Pether Markne koolitus treeneritele ja sportlastele

Pether Markne koolitus sportlastele ja treeneritele / Autor: Marie-Helene Tänna

8.-9. mail toimus Ruila Tallis ERL-i korraldatud Pether Markne koolitus treeneritele ja sportlastele. Kahepäevasel koolitusel keskenduti takistussõidu treeningute läbiviimisele ning viidi läbi treeningtunni vormis erineva tasemega gruppidele.

Ratsaliidu peasekretäri Riina Pilli sõnul pööras Pether väga palju tähelepanu õigele istakule ja tegeles sellega treeningu alguses üsna pikalt. “Lisaks pidas ta oluliseks seda, et hobune reageeriks juhtimisvõtetele õigesti ja kiirelt. Selleks tegeleti palju hobuse juurde-kokku sõitmisega ja sääre eest astumisega. Markne jaoks on peamine, et hobune oleks lõdvestunud, kuid kiire äratõukel,” lisas Riina.

Pether selgitamas teise päeva latiharjutust, mille esimene vahe oli 7,5 m ja viimane 4,5 m

Kuigi esmajoones oli koolitus suunatud takistussõidu treeneritele, keskendus Pether ka väga palju meie sportlastele, kes tema trennides osalesid. Katrin Pill osales Petheri trennides kahe hobusega: “Pether Markne on üks suurima kogemuse ja kõrgeima tasemega välistreener, kes Eestis käinud on, misõttu oli minu jaoks väga oluline ka ise sellest koolitusest osa võtta. Tema sõbralik, kuid konkreetne maneer tegi arusaamise lihtsamaks ning sain mitmeid häid nippe just oma noorema hobusega toime tulemiseks. Väga loodan, et tekib võimalus ta uuesti Eestisse kutsuda.”

Katrin Pill Petheri trennis koolituse teisel päeval

Petheri koolitus kogu kahe päeva vältel oli väga hästi struktureeritud ning ta suutis treeneritele ja sportlastele väga lihtsas keeles selgitada, mis on tema meelest hobustega tegelemise ja ratsutamise juures oluline. Kõik taandub tema sõnul tugevale põhjale ratsastuses ja see annab võimaluse ükskõik kui keeruline hobune kõrgemale tasemele viia. “Tema arvates ei saa hobust muuta, aga saab teda paremaks vormida. Olen ka ise alati seda meelt olnud, et kui sul ei ole maailma kõige andekam hobune, siis tugeva ratsastuse põhjaga on võimalik teda siiski kõrgemale tasemele viia, kui algselt ehk tundus,” räägib Katrin oma koolitusjärgsetest muljetest.

Pether kiitis kõiki ratsutajaid, kes kahe päeva jooksul Ruilas tema trennides osalesid ning oli väga positiivselt üllatunud meie ratsutajate tasemest. Samuti jätkus tal treeningutes osalenud hobustele palju kiidusõnu.

Johann Zeiger Petheri koolitusel lattaed-okser-lattaed harjutusele lähenemas

Saime Petheri ka kaamera ette ja lasime temal oma sõnadega rääkida nii ratsastuse olulisusest takistussõidus, asjadest, millele treenerid peaksid tema arvates oma trennides rohkem rõhku panema ja konkreetsetest harjutustest, mida Pether Ruilas demonstreeris. Kindlasti leiab siit videost meeldetuletusi ja kasulikke nippe nii treeneritele kui ka sportlastele.

Pether on Euroopas väga hinnatud takistussõidu treener ja treenerite koolitaja, kes on teinud muuhulgas koostööd olümpiavõitja Malin Baryard-Johnssoniga pea 20 aastat. Lisaks treeneritööle, on ta sportlasena esindanud Rootsit kahtedel olümpiamängudel koolisõidus ja võistlenud takistussõidus rahvusvahelisel Grand Prix tasemel. Hetkel töötab ta Norra takistus- ja koolisõidu koondise peatreenerina. Petheri motoks on, et tee palju tööd aga tee seda targalt.