Päiksepaisteline lõppvaatus Ruilas

Pühapäev. Kuupäev on 12. Juuli. Saabudes peoõhtu järgsesse Ruilasse, kohtan esimesena rõõmsatujulist turvameest, kes raporteerib, et öö möödus suuremate intsidentideta. Turvamees peab vajalikuks küll mainida, et muusika lõppedes sõitis võistlusväljakule sõiduauto, milles pandi mängima muusika. Kuna autojuht olla olnud ratsutajale omases rõivastuses, polnud ta vahele sekkunud. Tõdeme üksmeelselt, et tõenäoliselt pole vahet, mis kell diskor muusikaga lõpetab, ikka tundub see pidulistele liialt vara. Veidi hiljem kuulen üritusel viibinud võistluse peasekretärilt, et seekordne vara oli veerand üks öösel. Pidu aga oli olnud vägev. Rahvas tantsinud meeleolukalt, kiideti diskori muusikavalikut (vihmasajus kõlas pala Dancing in the rain jne.) ning pea- ja väliskohtuniku tantsuosavust.

Päeva esimese, noorte 130 cm sõidu võidab Kullo Kender

Hommik võistlusalal on veelgi unisem, kui eile. Treeningväljakul pole isegi leedukas Mantast. Noorte ratsanike suurim sõit, kus takistuste kõrgus 130 cm, algab kell 10. Esimesena startiv Grete Pariis teeb Veronal võistluspäevale toreda alguse puhta sõiduga. Kolmandana startiv Tjorven Siiboja Burbonil lõpetab samuti puhtalt ning jääb pikaks ajaks liidriks. Seda seni, kuni starti tuleb kahel eelneval päeval noorte sõidud võitnud lätlanna Linda Ansule Lemonsil. Läti võistluspaari vorm ei ole langenud ning liidriks lähevad nad tänagi. Ansulest järgmine startija on Kullo Kender San Antoniol. Enne esimese osa viimast takistust on kohtunike kogu veendunud, et võistluspaar ei mahu normiaega, kuid siiski nad seda napilt suudavad. Teise osa sõit ei tundu just ilus, kuid viimasele takistusele minnes lõikab Kullo ainukesena teed enne TERE takistust ning sellest piisab, et sõita üle Ansule teise osa aeg. Järgnevad stardid enam muutusi ei too ning paremusjärjestuseks jääbki Kender, Ansule, Siiboja.


Pikakasvuline valgevenelane on heas hoos

Väikese Ringi viimane parkuur, kus takistuste kõrguseks sarnaselt noortega 130 cm, algab kell 12. Stardis on 30 võistluspaari. Esmakordselt Ruila võistluse käigus kuuleme Valgevene hümni. Kiireima tulemusega lõpetab pikalt Lätis, nüüd Saksamaal elav mustanahaline Valgevene kodanik Ibrahim Vaskov hobusel A-Capella. Järgmised auhinnalised kohad kuuluvad vaid eestlastele. Teisena lõpetab eilse Ruila Derby võitnud Pill Touransiga, kolmandana Mulgimaa mees Ivo Ots Amerantel.

Meie belgia-eestlased võtavad kaksikvõidu

Keskmise ringi sõitjad stardivad täna kõrgusel 140 cm. Võistlustulle astuvad teiste hulgas ka kaks tänavu parimaid tulemusi näidanud Eesti hobust – A Big Boy ja Cinnamon. Mõlemad pääsevad ümberhüpetele, kus lisaks neile veel Cayanne Z Klettenbergiga sadulas, Vilandro K Sinijärvega ning valgevenelane Vaskov Lantoliga. A Big Boy ja Cinnamon võtavad siit oma – Rein esimesega võitja, Tiit teisega teine. Kolmandana lõpetab Klettenberg Cayenne’iga.


Ebbe-Liisa sõidab end tugevas konkurentsis kullale

Kes võidab Grand Prix, kes tuleb Eesti meistriks? Sellised küsimused seisavad kaasaelajate ees enne 16.00 algavat põhisõitu. MK-etapile tavapäraselt on takistuste kõrgus kuni 150 cm. Ootame Riina Pilliga sõitu telesaate jaoks kommenteerides puhast sooritust, kuid ootamiseks see jääbki. Lootus kaob lõplikult, kui viimasena startiv Andres Treve Sandokaniga ajab maha teise takistuse. Ümberhüpped korraldatakse neli karistuspunkti kogunud võistluspaaride vahel, keda on kuus ehk sama palju, kui auhinnalisi kohti. Eestlastest ainukesena Gunnar Klettenberg ja Bingo, venelane Shpakovsky koguni kahe hobusega.

Ühtlasi on juba enne ümberhüppeid saabunud lahendus Eesti Meistrivõistlustele. Omamata täit ülevaadet eilsest esimesest osavõistlusest, prognoosime Riinaga meistriks Ebbe-Liisa Sõnajalga, mis saab peagi kinnitust kohtunike tornist. Eile vigadeta lõpetanud Ebbe-Liisa läbib Troojaga elu esimese 150 cm kaheksa karistuspunktiga. Meistrivõistlused lõpetab hõbedaga Gunnar Klettenberg, pronksiga Rein Pill. Ebbe-Liisale on see esimene täiskasvanute tiitel ja seda tugevaimas kohalikus konkurentsis. Väga tubli!


Ümberhüpetele lähevad "neljased" mehed

Nüüd aga ümberhüpete juurde. Esimene on Zharka Latosasega, tulemuseks 8 karistuspunkti. Benas Gutkauskas Amarokiga läbib raja puhtalt ning paneb järgnevad pabistama. Nüüd on stardis favoriidiks peetav Shpakovsky hobusega Campino 51, kellega siin juba kaks esikolmiku kohta saavutatud. Võistluspaar lähebki liidriks. Seejärel on kord Gunnari ja Bingo käes. Viimase kahese süsteemini on nad puhtad, kuid riskivad viimasel ning üks taksitus tuleb maha. Aeg on küll kiireim kõigist. Hiljem sõidab Shpakovski end Tiboriga veel teiseks ning lätlane Silinš Kalgaril neljandaks. Gunnari ja Bingo tulemuseks jääb viies koht.

Selleks korraks on siis järjekordne Mk-etapp Eesti pinnal lõpule jõudnud. Kuidas läks, millised emotsioonid? Ehkki intervjuus ütleb Ruila talli omanik Marti Hääl: "On ilmselt vara emotsiooni kirjeldada – võistlus lõppes äsja", tundub sellest hoolimata, et üritus läks väga hästi korda. Lisaks – Ruila on üks vahva paik ratsavõistluste korraldamiseks – nii et suur tänu kõigile kohalikele, kes abikäe ulatasid! Tänu ka vaatama tulnud publikule, vabatahtlikele, tiimijuhtidele, ametnikele, hobustele, sportlastele, ilmavanale, laadalistele, sponsoritele, filmimeestele…