Parimad noorhobused kestvusratsutamises on Monarh, Maher, A Rosita ja Ragazza

Eveli Pärna ja Ragazza. Foto: Astra Nilk

Laupäeval, 1. septembril, toimus Pariisi puhkekülas Noorhobuste Tšempionaat Kestvusratsutamises, mis peeti uudse formaadi järgi. Võistluse avatud klassides asus vaatamata lähenevale hooajalõpule starti korralik hulk paare.

Noorhobuseid hinnati sel aastal veidi teistsuguse mudeli järgi kui seniajani. 4 ja 5 aastased hobused selgitasid parima punktitabeli alusel, kus hinnati taastumisaega, hobuse liikumist vetkontrollis ja metaboolseid näitajaid. Sellise süsteemi eesmärgiks on vältida noorte hobustega kihutamist ja nende lõhkumist ning keskenduda nende loomuomastele eeldustele kestvushobusena edukas olla. 6 aastased hobused selgitasid parima tavapärasel kiirusvõistlusel, kus võitjaks oli esimesena finišijoone ületaja. Võistluspaigaks olid juba traditsiooniks saanud Pariisi puhkeküla mägised rajad.

4 aastaseid hobuseid oli stardis 4, kellest 3 said kirja eduka tulemuse. Esikoha pälvis Eesti ratsaponi Monarh, kes teenis 50st võimalikust punktist 48. Monarhi aretaja ja omanik on Margit Rändur ning võiduni triivis ta seekord Annabel Kallo. Teise koha saavutasid 42 punktiga Asva Eqhar Mon ja Nora Reinet ning kolmandad olid 41 punktiga Emanuella ja Sandra Vahemets.

5 aastaseid hobuseid oli seekord tulnud mõõtu võtma 5. Siin läks esikoht jagamisele, kuna kaks võistluspaari suutsid võrdselt kokku saada 46 punkti. Nendeks olid Maris Kallo Austriast imporditud araabia hobusel Maher ox (omanik Margit Rändur) ja Marii Helen Eek eesti ratsaponil A Rosita (aretaja Elle Lassi, omanik Marii Helen Eek). Kolmas koht läks esimest hooaega võistlevale Poolast imporditud hobusele Power (ratsanik Gerli Sein, omanik Tarmo Sein / Lillemäe talu), neljas oli Rita Randviir hobusel Chardash VH ning viiendad Mart Saamuel Lobjakas ja Mon Alisa.

6 aastaseid hobuseid startis kokku 4 ning kõik lõpetasid edukalt. Esikohaga läks koju ka mullune oma klassi parim, Ragazza. Hobuse aretaja on Virge Laur ning omanik Eveli Pärna, kes ise ka temaga edukalt võistleb. Ragazza on Eesti sporthobune. Võitjapaari keskmiseks kiiruseks kujunes 13.24 km/h. Teisena ületasid finišijoone Kalli Kalbre ja araabia hobune Alaušas ox, kiirusega 11.92 km/h. Alaušas on pärit Leedust ja tema omanik on Maria Pääsuke. Kolmas oli Katrin Liiv hobusel Rashid ox ning talle järgnes kohe poeg Peeter Enrik Liiv hobusel Vironia ox.

Eveli Pärna ja Ragazza püüdlevad ka Noorhobuste MM-ile.

Parima 6 aastase hobuse omanik Eveli Pärna kommenteeris oma sõitu ise nii :”Rada oli äärmiselt tehniline ning keskmisest raskem. 81 km peale oli kokku 21 km mägesid, mida oli hommikul väga raske läbida, kuna rada oli märg ja hobused libisesid palju. Päeva peale paranes olukord rajal ning viimasel ringil oli juba märksa lihtsam sõita. Lisaks tehnilisele rajale muutis võistlemise veel raskemaks Ragazza tavapärasest halvem tuju, kuid raske päeva tulemusena saavutasime siiski oma klassis esimese koha ning oleme saavutatud tiitli üle väga õnnelikud.”

Eliise Laur ja tema kogenud võistlusponi Kilvet. Foto: Astra Nilk

Võisteldi ka avatud klassides ja on hea meel tõdeda, et kuigi hooaeg hakkab triivima lõpu poole, on ratsanike huvi kestvusvõistluste vastu siiski suur. 31 km vabaklassis asus starti 13 hobust, kes kõik lõpetasid edukalt. 50 km avatud klassis oli samuti 13 startijat, kellest kahjuks kõik sama õnnelikult oma päeva ei lõpetanud. Tulemuse said 7 võistluspaari. Esikoha viis koju Brenda Prants hobusel Assmann, nende kiiruseks kujunes 15.72 km/h. Täpselt sama kiirusega, kuid 2 sekundit hiljem, lõpetasid ka Lilian Schönberg ja Amal el Awrah. Kolmas oli tubli ponisportlane Carmen Elis Martikainen oma ustaval ratsul Sipsik. Nemad lõpetasid võitjast kõigest 5 sekundit hiljem.

81 km vabaklassi arvestuses sai seekord Eliise Laur üksi kapata. Tal õnnestus tuua poni Kilvet edukalt finišisse kiirusega 13.24 km/h ning tasuks tubli sõidu eest esikoht.