Pallase tallides võis XI Araabia Hobuste Päeval mitmeid iludusi imetleda  

Araabia hobuse päev @ Pallase tall, 14.07.2018 © Triin Laanemägi

Araabia Hobuste Päev toimus ka tänavu juba koduseks saanud Pallase Tallides. Ilm oli tellitult ilus ning väliskohtuniku pilgu ette toodi 20 särama löödud hobust.

Hobuseid hindama lendas seekord väga kaunis ja glamuurne kohtunik – venelanna Irina Stigler, kes elab ligikaudu 20 aastat Itaalias ja peab Itaalia ja Šveitisi piiril Como järve lähedal araabia hobuse kasvandust, kus on ligikaudu 40 hobust ja kasutatakse ainult parimat aretusmaterjali. Irina on väga tegus nii kohtunikuna kui ka araabia hobuse alase tegevuse toetajana. Olles ise ECAHO (European Conference of Arab Horse Organizations) A-listi kohtunik, hindab ta suurimatel näitustel ja tiitlivõistlustel üle maailma ning õpetab ka välja tulevasi kohtunikke. Ameerika legendaarsel Scottsdale näitusel valiti ta 2014. ja2015. aastal Aasta Lemmikkohtunikuks.

Kohtunikule esitati seekord 20 hobust kuues erinevas klassis. Kahjuks ei toodud sel aastal esinema ühtki 1-3 aastast noort täkku, neid on ka Eestis väga vähe.

Parim ruun teenib hetkel leiba laste koolisõiduhobusena

Araabia ristandeid anti sel aastal üles üks – 3-aastane CUNNVÖR VH (kasvataja ja omanik Rita Randviir), kelle ema on araabia mära. Cunnvör VH omas juba eelmisest aastast tiitlit Parim Araabia Ristand 2017 ja kordas saavutust ka sel aastal, kogudes 87,5 punkti.

Kohtunik Irina Stigler, Cunnvör VH, ja tema omanik Rita Randviir. Foto: Tiina Rannaäär

Ruunade klassis olid seekord esinemas kolm hobust.  ARIMAN ox (kasvataja Rootsi, omanik Reet Kerro) on Eesti üks kõige kogenumaid näituseloomi, kes oma sugutäkuna veedetud aastatest omab mitmeid tiitleid, sh Parim Noor Täkk 2008, Parim Täkk 2011. Samuti on loendamatu arvu tiitleid võitnud tema järglased. Ariman on olnud edukas kestvusratsu, hüpanud väikesi parkuure ning praegu teenib leiba eelkõige toreda laste koolisõiduhobusena. Ka sel aastal ei hoidnud must iludus esinemise pealt kokku ning tulemuseks 89 punkti, ja tiitel Parim Araabia Ruun 2018.

Ariman © Triin Laanemagi

Ruunade klassi reservvõitjaks tuli sama punktisummaga 89 punkti teenekas näituseloom ja võistlusratsu VIGOR ox, (kasvataja Maie Kukk, omanik Katrin Liiv) kes on olnud Parim Noor Täkk 2009, Reservvõitja ruun 2015 ja 2016 aastal, ning olnud edukas kestvusratsutamises CEI** tasemeni. Vigor teenis kohtunikult ka päeva kõrgeimad liikumise hinded, 19,5 punkti on suurepärane tulemus. Võrdse punktisumma puhul otsustab kohtunik, kellele antakse võitja tiitel, ja sel aastal langes valik siiski Arimani kasuks.

Kolmanda koha ruunade klassis sai AMAL EL AWRAH ox (kasvataja Astra Nilk, omanik Katrin Mets), kes on olnud Parim Noor Täkk 2013 ja Parim Ruun 2014, praegu hakkab ilmet võtma tema kestvushobuse karjäär, kus ta alustas võistlemist rahvusvahelisel tasemel ja juba esimeselt  CEI* võistluselt tõi koju võidu.

Noor importmära Finka edestas seekord kohalikke

Noorte märade klass oli sel aastal arvukaim, 1-3 aastaseid märasid esitati lausa kuus, kellest kolm olid Eestis sündinud ja 3 importhobused. Esikoha võitis suurepäraste punktidega FINKA ox (kasvataja Poola, omanik Seahorse OÜ), kes on sel aastal Arma Ratsatalu poolt Poolast imporditud. Noor mära võlus oma sära ja elegantse esinemisega nii kohtuniku kui ka publiku südamed, saades tüübi ja pea-kaela hinneteks lausa 19, tulemuseks 89,5 punkti, Kuldtase ja tiitel Parim 1-3 a Araabia Mära  2018. Kindlasti ootab teda ees suurepärane näituse- ja võistluskarjäär.

Finka © Triin Laanemagi

Reservvõitja 1-3 a mära 2018 tiitli sai üllatuslikult RASHEIKAH EL AWRAH ox (kasvataja Astra Nilk, omanik Lilian Schönberg), kelle jaoks oli see esimene kodust väljasõit, aga mära võttis tegevust täie tõsidusega ja hoolimata oma raskest kasvufaasist kogus kohtunikult 88,5 punkti ja Kuldtaseme.

Kolmas oli PARIZA EL AWRAH ox (kasvataja ja omanik Astra Nilk), kes eelmisel aastal sai Reservvõitja Noore Mära tiitli, sel aastal tuli õele pole punktiga alla anda, tulemus 88 p.

Neljandaks tuli taas importhobune, sel aastal Poolast imporditud mära EFARIDA ox (kasvataja Poola, omanik Pinifer Puit OÜ), kes võlus publikut oma sihvaka joonega, tulemuseks 87,5 p. Viiendale kohale platseerus VOLVETTE AMIRA ox (kasvataja ja omanik Anni Elisabeth Piirfeldt), kes on olnud Parim Noor Mära ja Best In Show 2016 ja Parim Noor Mära 2017. Tubli noor mära sai sel aastal tulemuseks  87 punkti. Sama punktisumma kogus ka Poolast imporditud SAMIHA ox (kasvataja Poola, omanik Rita Randviir), kes oli üks kogu näituse fotogeenilisemaid hobuseid. Kohtunik otsustas seekord siiski asetada Volvette Amira ettepoole.

Astrach tõi perekonda veel ühe võidu

4-7 aastaste märade klassis oli seekord kolm osalejat. Võidu viis koju ASTRACH ox (kasvataja ja omanik Elle Lassi), kes on olnud ka Parim Noor Mära 2015. Astrach kogus 89,5 punkti ja seekord tiitel Parim 4-7 a Mära 2018. Kõnekas on fakt, et Astrachi perekond oli sel aastal tervikuna võidukas – tema isa Ariman on Parim Ruun 2018 ja ema Aaliyah võttis samuti oma klassist võidu.

Astrach © Triin Laanemagi

Teise koha saavutas taas Poolast sisse toodud mära ODESSA ox (kasvataja Poola, omanik Seahorse OÜ), kes sai väga kõrge hinnangu peale ja kaelale ning kogus kokku 88,5 punkti ja tiitli Reservvõitja 4-7 a Mära 2018.

Kolmanda koha sai väike ja töökas SELVA SANTA BELLA ox (kasvataja Elle Lassi, omanik Kaisa Kajo), kes on tublisti alustamas ka koolisõiduhobuse karjääri oma ratsaniku Kaisa Kajoga.

Päeva kõrgeim skoor läks parimale märale

Märade klassis toodi ringi 4 hobust, kellest lausa 3 olid täisõed: isa Germanec ox ja ema Alora ox. Võidukaks osutus oodatult AALIYAH ox (kasvataja Astra Nilk, omanik Elle Lassi), kes on olnud Parim Araabia Hobune 2010 ja 2014 aastal ning kes oli esimene hobune Eestis, kes sai pärjatud WAHO Trophy auhinnaga aastal 2014. Aaliyahil on kaks suurepärast järglast täkuga Ariman – Abellamy, kes on alustanud kestvushobuse karjääri, ning Astrach, kes sel aastal võitis 4-7 aastaste märade klassi.

Aaliyah kogus taaskord 90 punkti, sealhulgas tüübi eest 19 punkti – see oli ka päeva kõrgeim punktisumma. Tulemuseks tiitel Parim Araabia Mära 2018.

Aaliyah © Triin Laanemagi

Reservvõitjaks krooniti seekord VALENTINE ox (kasvataja Maie Kukk, omanik Anni Elisabeth Piirfeldt). Valentine on samuti kogenud näituseloom, olles Parim Noor Mära 2008 ja mitmel aastal ka Reservvõitja Mära. Valentine on teinud starte kestvusratsutamises ja olnud ka hea aretusloom – tema järglane Volvette Amira on saanud kõrge tulemuse kolmel aastal.

Kolmanda koha saavutas Valentinega võrdsete punktidega AMURAAŽ ox (kasvataja ja omanik Elle Lassi). Amuraaž on üks teenekamaid näituseloomi, ta on osalenud esimesest eluaastast peale igal aastal, saades korduvalt kuldtaseme punktid ning tiitlitest Parim Noor Araabia mära 2013. Ka sel aastal kogus ta 88 punkti. Amuraaž on edukas koolisõiduhobune, olles korduvalt võitnud nii EHS karikasarja araabia täisvereliste arvestuse kui ka El Awrah A&A Cup koolisõidu arvestuse 2017 aastal ning olnud ERL koolisõidu edetabelites kõrgetel kohtadel. Amuraaž on WAHO TROPHY 2016 võitja.

Neljanda koha sai kolmas õde ATRILLO ox (kasvataja Elle Lassi, omanik Laura Nahkor), kes on samuti osalenud paljudel näitustel, põhialalt on ta aga tubli kestvushobune, kes võistleb 80 km tasemel, kuid on teinud starte ka koolisõidus. Atrillo kogus 87 punkti.

Parim täkk tuli äsja Belgiast

Päeva kõige efektsem on alati täkkude ring. Sel aastal olid algselt üles antud viis täkku ja ootasime väga uhket vaatemängu, kus kõik paarituseks kasutatavad täkud on korraga ringis. Kahjuks täkkudest kaks erinevatel põhjustel kohale ei jõudnud, ning ringis nägime vaid kolme täkku.

Täkkude võitjaks krooniti mõni nädal varem Belgiast imporditud RECTOR’S RAMINO ox (kasvataja Belgia, omanik Leenu Madarsoo). Ramino on Belgias olnud West-Coast Cup 2012 4-6 aastaste täkkude klassi võitja skooriga 41,33 võimalikust 50-st punktist ning saanud kõrged hinded just tüübi eest, samuti on ta saavutanud üle 90 punkti Belgia rahvuslikul c-showl. Tüübi ning pea ja kaela eest sai Ramino ka siin parima skoori – 19 punkti, ning kokku 89 punkti ning tiitel Parim Araabia Täkk 2018.

Rector’s Ramino © Triin Laanemagi

Reservvõitjaks tuli JASIM EL AWRAH ox (kasvataja Astra Nilk, omanik Lilian Schönberg), kes on korduvalt võitnud Parima Noore Täku tiitli, olnud Reservvõitja täkk rahvusvahelisel Thousand Lake Showl 2016 Soomes ja olnud Parim Eestis sündinud araabia täkk 2015 ja 2017. Jasim el Awrah on proovinud erinevaid võistlusalasid kestvusest takistussõiduni ja on 2017 aasta WAHO Trophy võitja. Tüübi ja pea-kaela hinded jäid taaskord tagasihoidlikuks, aga kehaehituse ja jalgade eest tulid näituse ühed kõrgemad hinded võrdselt teise tööka hobuse Amuraažiga. Kokku 88,5 punkti.

Kolmanda koha täkkude klassis sai noor täkk SULTAN ox (kasvataja Kristi-Liis Koppel, omanik Kaidi Bork), kes sai kõrgeimad hinded just liikumise eest- 18,5, kokku 87 punkti ja Kuldtase.

Publiku ja kohtuniku lemmik ühtisid

Näituse osa lõpetas Best In Show ring, kuhu olid oodatud kõigi klasside võitjad, publiku lemmik ning ka parimad Eestis sündinud mära ja täkk punktide alusel. Publiku lemmikuks esines särava esitusega sel aastal kaheaastane mära FINKA ox, kelle kohtunik peale pikka kaalumist ka kogu näituse võitjaks kuulutas.

Finka ja tema omanikud © Triin Laanemagi

Publiku Lemmik ja Parim Araabia Hobune 2018 – FINKA ox

Parim Eestis sündinud mära 2018 -AALIYAH ox

Parim Eestis sündinud täkk – JASIM EL AWRAH ox

Aaliyah. Foto: Tiina Rannaäär
Jasim el Awrah © Triin Laanemagi

Näitusele järgnes veel väike koolisõiduvõistlus, kus oli händikäpina võimalik end proovile panna kolmel erineval tasemel. Kohtunikuks oli palutud Sanna Hämälä. Stardis oli kuus erinevat võistluspaari. Nagu kõigil eelnevatel aastatel näitasid tõelist graatsilist koostööd Kaisa Kajo ja Amuraaž, saavutades LK skeemis tulemuseks 71,6%. Teise koha saavutasid Mari Ann Kuusik ja Ariman ox  tulemusega 67,14% ning kolmanda koha Jasmin Viinamägi ja ahhaltekiin KESGIN tulemusega 65,48%.

Teenekaim mära Virginia, täkkudest võib esile tuua Arimani

Näituse põhjal võib lugeda Eesti teenekamateks märadeks VIRGINIA ox, kes ise küll sel aastal ei osalenud, aga kelle järglastest on igal aastal esinemas  mitmeid, ka seekord reservvõitja ruun Vigor ox ning reservvõitja mära Valentine ox, teise põlvkonna järglasena Volvette Amira ox. Virginia oli WAHO Trophy võitja aastal 2015. Teine silmapaistev mära on olnud Alora ox, kes ise osales näitustel vaid kaks korda, aga kelle järglased on olnud edukad, sel aastal olid esindatud kõik  neli esimese põlvkonna järglast: ruun Amal el Awrah ox, Parim mära Aaliyah ox ja märade hulgas veel Amuraaž ox ja Atrillo ox. Teise põlvkonna järglastest esines edukalt Parim 4-7 a mära Astrach ox.

Täkkudest on teenekas olnud Ariman ox, kelle järglasi esines tänavusel näitusel lausa 3, aga kokku on registreeritud puhtatõulisi järglasi tõuraamatus 11. Samuti oli esinemas 3 täku Germanec ox järglast. Jasim el Awrah ox järglasi esines noorte märade klassis kaks, Sooniste Salomon ox järglasi esines samuti kaks – Selva Santa Bella ox ja Sultan ox.

Suur hulk inimesi tegi palju tööd, et see üritus teoks saaks, siinkohal veelkord minu sügav tänu kõigile, kes korralduses kaasa aitasid, osalejate või publikuna kaasa elasid. Suur tänu Pallase Talli pererahvale ja loodetavasti kohtume järgmisel aastal!