PC Luunja – kohalike meeste edu jätkub pühapäevalgi

Pühapäeva alustame Luunjas kella poole üheksa paiku. Enamus seltskonnast toibub alles õhtusest üritusest ja saabub veidi hiljem. Kohal on juba meiega hotelli hommikulauaski kohtunud lätlased. Laskun nendega võistlusväljakul vestlusesse ning saan kiitvaid sõnu pikalt Saksamaal elanud ja töötanud Gints Petersonilt (eilne 125 cm parkuuri viies) Eesti võistluste korralduse suhtes. Infot saan ka selle kohta, et nende juuniorratsutajal Linda Višal, kes tänavu korduvalt Eestis võistelnud, on täna sünnipäev. Ametlikud õnnesoovid saavad neiule Luunjas diktorina töötava peasekretär Nõmmoja suu läbi edasi antud tema esimese stardi ajal.

Päev algab tõusva raskusega parkuuriga, kus takistuste kõrgus kuni 120 cm. Stardijärjekorras selle võistluse rekord 64 paari. Eile õhtul oli neid küll isegi veel 71. Pikka aega juhib võistlust teisena startinud parkuurlane Madis Morna Ellipsiga. Seda seni, kuni väljakule saabub kohalik tulevikulootus Kender Vegaga. Luunja-mees ületab Morna aega paari sekundiga ning see tulemus jääb parimaks lõpuni. Peagi on aga stardis teine kohalik ehk Raag Frankiga. Raag on hommikul käinud sekretariaadis end lisamas, rääkides seejuures, et ega ma võitma lähe, niisama ratsutan. Poole parkuuri pealt julgeme tema sõnades kahelda. Ummile traditsioonilised väikesed pöörded ning seejuures piisavalt kõva tempo lubavad miskit muud. Raag lõpetabki maksimumpunktidega, kuid tallikaaslasele Kenderile jääb siiski napilt alla, saades teise koha. Kolmanda koha saab lõppprotokollis pikka aega juhtinud Morna.

“Luunja Karika” nimelises sõidus on end üles andnud 21 võistluspaari. Parkuur on ümberhüpetele kõrgusel 135 cm. Rajameister Lepp on ühele Grand Prix sõidule tavapäraselt paigutanud rajale nii kahese kui kolmese süsteemi. Sees on kast ja veekraav ning lainega takistus. Kui kaks esimest sõitjat on raja vigadeta läbinud, tekib kohtunike kogus tunne, et rada on osutunud liialt kergeks. Esimesed puhtad olid Grete Pariis Opusel  ja Gunnar Klettenberg Cayanne Z-l. Edasi ei lähe aga enam nii libedalt ning lõpuks kvalifitseeruvad ümberhüpetele kuus paari. Ilus arv, sest just nõnda palju on ka auhinnalisi kohti. Kõik takistused jätsid peale ka Vatsel ja Windbreaker ning Udeküll ja Ex Calibur, kuid nemad ei mahtunud normiaega.

Ümberhüpetel lähevad ajad start stardilt paremaks. Teadvustaja Nõmmoja mainib enne Raagi ja Axeli starti, et see paar ei ole tavapäraselt kiire. Umm aga tõestab vastupidist ning ületab Vatseli ja Fee aega kahe sekundiga. Viimasena stardib Raag Lagunaga. Kas tuleb kaksikvõit, on küsimuseks. Laguna on ju kiire. Tempo ja pöörded on vägevad, kuid maha tuleb eelviimase takistuse – süsteemi – esimene ning kindlustatud on kuues koht. Võit jääb aga ikkagi Luunjasse. Teine Vatsel ja Fee, kolmas Klettenberg ja Cayanne Z. Neljandana lõpetab teine Luunja mees ehk Kender San Antoniol, viiendana Grete Pariis Opusel.

Päeva jääb lõpetama 100 cm sõit, kus eraldi arvestus noortele hobustele ning avatud klassile. Esimesed võistlevad sarnaselt eilsele puhtusele, teised puhtusele ja kiirusele. Noortest hobustest kümme puhast, viis karistuspunktideta. Avatud klassis on startijaid üle kolmekümne. Hulgaliselt on lõunanaabreid ning lõpuks võtavad nad ka võidu. Kolmandik starte on läbi, kui liidriks tõuseb Linda Viša Bendijaga. Sünnipäevalaps sõidab välja aja, mis selle hetke liidrist kaheksa sekundit parem. Asja ei taha aga nii jätta Hanna Brigitta Heinlaid, kes Hanal edestab Lindat omakorda kahe sekundiga. Tundub, et kõik on tehtud, kuid alanud tugevas vihmasajus stardib teiseks lükatud Linda oma teisel hobusel Arons ning teeb seda paar sekundikümnendikku Hannast kiiremini, võttes nii esimese kui kolmanda koha.  Võit läks küll Eestist välja, kuid leian, et see oli väärikas sünnipäevakink Läti noorele ratsutajale.

Pühapäev on õhtusse jõudmas ning kaks päeva kestnud Luunja Karikas koos Palladium Cupi etapiga on saanud ajalooks. Mõisapark on võistluse lõpuks muutunud mudamülkaks, eriti platsi Emajõe poolne osa. Asju kokku pakkides kuulen Raagilt, et koostöös vallaga käibe Euro-projekti kirjutamine võistlusväljaku kaasajastamiseks. Jääb asjaosalistele vaid jõudu ja edu soovida, sest Luunja võistluse puhul ongi see platsi kvaliteet üks väheseid kitsaskohti. Muidu on kõik super.