Perilas selgusid parimad noored koolisõiduhobused ja –ponid

Parim 6 a hobune Hades von Seeder ja Tatjana Tsiganok. Foto: Kersti Sügis.

Möödunud nädalavahetusel leidis aset noorhobuste tšempionaat, mille käigus selgusid parimad noored koolisõiduhobused ja –ponid. Parimad selgitati välja kahe osavõistluse tulemusena. Elu hobustega on ettearvamatu, seda eriti noorhobustega – kaks osavõistlust annab ehk parema võimaluse hobuse võimeid objektiivselt hinnata. Oli näha, et teise osavõistluse ajaks olid mõned hobused võrreldes laupäevaga väsinumad, mõnele osutus võistluste melu liigseks ning mõni hobune leidis just teisel päeval üles enda käigud.

Noorhobuseid ja –ponisid hindasid laupäeval Annike Laving ja Eva-Maria Vint-Warmington ning pühapäeval kohtunikud Paula Nysten Soomest ja Malgorzata Pawlowska Poolast.

Toreda muudatusena andsid pühapäeval kohtunikud pärast iga võistluspaari sooritust kommentaare, mis muutis võistluse põnevamaks ja paremini jälgitavaks. Kohtunike kommentaare oli huvitav kuulata, niisamuti oli arusaadavam, mida kohtunikud hobustes väärtustasid ja otsisid. Siinkirjutaja loodab, et see võetakse kasutusele ka järgnevatel aastatel.

Mõneti andis kõneainet ka küsimus FEI skeemide kasutuselevõtu osas, sest pädevaid noorhobuste ratsastajaid napib ning näha oli, et mõnele hobusele olid skeemid keerulisevõitu. Arvestades niigi pigem hõredaid ridu koolisõidu noorhobuste tšempionaadil tuleb ilmselt edaspidi kaaluda, kas anda natuke järgi tasemes või osalejate arvus.

Teist osavõistlust pühapäeva varahommikul alustasid 4-aastased ponid, keda oli stardis kokku kolm. 4-aastaste võistlusklassi võitis efektse välimusega hõbemust eesti hobuse täkk Tallium (i:Tukker, ei: Rikoshet, kasvataja Kuldranna Hobu OÜ), keda esitles Kerttu Kutsar ning kes kohtunike sõnul näitas head galoppi (hinne 7,4). Kohtunikud oleksid soovinud näha paremat sirgust/otsesust, s.t kohtunike arvates oli poni kõver, mis takistas  allüüride paremat näitamist. Lisette Kivro oskusliku juhtimise all saavutas kirju väikeponi Moona (i:Moosinägu, ei:Kunnar, kasvataja Sirje Argus) teise koha. Moona näitas head traavi (hinne 7,3), kuid väikesed probleemid galopiosas tingisid loodetust madalama hinde. Poni perpspektiivi hinnati heaks (hinne 7). Kolmandaks jäi selles võistlusklassis eesti hobune Ruxel (i:Roobert, ei:Rellu, kasvataja Jarek Jõela), keda esitles Kaisa Liisi Kangur. Ruxeli juures hinnati kõige kõrgemalt tema traavi (hindeks 7), kuid kohtunikud oleksid soovinud näha paremat tasakaalu. Ruxeli puhul tuleb märkida, et hobune parandas teisel päeval märkimisväärselt, peaaegu 10 punkti jagu, esimese päeva tulemust.

Tallium ja Kerttu Kutsar. Foto: Kersti Sügis.

5-aastaste ponide klassis oli favoriidiks Calvin JP (i:Chicolo, ei:McLeod, kasvataja Kristi-Liis Koppel), kes lahkus ka võiduteki ja rosetiga. Laurel Leisna esitles poni väga väljapeetult, tuues esile poni tugevused. Calvin JP näitas äärmiselt head traavi (8), sammus kõndis poni ilusti üle selja. Kohtunikud näeksid, et üleminekuid võiks lihvida, ent üldmulje oli väga hea ning perpsektiivi hinnati väga kõrgelt (8). Teisele kohale jõudis Gisela Peebo juhitud New Foresti tõuraamatusse kuuluv ja Hollandis sündinud poni Altrido Faby’s Marnix. Kõige kõrgemalt hinnati selle poni juures tema traavi (7,5) ja sammu (7,4) ning ka poni perspektiivi hinnati kõrgelt (7,4). Kolmandale auväärsele kohale jõudis Diana Pruksi esitletud eesti hobune Eden (i: Eber, ei: Rodeo, kasvataja Mari-Anna Alviste), kelle sammu (7,5) hinnati kõige kõrgemalt.

Calvin JP ja Laurel Leisna. Foto: Kersti Sügis.

6-aastaseid ponisid oli kahjuks stardis vaid üks, kuid see ei vähenda tema soorituse väärtust. ERP tõuraamatusse kuuluv Blue (i:Blackwoodland Rocks, ei: Onslow, kasvataja Sirje Argus), ratsutajaks Emma-Elisa Randväli, meenutas välimuselt väga ponisõpradele tuttavat Onslowd. Väga stabiilse ja ühtlase sõidu teinud Blue tulemuseks kujunes kõrged 72 punkti, koondtulemusega 148 punkti.

Blue ja Emma-Elisa Randväli. Foto: Kersti Sügis.

Ponidelt võtsid järje üle hobused. Võitis Dina Ellermann tema enda ja Vello Lutsi kasvatatud Francescol (i:Franklin, ei: Legolas), kelle puhul märkisid kohtunikud ära hobuse koostöövõime ning kiitsid korrektseid allüüre. Teise koha saavutas Rose Marie Skjoldby’i juhitud Spotlight (i:Secret, ei: Don Schufro, kasvataja Liivaku tallid OÜ), kohtunikud tõid esile hobuse kergust, kiitsid selge rütmiga traavi ning tõid esile suurt galoppi. Kohtunikele sümpatiseerisid hobuse loomulikult kvaliteetsed allüürid ning leidsid, et hobusel on hea potentsiaal. Kolmandale kohale jõudis Rebeka Luhaste esitletud takistussõidu põlvnemisega OK (i:Ovaro van De Kattenberg, ei: Agrovorms Amerigo, kasvataja Kristi Märks), kes sai 4-aastaste klassis ka kõrgeima sammuhinde – 7,8.

Dina Ellermann ja Francesco. Foto: Kersti Sügis.

Kahjuks ei saanud teisel päeval tulemust kirja OMG Horses OÜ-le kuuluv ja Tatjana Tsiganoki esitletud Nuver HK (i:Ferdeaux, ei:Jazz, kasvatatud Hollandis). Hobuse kvaliteet ja potentsiaal on ilmselged, kuid teise osavõistluse õhkkond oli noorele hobusele liiast ning neil tuli võistlussooritus katkestada. Loodame siiski Nuver HK-i võistlusväljakutel ka edaspidi kohata ning loodetavasti näeb neid järgmise aasta tšempionaadil.

5-aastaste hobuste klassis võitis B Hero von Seeder (i:Bordeaux, ei:Cantos, kasvataja Seeder Horses OÜ), Tatjana Tsiganokiga sadulas, kes tõi oskuslikult esile noore hobuse tugevad küljed. Kohtunikud hindasid kõrgelt hobuse traavi (8), sammu (7,8) ja perpektiivi (7,8). Nad märkisid, et galopp võinuks olla rohkem ülesmäge, kuid leidsid, et tegu on väga paljulubava hobusega. Teisele kohale jõudis Linnea Pärnaste-Virve kasvatatud Thor VL (i:Totilas, ei:Vivaldi), keda esitles Dina Ellermann. Totilase järglastele omaselt oli Thori kõrgeimaks hindeks samm (8). Kohtunikud kiitsid kõrgelt hobuse koostöövõimet ja leidsid, et tal oli hea rütm, ent traavis esines kiirustamist. Kolmanda auhinnalise koha hõivas Seeder Horses OÜ kasvatatud Franco von Seeder (i:Franklin, ei: Don Frederico) Heli Hussariga sadulas. Kohtunikud kiitsid hobuse tugevat rütmi kõikides allüürides ning leidsid, et tegu on perspektiivika noorhobusega.

B Hero von Seeder ja Tatjana Tsiganok. Foto: Kersti Sügis.

6-aastase noorhobuste klassi võitis Hades von Seeder (i: Hennessy, ei: Rhodium, kasvataja Seeder Horses OÜ), esitlejaks Tatjana Tsiganok. Kohtunikud pidasid Hadese parimaks allüüriks galoppi, kuid pühapäeval esines sammus pinget, mis tingis madalama hinde. Teiseks tuli Läti sportlane Everita Daubure Läti hobusel Hercogs. Kohtunikud oleksid soovinud näha rohkem ülesmäge liikumisi ning kahtlesid, kas hobune suudab ennast päriselt koondada.

Kolmas koht läks jagamisele ja seda koguni 3 paari vahel. Liis Ira juhitud ja kasvatatud tori hobune Q’ Ester Rouge (i:Querido, ei:Hermelin) oli kohtunikele sümpaatne, allüürid olid hea rütmiga, kuid pisut enam oleksid soovinud näha aktiivsust. Kenry Kikkase juhitud ja Liivaku tallid OÜ kasvatatud Donna Victoria (i:Don Schufro, ei: Heslegards Weltmeister) puhul leidsid kohtunikud, et tegu on suure hobusega, kes on veel pisut nõrk ja rohkem oleksid nad soovinud näha ülesmäge liikumisi, kuid tegu on igati perspektiivika noore hobusega. Maria Kivisoo esitatud Tosca von Seederi (i: Toto Jr, ei:Don Frederico, kasvataja Seeder Horses OÜ) juures meeldis kohtunikele enim tema samm (7,5) ja hobusel on hea kolmetaktiline galopp, kuid kohtunikud oleksid enam soovinud näha ülesmäge ja edasipürgivaid liikumisi.

Kui noorhobuste tšempionaadil näitavad noored tulevikulootused omavahelises konkurentsis sisu ja sobivust sporti, siis noorhobuste tšempionaadile järgnenud meistrivõistlused näitasid, et see ei ole pelgalt sõnakõlks. ESHi tõuraamatu esindajad noppisid mitmeid meistritiitleid. Seeniorite klassi medalikolmik võistlesid kõik Eestis kasvatatud hobustel – Heino Engeli kasvatatud Finalist ja Romantika ning Nathalie ja Stephane Lieure-Garchey kasvatatud Landy’s Akvarel. Noorte vanuseklassis võitis Rose Marie Skjoldby meistritiitli ESH-i tõuraamatusse kuuluval Rosinantel (kasvatajaks Liivaku tallid OÜ). Laste klassis kuulusid esimesed kaks kohta ESH-i tõuraamatu hobustele – Martha Jušin ja Calendula (kasvatajaks Terje Anderson) viisid koju meistritiitli, jättes teisele kohale Liivaku tallide kasvatatud Vencedori. Ka harrastajate klassi võitja võitis ESH-il, mära Zinzina kasvatajaks on Horse Expert OÜ. Tõelise kübaratriki tegi aga Kristi-Liis Koppel, kelle kasvatatud ponid hõivasid kõik poniklassi poodiumikohad.

Kõik tulemused: https://online.equipe.com/en/competitions/49492