – kas järjekordne kuldmedal, kas uus olümpiarekord Suurbritanniale? Ootamine tundus nagu igavik, kuid siis see tuli – 90,089%! Tuli vaid loota, et paari minuti jooksul saabuv kinnitatud skoor ei ole kehvem. Ja ei olnudki. Rahvas juubeldas enneolematul kombel ning autasustamistseremoonia oli väga emotsionaalne. Vaid poolteist aastat tagasi tegi see paar oma esimese GP etteaste. Muidu lõbus, teravmeelne ja tugevate närvidega Dujardin pühkis poodiumil rõõmupisaraid.

Cornelissen: Kui Charlotte on nende (kohtunike) meelest parem, järelikult siis on

Adelinde Cornelisseni pettumus oli tegelikult märgatav, kuid tal ei jäänud üle muud, kui naeratada ja tunnistada Dujardini paremust: "Ma andsin endast kõik ja Parzival tegi oma elu sõidu, pakkudes mulle rohkem kui ma oskasin isegi oodata. Midagi poleks enam rohkem olnud mängu panna. Kui Charlotte on parem, siis järelikult nii on. Oleme Parzivaliga koos olnud kümme aastat ning olen väga õnnelik, et ta on täna siin koos minuga."

Bechtolsheimerilt elu parim esitus

Laura Bechtolsheimer oli seevastu vägagi emotsionaalne ja positiivselt üllatunud: "Ma ei saa sõnadesse panna, mida hetkel tunnen. Alf oli täna nii energiline ja võimas, tundus nagu ma vajutasin lihtsalt nuppe ja sain kohe õigeid reakstioone. See oli kindlasti parim esitus, mis meil olnud on."

Bechtolsheimer lubas hobusele anda nüüd teenitud puhkuse ning otsustada jooksvalt, kas 17aastane ruun peaks veel edasi võistlema. "Ta ei ole tennisereket. Ta on elusolend ja meie pereliige. Alf otsustab ise, kas ta soovib jätkata. Täna Mistral nautis muusikat väga ning meie "Lõvikuninga" kava sobis tema värvuse ja ka lapsiku iseloomuga. Alf on juba 17, kuid pole iial suureks kasvanudki!" rääkis sõitja.

Peakohtunik Stephen Clarke: väga väiksed asjad loevad

Charlotte Dujardini võit ei olnud kindlasti üllatus, kuid tekitas mõningaid küsimusi, kuna tema kavas esines väike apsakas, Adelinde ja Parzivali omas aga mitte. Võistluse kohtunikekogu president Stephen Clarke andis sellele asjaolule oma hinnagu: "Kindlasti on koolisõidus kõigil oma arvamus ja eelistused. Tegelikult olid kaks esimest daami väga tasavägised ning Charlotte ei teinud olulist viga, kõik harjutused olid sooritatud korrektselt. Samas need paarid olid ka väga erinevad – Adelinde sõit oli energilisem ja võimsam, samas kui Charlotte’i oma harmoonilisem, lõdvestunum ja hobune kandis end paremini. Olime kohtunike kogus enamus seda meelt, et viimane variant oli antud juhul õigem. Samas nägite, kuidas Laura Bechtolsheimer edestas Helen Langehanenbergi väga napilt. Antud juhul oli veidi vastupidi – Heleni hobune kandis end paremini ning oli kergem, Laura esitus aga jõulisem. Kahjuks Helenile maksis kätte viga piaffees."

Clarke lisas, et nautis tänast päeva maksimaalselt ning pani rõõmuga kõrgeid hindeid. "Kõikide esitused olid fantastilised ning ootasime kohtunikega kõik samamoodi lõplikke hindeid tablool, et teada saada, kes võidab. Meie ju hindame iga harjutust eraldi ega suuda jooksvalt järeldusi teha."

Dujardin ei kinnitanud Valegro võimalikku müümist

Värske kuldmedali omanik tunnistas, et Blueberry (Valegro hüüdnimi) oli täna väga väsinud, kuid andis endast sellegipoolest kõik. "Ta on alles 10 ning see kõik on normaalne. Valegro on mulle väga kallis."

"Ma teadsin alati, et Charlotte’il on olümpia kuldmedali potentsiaal ning et Valegro on maailma parim hobune," tunnistas tema treener ja kaasvõistleja Carl Hester. Dujardin lükkas pooleldi ümber väited Valegro võimalikust müügist, öeldes, et see ei ole küll tema otsustada, kuid hobune kuulub poolenisti Carlile ja tema teine omanik on proua Roly Luard. "Ma ei tea, et nad oleksid otsustanud hobuse müüa ning ma veel ei muretseks. Valegro läheb nüüd teenitud puhkusele ning loodetavasti see ei jää meie viimaseks võistluseks. Lisaks on mul treeningus üks uus hobune, kes peaks olema peagi valmis GP tasemeks."

Dujardin piiramisrõngas

Paljusid muidugi huvitas ka Dujardini otsus võistlusel kaskaga ratsutada. "Ma arvan, et sellest saab niikuinii reegel varsti. Olen ise saanud koljumõra, kuna ei kandnud kiivrit. Leian, et autasustamisel, aga ka mujal võib kõike juhtuda, ja parem on ennast kaitsta. Seega, selle aasta algusest tegin lõpliku otsuse alati kiivriga ratsutada," põhjendas sõitja, kes täna läheb oma võitu tähistama Thames’i jõele, kus perekond ja Hester on organiseerinud peo jahil.

Vasakult: Adelinde Cornelissen ja Parzival (hõbe), Charlotte Dujardin ja Valegro (kuld), Laura Bechtolsheimer ja Mistral Hojris (pronks)

Koolisõidu vabakava tulemused leiate siit: http://www.london2012.com/equestrian/event/dressage-individual/phase=eqx001100/index.html