Pärnumaal suri kuus poni seni teadmata põhjustel

Pärnu Postimees vahendab, et Pärnumaal Sigaste külas hukkus kuus poni. Loomade omaniku Andrus Teemanti arvates on see seotud läinud neljapäeval seal kandis marutaudivastase vaktsineerimise programmi raames lennukilt alla visatud peibutussöödaga.

„Ma ei ole kedagi süüdistanud, aga fakt, et lennuk üle lendas ja et pärast seda hakkasid ponid surema, on olemas,” tõdes eilegi veel juhtunut rängalt üle elanud Andrus Teemant.

Ehkki on avaldatud arvamust, nagu oleks juhtunu põhjustanud keegi, kellel on Teemantide vastu rusikas taskus, või loomade poolt karjamaal söödud mürgine taim, ei pidanud Teemant ei üht, ei teist vähimalgi määral tõenäoliseks.

Vaenlasi tal oma teada pole ja juba 11 aastat talus peetavad ponid on söönud aastaid samas koplis, ilma et midagi nende tervisega oleks juhtunud.

Versioone on veel teisigi, paraku ei anna ükski juhtunule arukat seletust. Kuigi Teemant kedagi ei süüdista, on ta lendurite käitumisest hämmastuses. „Oleks lendur reegleid järginud ja oleks vältinud üle loomakarja lendamist, siis ei oleks mul võib-olla põhjust ka praegu sellest rääkida,” nentis Teemant. „Aga nägin lendamist oma silmaga ja enne nägid naabrimees ja ema veel kahte ülelendu.”

Rääkija meenutas, et ta veel imestas, kuidas piloot ei näinud lagedal rohtu näksinud ponikarja, sest vaid pime võis sellest mööda vaadata.

„Mõtlesin, et kas lendurile hakkasid meie loomad meelima, et tahab õhuekskursiooni teha, ma ei mõelnud et ta tahab meile kurja teha.”

Samas ühtegi peibutussööda pakikest taluperemees koplist ei leidnud.

Veterinaar- ja toiduameti marutaudivastase vaktsineerimise projektijuht Enel Niin kommenteris juhtunut Pärnu Postimehele järgmiselt: „Omanik väidab seda tuginedes tõsiasjale, et mõni päev varem nähti talu kohal lennukit. Hukkunud loomadel teostatud lahangute käigus ei ole leitud seedetrakti lahatud osadest vaktsiinsööda ega selle osade jääke. Samuti ei ole minule teadaolevate andmete kohaselt karjamaalt, kus loomad viibisid, leitud vaktsiinsööta ega selle osi.

Veel märkis projektijuht: „Tõene on see, et vaktsineerimist antud piirkonnas viidi läbi 16. septembri pealelõunal ning Raja talu vahetust lähedusest lendas lennuk läbi kahel korral. Kuna lennuki lennutrajektoor salvestatakse GPS seadme abil ning kõik lennuandmed salvestatakse, on läbitud koordinaadid tuvastatavad. Läbi viidud positsioneerimiste tulemusel saab öelda, et kumbi lennujoon, mis antud talu lähemast ümbrusest läbi kulges, ei kulgenud üle kõne all olevate loomade karjamaa.”

Et juhtunu põhjused selgeks saavad, selles Raja talus ei kaheldud.

„Kui on kahe jala peale püsti aetud nii suur seltskond uurijaid ja siit võeti kõikvõimalikest kohtadest proove, siis peab ju mingi kokkuvõte tulema,” tõdes Teemant. „Milleks midu on meil veterinaarmeditsiin üldse olemas.”

Loe lähemalt homsest Pärnu Postimehest. Kohapeal käis ka ERRi Ringvaate saatejuht Marko Reikop. Tema poolt salvestatud videolõigu leiate aadressilt http://www.postimees.ee/?id=317886 .