Palavad koolisõidustardid Lagedil

Möödunud laupäeval toimus ERL Koolisõidu Karikasarja IV ehk viimane etapp Lagedi mõisa tallis. Võisteldi L, M ja R taseme skeemides.

Polegi veel juuli keskpaik käes, kuid kõik Koolisõidu Karikasarja etapid on selleks aastaks läbi ning jäänud veel vaid finaal, mis toimub Ruilas. Võistluspäeva ilm oli erakordselt palav juba hommikupoolikul enne üheksat. See pani proovile nii hobuste, kui võistlejate vastupidavuse. Märkimata ei saa jätta fakti, et Lagedi mõis võõrustas esmakordselt välivõistlust ja arvestades ekstreemselt palavat ilma, tuli kasuks võimalus soojendada end jahedas maneežis. Peakohtunikuna lubasin võistlejatel startida ilma redingoti ja frakita. Samuti lubasin hobustele kasutada kõrvu, sest putukate arv ületas igasuguse taluvuspiiri. Särgiga starti tulles peaksid arvestama atleedid, et särgid peavad olema korrektsed ehk kindlasti peavad olema kaetud õlad ja kael ning dekoltee. Kindad on kohustuslikud igal juhul. Enamjaolt nägid võistlejad korrektsed ja ilusad välja.

Suure palavusega tuli korraldajatel pidevalt vahetada kohtunike asukohta, et iga kohtunik kõrbeks piiratud aja päikese käes ja laseks teisel kolleegil samuti kõrbeda – asi peab olemaaus. Päeva avas kõige raskem klass – Prix St.Georges, kus startis 2 sõitjat. Parimaks osutus Maria Chulets efektsel ja lennukal Reljefsil tulemusega 64,9%. Talle järgnesid korrektse sõiduga Anna-Liisa Rink ja Zäz 62,2%. Masha sõitis tehniliselt puhta sõidu ilma vigadeta ja hobune tuli ilusti maast lahti näidates korralikku õhufaasi, kuid kohati kippus natuke krampi minema. Anna-Liisa tegi korrapärase sõidu, kuid hobune liikus tagasihoidlikumalt ja kolme tagant jalavahetused läksid lõpu poole sassi.

M klassi noorte arvestuses võistles samuti kõigest kaks paari – ammused rivaalid juba juunioride aegadest, mida oli pealtvaatajatel huvitav jälgida. Selles sõidus oli Anna-Liisa Rink ja Zäz 64,3% paremad kui Getter Kangur ja Palladion 62,5%. Kõik kolm kohtunikku olid ühel meelel ja tundus, et Anna-Liisa ning Zäzi sõit päeva jooksul ainult paranes.

M avatud klassis oli palju võistlejaid arvestades programmi raskusastet. Laupäevane M klassi test on viie minuti pärast Prix St.Georges ja ilmselt raskeim kõigist M-idest, mida sai sel aastal sõidetud. Seda kinnitavad ka välja sõidetud protsendid – esikoht Diana Pruks ja Landys Akvarel 60,8%. Teine koht läks Age Luha-le ja elegantsele Diamond in Black-ile protsendiga 59,5%, kusjuures Age oli positiivselt üllatunud oma kohaga ja autasustamisel tänas kohtunike nende suuremeelsuse eest.

L klassi juuniore oli koguni kolm, mis teeb muret, kuna järelkasvu sellele ratsutamisalale ei paista hetkel tulevat. Klassi võitis kindla sõidu ja korraliku eduga Getter Kangur Palladionil 65,8%. Neile järgnes tutt-uus paar Krisiina Aun ja Hannah, kes tegid ilusa sõidu, kuid mõni viga tuli sisse ning seetõttu tulemuseks 62,6%. Kolmandad olid Anita Zukova ja Picard 59%.

Noori hobuseid staris 4. Nagu koolisõidus kombeks, kartsid kohalikud loomad omaenda koduplatsi kõige rohkem. Sõidu võitis ilusa ja tehniliselt korrektse esitlusega Dina Ellermann ning ilmselt vabariigi ilusaim hobune Andreo. Tulemuseks korralik 68,1%. Teine koht läks samuti Dinale, seekord hobusel Royal Pokemonil, kes ei soovinud hästi koostööd teha ja sõit nägi natuke nurgeline välj. Siiski vääris võistluspaar tulemust 65,2%. Kolmas koht läks Riina Seder-ile Pay Off-il tulemusega 61,6%. Hobune üritas vältida ratsmekontakti ja sõidu kestel ei õnnestunud ratsanikul seda viga kõrvaldada.

L avatud klassis startis päeva üllataja ja ka sõidu võitja Maria Chulets hobusel Sultan of Swing 64,6%. Masha oli kaua peitnud seda hobust, kuid lõpuks tõi ta oma armsa looma kohtunike silma alla ning avaldas tugevat muljet rütmika ja lennuka sõidu ning efektsete üleminekutega. Teine koht läks Anna-Liisa Rink-ile Daniel Staril 63,5%. Neile järgnes Diana Pruks ja Calimero von Cimely 58,9%-ga.

Kõige rahvarohkem oli avatud A klass, mis küll ei olnud karikasarja arvestuses, kuid meelitas võistlema koguni 7 võistlejat. Sõidu võitis Sirly Tillmann Cheri Femme-l hiigel protsendiga 70,6%. Julgen öelda, et sõit oli isegi suuremat tulemust väärt, kuna hobuse rütm, liikumise kergus ja elegantsus olid erakordsed. Teiseks tuli paar Tiina Kuusmann ja Leiva, kes kohe esimesel stardil saavutasid korraliku tulemuse 69,4%. Kolmas oli jällegi Sirly Butopiaril, kelle energiline esitlus oli väärt 68,5%.

Ei saa märkimata jätta eriauhinda, mis läks Diana Priks-ile Hot Felingul, kuna loom tõsiselt üritas vabaneda ratsanikust keset sõitu ja koolisõidus ei näe tihti olukordi kukkumise piiril. Võistluse lõppedes võttis A klassi võitja Sirly teised sportlased kaasa ja viis need jõkke auringi läbi ujuma.

Angelique Maasik