Palladium Cup 2009 on ajalugu

Ruilas peeti eile tänavuse Palladium Cupi finaali. Korraldajate, võistlejate ja pealtvaatajate õnneks oli ilmaga vedanud. Pea kogu võistluspäeva paistis päike ning temperatuurgi soosis võistlemist.

Palladium Cup on toimunud selle sajandi enamusel aastatest, saades alguse 2002.a-l. Sarja arengus on läbitud mitmeid muutusi. Muutunud on formaat, võistluspaikade asukohad ning sponsorite struktuur. Hea meel on tõdeda, et sportlaste hulgas on huvi sarja vastu endiselt säilinud. Viimast tõestavad startide arvud etappidel, mis ei kippunud jääma alla 150 stardi päevas. Viimastel aastatel ei näe me Palladium Cupi stardis küll meie absoluutset tippu, kuid seegi näitab teatud mõttes meie takistussõidu jõudmist uuele tasandile. Meie tipp püüdleb üha lähemale maailma tipule ning seetõttu tuleb treenida ning võistelda valdavalt välisriikides. Seda olulisemaks saab meie n.ö. B-koondise ehk kohalike tippude roll eeskuju näitamisel nooremale põlvkonnale.

Tänavustes majanduslanguse oludes suudeti sari läbi viia minimalistlikult, kuid professionaalselt. Tugeva finantsilise toe andis peasponsor Luxor Sisustus, õla panid jõudu mööda alla ka senised traditsioonilised toetajad.

Päeva alustasid ponid ja kuni 16.a. ratsanikud

Finaalipäeva alustasid poniratsutajad, kes võistlesid kõrgusel 95 cm. Startijaid oli 11 ja kõik, kes jõudsid auhinnalisele kohale, läbisid raja mõlemad osad karsituspunktideta. Kiireimini tegi seda kohaliku klubi –Kuldse Kabja – esindaja Helena Palu Ramsesel.

Järgmisena alustasime Palladium Cupi parimate selgitamist. Esmalt asusid võistlustulle kuni 16.a. ratsanikud kõrgusel 105 cm. Startis 9 sportlast üldarvestuse pööratud paremusjärjestuses, mis lisab põnevust publikule, kuid kindlasti närvipinget sportlastele. Finaali liidrina läinud Mariah Oroveri (Parkuur) närvid pidasid vastu ning ta võttis võidu nii finaalis, koondarvestuses kui ka sama kõrguse avatud arvestuses. Finaalsõidu lõpetas teise tulemusega Hanna Liis Remmelg (KRT) hobusel Carpe Diem, kolmandana Sandra Hints (Saaremaa) ja Visky. Koondarvestuses lõpetas teisena Doris Akker (Viljandimaa), kolmandana Hanna Liis Remmelg.

Palladium Cupi sõitude vahele pakuti rahvale mitmeid avatud sõite. Päeva alustas juba kirjeldatud ponisõit, teisena oli kavas kaheosaline 115 cm. Stardiprotokolli oli kantud päeva rekordiline 61 starti, kellest tegelikkuses startis 55. Sellisel kõrgusel alati favoriidiks peetav Catlin Vatsel (GKG) Listral startis esimeses kolmandikus ja asuski võistlust arvestatava eduga juhtima. Eilsel võistlusel õnnestus neist aga veelgi kiiremini teise osa finišisse jõuda Andres Udeküllil (Parkuur) ja Expressil. Kolmandana lõpetas maraton-võistlusala Margit Mägi (Kuldne Kabi) Epp Keeli hobusel Cameja.

Noorte arvestuses läks põnevaks

Päev jätkus noorte ratsanike Palladium Cupi finaaliga, kus kavas kahevooruline parkuur kõrgusel 130 cm. Stardijärjekorraks oli jällegi koondarvestuse pööratud paremusjärjestus. Hetkeks, kui startis liider Kullo Kender (Tartumaa), olid esimese vooru puhtalt läbinud Grete Pariis (Kuldne Kabi), Marin Varblane (THK) ja Anni Kaljund (Domingo). Kullo startis hobusel Happy Girl ning nagu ta tunnistas hilisemas intervjuus, mida saate vaadata ka meie koduleheküljelt, ei pidanud tal närvid pingele vastu. Tulemuseks 10 karistuspunkti. Kullo saatus jäi neidude otsustada. Nimelt sõltus Kullo koht lõplikus paremusjärjestuses kolme neiu omavahelisest seisust. Võitis Luunja etapilgi parim olnud Marin Varblane ning kuna Anni jäi kolmandaks, tuli napilt üldvõitjaks siiski Kullo. Teine Marin, tänu paremale tulemusele finaalis, sest kolmandana lõpetanud Anniga kogusid nad võrdse arvu punkte.

Noorte sõidule järgnevalt oli kavas avatud 130 cm puhtusele ja kiirusele, kus parima tulemusega lõpetas Andres Treve (Black Stallion) Cashgirlil.

Heiki Vatseli tugev lõpuspurt

Õhtu lõpetas Palladium Cupi avatud arvestuse finaal – kahevooruline 140 cm. Stardis oli kaheksa võistluspaari. Liidergrupis väikesed punktivahed ja seega kõik veel lahtine. Esimesena startinud lätlanna Santa Šteinberga ajab maha kuus takistust ning otsustab katkestada. Teisena on stardis jalavigastusest paranenud Andrus Kallaste Opaalil. Maha tuleb takistus 6b, mis saab saatuslikuks enamusele. Järgmisena stardib Treve Sandokanil. Läti kohtunikul on eredalt meeles Sandokani puhas sooritus Riia MK põhisõidus, kuid täna avaneb hoopis teine pilt. Takistused maanduvad ridamisi ning Antu otsustab katkestada.

Nelja karistuspunktiga lõpetavad järgi mööda Heiki Vatsel, Andres Udeküll ja Siim Sinijärv. Siis aga puhas sooritus kehtivalt vabariigi meistrilt Ebbe-Liisa Sõnajalalt Pärnaga. Kuna teise vooru pääsev 25% ehk 2 sportlast, jääb sõidu saatus otsustada liidripositsioonilt startival Margit Mägil. Temagi lõpetab nelja karistuspunktiga ning teine voor on tehtud huvitavaks. Kuna esimese vooru aeg ei loe, pääsevad teise vooru nii Ebbe kui kõik nelja karistuspunktiga lõpetanud.

Teises voorus stardib esimesena Kallaste Opaalil ja teeb ette puhta ning arvatavalt kiire tulemuse. Järgmisena suudab aga Vatsel Feega sõita puhtalt ning ligi 5 sekundit kiiremini. Järgmist kahte tabavad äpardused. Udeküll on niivõrd süvenenud pöördesse Ex Caliburiga enne kaheksandat takistust, et seitsmes läheb meelest ja tulemuseks volt ehk neli karistuspunkti. Sinijärv ja Vilandro K maanduvad tõusvalt kolmikult nii õnnetult, et puruneb martingal ning Siim otsustab katkestada.

Margitil ja Vegal teine voor ebaõnnestub. Maha tulevad kolm takistust. Kõik jääb viimasena startinud Ebbe otsustada, kes läheb tegema rahulikku nulli, kuid ajab maha eelviimase takistuse. Tulemuseks hoopiski aeglane neli ning finaali kolmas koht. Finaali võidabki Vatsel tõustes sellega viiendalt kohalt võitjaks ka koondarvestuses. Teisena lõpetab koondarvestuses Ebbe-Liisa võrdsete punktidega Margitiga, kuid parema tulemusega finaalis.


Kodumaine takistussõidu hooaeg lõppemas

Palladium Cup 2009 on nüüdseks ajalugu. Lõpule on jõudnud ka tänavused tõsisemad takistussõiduvõistlused. Selgitada on veel parim noorhobune takistussõidus ning kavas mitmed väiksemad võistlused, kus takistuste kõrgused ulatuvad kuni 120 cm-ni. Algamas on aeg, kus tuleb teha plaane juba järgnevaks hooajaks.