Pärnumaal surnud ponidel kahtlustatakse hoopis nakkushaigust

Eilne Maaleht kirjutab, et kuigi Pärnumaal hiljuti ootamatult surnud ponide saatuse täpne põhjus on veel teadmata, näitavad esialgsete proovide analüüsid, et tegu võis olla hobuste nakkushaiguse leptospiroosiga. Kolm erinevat osapoolt on tellinud vastavad uuringud, et tõde välja selgitada.

Laboris uuriti ponide vere-, uriini- ja piimaproove, luid, hambaid ja siseorganeid. Ainsad tõvele viitavad tõendid, mille olemasolu nii surnud kui elus ponidelt võetud proovidest tuvastati, olid leptospiiravastased antikehad. Kuna algselt arvati, et ponide surma võisid põhjustada üle nende karjamaa lennanud lennukist välja loobitud marutaudi vastased vaktsiinidoosid, uuriti erilise tähelepanuga, kas sellel kahtlusel on alust. Marutaudi vaktsiinipalade koostisosasid aga organismist ei leitud. Täiendavad uuringud ka teiste karja liikmetega on seni süvendanud leptospiroosi kahtlusi.

Veterinaar- ja toidulabori andmetel pole Eestis viimastel aastakümnetel hobustel ja veistel leptospiroosi diagnoositud ega püstitatud ka selle haiguse esinemise kahtlust.

www.loomaarst.ee: Leptospiroos on viburbakterite poolt esilekutsutud haigus. Leptospiroos on levinud peamiselt näriliste hulgas, nendelt kandub see uriini ja väljaheidete kaudu üle teistele loomadele (ka inimestele). Nakatumine on võimalik ka seisvatest veekogudest joomise teel. Esineb ka pikaajalist neerukandvust, s.t. loom kliiniliselt küll ei haigestu, kuid eritab haigustekitajaid uriiniga. Peiteaeg 7 päeva kuni 3 nädalat.

Detailsemalt saab lugu lugeda 29. septembri Maalehest aadressil:

http://www.maaleht.ee/news/maamajandus/loomakasvatus/surnud-ponidel-kahtlustatakse-leptospiroosi.d?id=33467203

refereeritud 29.septembri Maalehest, originaalloo autor Aive Sarjas