Parimate selgumise lugu 2. Koolisõit ja rakendisport 2011

Esimeses samanimelises artiklis analüüsisime mulluste edetabelite arenguid takistussõidus. Tänases järjeloos teeme sama koolisõidu ja rakendispordi edetabelitega. Järge jäävad ootama kestvusratsutamine ja kolmevõistlus.

Grete Barake alustas ja lõpetas aasta liidrina

Koolisõidus peetakse edetabeleid erinevalt takistussõidust paaripõhiselt. Arvesse lähevad aasta

kaheksa parimat tulemust, kusjuures punkte annavad kõik tulemused, mis ületavad 56% ning neile lisatakse koefitsent vastavalt skeemi raskusastmele. Mullused võitjad Grete Barake (Black Stallion) ja O. Hot Chocolate tõusid põhitabeli liidriteks kohe jaanuaris, kuid loovutasid seejärel liidrikoha kolmeks kuuks. Kui veebruaris tõusid edetabeli tippu Anna-Liisa Rink (mullu Nancy) ning Zäz, siis märtsis ja aprillis omasid liidrirolli Hispaaniast Sunshine Tourilt kogutud punktidega Eestit esindav Prantsusmaal elav inglanna Joanne Vaughan ja Walkingstar. Viimased lõpetasid aasta lõikes edetabeli kolmandana. Teisena leiame aasta lõpuks stabiilselt esikolmikus püsinud Marika Vunderi (Märjamaa) ja Orlando P.

Grete Barake ja O. Hot Chocolate EM-il Rotterdamis. Foto: Leanjo de Koster

Kanguri lõpuspurt võttis liidrikoha Rinkilt

Noorte edetabelis juhtisid suisa kahkeksa kuud viimaste aastate oma vanuseklassi parimate hulka kuulunud Anna-Liisa Rink ja Zäz, kuid septembrikuus suutsid neid edestada koondarvestuses võitnud Getter Kangur (Tondi) ja Palladion. Kolmandalt ja neljandalt kohalt leiame KRT klubi koolisõitja Tiina Kuusmanni, kes kolmandaks platseerus hobusega Stallone, neljandaks hobusega Leiva.

Getter Kangur ja Palladion. TIHS 2011. Foto: Külli Tedre

Juunoiorklassis suutsid liidripositsioone hoida neli võistluspaari

Hooaega alustasid juuniorite klassis liidritena kokkuvõttes neljandaks platseerunud Charlotte Pärt (Niitvälja) ja Legend. Veebruarist maini hoidsid liidripositsiooni Marleen Emilie Vilderson (KRT) ja Aaria, kes loovutasid oma koha juunikuus Grete Laarmannile (2011.a. Parkuur) ja Antsule. Viimased omakorda pidid juba kuu pärast parima positsiooni loovutama mullustele koondvõitjatele Ruudu Soole (Saaremaa) ja Belmondole. Kõik nimetatud jäid parimate hulka ka aasta kokkuvõttes. Soo ja Pärti kohad juba nimetasime, teisena lõpetasid Laarmann ja Ants, kolmandana Vilderson ja Aaria. Huvitava faktina nimetagem siinkohal, et Antsu näol on tegemist poniga.

Ruudu Soo ja Belmondo Väänas Koolisõidu Karikasarja Finaalis. Foto: Gerlin Kess

Ponisõitjate parim paar sai kogemuse

Euroopa Meistrivõistlustelt

Poniklassis jagas mullu liidrite valitsemisperiood aasta täpselt kaheks. Esimese poolaasta valitsejad ehk liidrid jaanuarist juunini olid Berta Tsernant (Tondi) ja Mari, teisel poolaastal Marii-Heleen Raidmets (Märjamaa) ja Rokit. Viimased osalesid mäletatavasti meie esimeste poniklassi koolisõitjatena oma vanuseklassi EM-il. Edukaimaks koolisõiduklubiks poniklassis saame kindlasti nimetada Märjamaad, mille sportlased hõivasid kokkuvõttes lisaks esikohale ka teise ja kolmanda positsiooni, mille omakorda jagasid ära vend ning õde. Teisena lõpetasid Pille-Riin Reinaus ja Onslow, kolmandana Priit Reinaus ja Rummu Jüri.

Marii-Heleen Raidmets ja Rokit Väänas Koolisõidu Karikasarja Finaalis. Foto: Gerlin Kess

Edetabelit peeti ka harrastajatele

Kui takistussõitu kajastavas artiklis unustasime kahetsusväärsel kombel harrastajad, siis koolisõidus seda viga enam läbi ei lase. Harrastajatele peetakse koolisõidus edetabelit sportlase, mitte paari põhiselt. Läbi hooaja oli harrastajate klassis kindlaks liidriks Liis Liblikmaa (Tallinn), teisena lõpetas Katrin Tinno (2011.a. Parkuur, tänavu Viljandimaa), kolmandana Merlin Selge (Viljandimaa).

Liis Liblikmaa ja Tocata. Foto: erakogu

Rakendispordi edetabelid on meil noorimad

Rõõm on tõdeda, et viimastel aastatel on Eestimaal arvestavalt hakanud arenema rakendisport, mis oma atraktiivsuse poolest peaks olema võimeline haarama üha suuremaid publikumasse. Lääne-Euroopas ja Põhja-Ameerikas kasutatakse näiteks rakendispordi erivorme sisetingimustes (rakendi Maailmakarikas) publikumagnetitena suurte takistus- ja koolisõiduvõistluste vahepaladena. Kogedes seda isiklikult möödunud aastal Leipzigis peetud paljude alade MK-finaalis, saan väita, et rakend oli ala, kus tribüünidel vabu kohti ei leidunud ja publiku kaasaelamine oli vapustav.

Rakendispordis peetakse meil edetabeleid alates 2010. aastast ning kolmes kategoorias – ühehobuserakend, ühene ponirakend ja üldarvestus. Nii ühehobuse kui üldarvestuse kindel liider oli mullu Ungaris treeniv ja töötav ning ainsana meie rakendisportlastest rahvusvahelisel (FEI) tasemel võistlev Pille Oberpal (Kurtna). Samuti nii ühehobuserakendi kui üldarvestuse teine ja kolmas olid Liivimaa klubi kutsarid. Vastavalt teine Kaspar Kald, kolmas Evelyn Piiritalu.

Pille Oberpal ja Vulcano. Foto: erakogu

Üheste ponirakendite arvestuses liidripositsioon niivõrd kindel ei olnud. Hooaja viimaste võistlustega osutus parimaks Liivimaa kutsar Gea Kiudorf, kuid eelnevalt asusid liidripositsioonil nii Ave Kuusemets (Märjamaa) kui kokkuvõttes teisena lõpetanud Maarja Saare (2011.a. Parkuur). Kolmandana lõpetas ponirakendite tabelis Riina Rõa (2011.a. Parkuur)

Gea Kiudorf ja Elisa. Foto: erakogu

Siinkohal lõpetan koolisõidu ja rakendispordi analüüsi, peagi vaatame üle kestvusratsutamise ja kolmevõistluse.