Pikad traditsioonid: Ponikarikas jätkab 2021 uuendatud kuues

Emma-Elisa Randväli Emma-Elisa Randväli. A: Laura Pedjak

Pikaaegne poniratsutajatele suunatud võistlussari ei andnud alla ka 2020 a – kuigi siseetappe ja finaali ei saanud lõpuni korraldada, õnnestus seda vähendatud mahus teha välitingimustes. Ponikarikas on endiselt populaarne ja osalejaterohke võistlussari, mida võistlejad pikisilmi ootavad ja mille poole päris algajad innukalt püüdlevad. 2021 toimub Suvine Ponikarikas QHP, www.ratsapood.ee, Torpol, Eggersmann ja Tondi Ratsaspordiklubi toel juba seitsmeteistkümnendat aastat.

Talve ja suve etapid

Ponikarikat korraldatakse kaks korda aastas  – sisetingimustes ja välitingimustes. Talviseid etappe on toetanud alates 2018 a Hollandi söödatootja Havens. 2020 a toetasid suviseid etappe Hollandi ratsavarustuse brändid Horka ja QHP, Eggersmann, ea.St ja Roeckl ning kohalik ratsavarustse kauplus www.ratsasaapad.ee. Ponikarika korralduses löövad kaasa erinevad võitluste korraldajad-tallid ja vabatahtlikud. Kuna võistlevaid poniratsutajaid on rohkelt, toimuvad Ponikarika etapid enamasti eraldi võistluspäevadena.

Ponikarikat saavad võistelda poniratsutajad kellel on vanust kuni 16 aastat ja kelle poni on turjakõrgusega kuni 148 cm. Võistlejad koguvad igalt etapilt punkte, mille alusel selguvadki võidukarikate, võidutekkide ja auhindade võitjad.

Ponikarika võitlusklasse on neli – miniponidele (Mini Cup), algajatele (Väike Ring) ja edasijõudnutele (Keskmine Ring). Kõige kõrgemat klassi (Suur Ring) sõidavad kaasa ponisportlased, kelle sportlikud ambitsioonid on kõrgemad ja kelle eesmärgiks on pääseda võistlema Saku Suurhallis toimuvale Tallinn International Horse Show ponisõidule. Suure Ringi sõitjate arv jääb u 20 ringi, kellest omakorda ainult kümne pääsevad võistlema Saku Suurhalli.

I koroonalaine: Havensi Ponikarikas 2020

2020 a peeti Havensi Ponikarika etappe Veskimetsa Ratsaspordikeskuses, Suuresti tallis ja Tondi Maneežis. Finaal jõuti läbi viia Mini Cup klassis võistlejatele Veskimetsa Ratsaspordikeskuses, teiste võistlusklasside võistlejatel tuli leppida punktiarvestuse alusel sarja võitjate välja selgitamisega, kuna koroonapiirangute tõttu finaali korraldada ei õnnestunudki.  Sisetingimustes võttis Ponikarikast osa 148 võistlejat.

Mini Cup’i võitis Maris Issak (Tondi RSK), teine koht Maia Kaunispaik (Tondi RSK) ja kolmas koht jagati Kärol Steinmann (Tondi RSK) ja Annika Absalon (Pärnumaa RSK) vahel.

Mini Cup võitjad Veskimetsas. A: Celin Lannusalu
Mini Cup võitjad: Annika Absalon, Maia Kaunispaik ja Maris Issak. Veskimetsa. A: Celin Lannusalu

Väikse Ringi esikoht läks jagamisele Emili Niklus (Valgeranna RSK) ja Tuuli Toompark (Niitvälja RSK) vahel, teine koht Heidi Murel (Tondi RSK) ja kolmas koht Caroly Viikmaa (Valgeranna RSK).

Emili Niklus
Emili Niklus. A: Sigrid Absalon
Tuuli Toompark
Tuuli Toompark. A: Laura Pedjak

Keskmise Ringivõit läks Carita Beilmann (Valgeranna RSK), Andra Küber (Audruranna RSK) ja kolmas koht Marisa McCourt (Saaremaa RSK).

Carita Beilman
Carita Beilmann. A: Sigrid Absalon

Suure Ringi võitis Emma Eliisa Randväli (Tondi RSK), teine koht Vanessa Simuste (Tondi RSK) ja kolmas koht Paula-Rebeca Pakkanen (SA Tallinna SK).

2021 a tuli paraku Havensi Ponikarikas koroona piirangute tõttu ära jätta.

Tagasivaade: Suvine Ponikarikas 2020

Väliplatsidel õnnestus ponisõitjatel võistelda Pallase Tallides, Kildu Ratsakeskuses, Perila Tallides, Juurimaa Tallis ja finaalsõit teha Niitvälja Tallides. Ka suvel olid korraldajad sunnitud ühe etapi ära jätma seoses koroonaviiruse tõttu kehtestatud võistluste korraldamise keeluga.

Mini Cup klassis võitis Maia Kaunispaik (Tondi RSK), teine koht läks Marianne Leheroo’le (Pärnumaa RSK) ja kolmas koht Anna-Liisa Mätas (Pärnumaa RSK).

Maia Kaunispaik
Maia Kaunispaik. A: Laura Pedjak

Väikse Ringi võitis Kristiina Järvik (Niitvälja RSK), teine koht Emilia Djuba (SA Tallinna RSK) ja kolmas koht Mona Johanson (Tallinna RSK).

Kristiina Järvik
Kristiina Järvik treeneriga Anni Kaljund. A: Laura Pedjak

Keskmise Ringi võit läks Annabel Aruksaar’ele (Märjamaa SK), teine koht Kärolin Roosioks (Suuresti RSK) ja kolmas koht Lenna Loore Sillandi (Viljandimaa RSK).

Annabel Aruksaar
Annabel Aruksaar treeneriga Kristiina Raudnagel

Suure Ringi võitis Carol Sanderkoff (Suuresti RSK), teine koht Kerli Raudmägi (SA Tallinna SK) ja kolmas koht Liis Tishler (Niitvälja RSK).

Carol Sanderkof
Carol Sanderkoff. A: Laura Pedjak

Osavõtjaid oli kokku 119.

Jätkab Suvine Ponikarikas 2021 

9. mail algab Suvine Ponikarikas 2021 Perila tallides. Pikast võistlemise pausist väsinud poniratsutajad saavad taas võimaluse võistelda erinevates klassides ja kooskäimisest rõõmu tunda. Kuigi piirangud endsiselt kehtivad ja koroona oht ei ole möödunud, on see pikaleveninud võistlemiskeelule värskendav muudatus.

Uuendusena on senisele miniponidele mõeldud Mini Cup klassi täiendatud algajatele mõeldud arvestusega, et võistlemine saaks turvaliselt ja sama tasemega sõitjatele alata. Suuremaid ja väiksemaid muudatusi on tehtud osalemise tingimustes ja parkuuri kõrgustes. Seniste toetajate QHP, www.ratsapood.ee, Eggersmanni ja Tondi Ratsaspordiklubi kõrvale lisandus Poola päritolu ratsavarustuse tootja Torpol. Korraldajad ootavad rohket osavõttu ja uute ratsutajate liitumist!

Ka sellel aastal saavad poniratsutajad kaasa lüüa Eggersmanni Ponitiimides ja kostüümishows koos Zenja Fokini ja Dina Ellermanniga.

Etapid toimuvad Perilas, Valgerannas, Maria talus, Kildul, Juurimaal ja finaal Niitväljal. Üldjuhend sarja tingimuste ja osalemise kohta on kättesaadav siit.