Pidurdamatus hoos Edwina Tops-Alexander võitis ajaloolise LGCT Super Grand Prix’

Uhke auhinnatseremoonia. Vasakult Ludger Beerbaum, Edwina-Tops Alexander ja Frank Schuttert. Nende ees Jan Tops (võistlussarja looja) ning Walter von Kanel (Longines’i tegevjuht). Foto: Stefano Grasso

Sel nädalavahetusel leidsid Prahas esmakordselt aset Global Champions play-off’id, mille oluliseimateks sõitudeks olid Longines Global Champions Tour (LGCT) Super Grand Prix ja Global Champions League (GCL) Super Cup. Laupäevase kulminatsiooni, LGCT Super Grand Prix’, võiduga läks koju viimasel ajal üliheas vormis olev Edwina Tops-Alexander, kes sõitis hobusega California.

Praha play-off’ide näol on tegemist neli päeva kestva võistlusega, mille auhinnafond ulatus uskumatu 12 miljoni euroni. Sellest 1 250 000€ oli LGCT Super Grand Prix ja 6 400 000€ GCL Super Cup finaali auhinnafond. LGCT Super Grand Prix kujutas endast kahevoorulist võistlusklassi kõrgustel 155 ja 160 cm, kuhu olid pääsme lunastanud selle hooaja kõigi 16 etapi parimat. Suurvõistlus oli produktsioonilt midagi täiesti teist- ja suursugust, kus palju mängiti visuaalidega, palju oli esinejaid ning kõik oli väga uhkelt korraldatud.

Uhke võistlusväljak. Foto: Stefano Grasso
Palju mängiti visuaalidega. Foto: Stefano Grasso

LGCT Super Grand Prix’ esimeseks vooruks oli Uliano Vezzani ehitanud 12 tõkkest koosneva raja. Hõredad lattaiad ja suured okserid olid kõik strateegiliselt paigutatud. Lõppu jättis rajameister alati kardetud Longines kolmese süsteemi ja väravast eemale kaare peale asetatud kitsas okser oli itaallase viimane trikk maailma parimatele. Rajameister ennustas viite kuni kuute puhast sooritust, kuid ootamatult sai näha kukkumas võrdlemisi palju latte ning draamat jagus. Esimesena tõestas raja puhtalt läbimise võimalust Shane Breen hobusega Ipswich van de Wolfsakker, kes rajalt karistuspunkte ei kogunud, küll aga sai kirja õnnetu ühe karistuspunkti ületatud aja eest. Üks õhtu üllatusi oli Ben Maheri ja Explosion W sõit. Kui hooaja vältel hüppas hobune puhtaid puhta järel, siis nüüd pidi paar leppima kaheksa karistuspunktiga esimesest voorust. Maailma esinumber Harrie Smolders ja Zinius ning hiljuti Pariisis Longines Mastersil GP võitnud Edwina Tops-Alexander ja California olid ainukesed puhaste paberitega esimesest voorust.

Frank Schutter ja Chianti’s Champion. Foto: Stefano Grasso

Teises voorus, kus starditi pööratud paremusjärjestuses, õnnestus mitmetel varastel startijatel oma esimese vooru patud lunastada. Nii Lorenzo de Luca (Ensor de Litrange LXII) kui ka Ben Maher (Explosion W) lõpetasid sõidu vigadeta. Vooru nõudis aga raudseid närve ja tõestas, et spordis võib kõike juhtuda. Teisele voorule üheksandalt kohalt vastu läinud Gregory Wathelet’l ja Iron Man van de Padenborre’il tekkis lahkarvamus Longines müüri ees, millel tõrguti välja. Peale Wathelet’d tuli starti hulk nelja karistuspunkti baasilt sportlaseid, kus kohe esimestena said Frank Schutter ja Chianti’s Champion kirja puhta sõidu ning läksid liidriteks. Kui Daniel Deusser (Tobago Z) lõpetas ühe mahaajamisega ning Sameh El Dahani (Suma’s Zorro) sõit ebaõnnestus, tuli starti Ludger Beerbaum hobusega Casello, edestades puhta sõiduga ning kolme sekundiga Schuttertit. Palju ootamatut tõid endaga viimase kolme sportlase stardid. Shane Breen otsustas loobuda, kui asjad hakkasid käest minema ning Smoldersi jaoks kordus esimese päeva ebaõnn, kui Zinius taaskord Rolls Royce lattaiast mööda tõmbas ning sportlane liivas maandus, mis kustutas nende mõlema lootused parematele kohtadele. Kõik silmad pöördusid Edwina Tops-Alexander’i ja California poole. Tal oli vaja hüpata kas puhtalt või nelja karistuspunktiga, mis omakorda tähendas, et ta pidi olema kiirem kui Beerbaum. Peale kaheksandaks tõkkeks olnud okseri mahaajamist tuli hoogu juurde lisada ja võistlusklassi ainukese naisena sellest piisas, sest paar lõpetas Beerbaumist ja Casellost pool sekundit kiiremini. Nii oli esmakordselt peetud LGCT Super Grand Prix’ esikolmik selge: võitis Tops-Alexander, teine Beerbaum ja kolmas Schuttert.

Ludger Beerbaum ja Casello. Foto: Stefano Grasso

Võitja, kes läks koju 313 333€ võrra rikkamana, oli pressikonverentsil pea sõnatu. “Ma ei uskunud, et ma võitsin, sest ma ei näinud tablood. Need on olnud imelised kolm nädalat mu elust ja Super Grand Prix’ võit on justkui kirss tordil.” Teisena lõpetanud Beerbaumi sõnul on Praha võistlus oluline verstapost. Antud võistlus on midagi väga erilist – sport ja draama. Minu jaoks, kes ma olen olnud selles spordis mitukümmend aastat, on see tunne midagi uut.”

Edwina Tops-Alexander ja California. Foto: Stefano Grasso

Enne LGCT Super Grand Prix’d toimus ka mitmeid muid CSI5* klasse, mille võitjad olid vastavalt Jerome Guery ja Carfield de Tiji des Templiers (145/150 cm neljapäeval), Scott Brash ja Hello Shelby (150 cm reedel) ning David Will ja Forest Gump (150 cm laupäeval).

Kõik Praha tulemused leiate siit