Pilguheit 2021.a. ratsaspordi suurvõistlustele

Kristaps Neretnieks on meie lähim Tokyosse kvalifitseerunud naaber; foto Läti Ratsaspordi Liit

Kui eile tegime põgusa ülevaate möödunud hooajast rahvusvahelises ratsaspordis, siis täna heidame pilgu alanud aastaks planeeritud suurvõistlustele.

Alustame loomulikult Tokyo Olümpiamängudest, mis teadupärast pidid algselt toimuma mullu suvel. Ülemaailmse pandeemia tõttu on mängud lükatud aasta võtta edasi. Mängud, mis vaatamata toimumisaastale kannavad nimetust Tokyo 2020, peetakse tänaste plaanide kohaselt 23. juulist kuni 8. augustini. Ratsaspordis on olulised järgnevad kuupäevad: 24.-28. juuli koolisõit, 30. juuli – 2. august kolmevõistlus ning 3.-7. august takistussõit. Jaapani valitsus on koos Rahvusvahelise Olümpiakomiteega korduvalt kinnitanud, et mängud toimuvad igal juhul ehk ka siis, kui ülemaailmne pandeemia ei ole selleks ajaks vaibunud. Eks lähemad kolm – neli kuud näitavad, millised on arengud reaalsuses. Huvilised saavad Tokyo mängude kohta rohkem lugeda https://tokyo2020.org/en/schedule/equestrian-schedule

Takistussõit

Võttes järgmisena ette takistussõidu tippsündmused, saame esimesena nimetada 30. august – 2. septembrile Saksamaale Riesenbecki planeeritud Euroopa Meistrivõistluseid. Algselt pidid samadel kuupäevadel toimuma „euroopakad“ nii takistus- kui koolisõidus, samuti volitižeerimises ja neljarakendite võistlusklassis Ungari pealinnas Budapestis, kuid FEI poolt pärast Olümpia edasilükkamist tehtud otsuse järgselt EM tühistada, Budapest loobus, jäädes vaid 50. juubelit tähistava neljarakendite EM-i juurde. Pärast pikki vaidlusi ja sportlasringkondade survet, muutis FEI otsust ning kuulutas välja uue konkursi EM-i korraldamiseks, mille tulemusel tunnistati parimaks Ludger Beerbaumi tiimi pakkumine. Täna ei ole Beerbaum küll veel ametlikult EM-i toimumist tema kodustel maadel kinnitanud (FEI ootab vastavat dokumenti), kuid on seda teinud mitmetes avalikes intervjuudes. On suur tõenäosus, et takistussõidu legendide hulka kuuluv ja senigi edukalt võistlev Ludger Beerbaum suudab korraldada kolleegidele ideaalsed Euroopa Meistrivõistlused.

Tänavuse EM- peakorraldaja Ludger Beerbaum. Foto: FEI/Stefano Grasso

Takistussõidus planeeritakse muidki suurturniire. Kuigi Hobumaailma andmetel on Rootsi valitsus keelanud kõik võistlused kuni maikuu alguseni, leiame FEI kalendrist Göteborgi planeeritud MK-finaali takistus- ja koolisõidus, seda kuupäevadel 30. märts kuni 5. aprill. Võimalik, et taolise tasemega võistlusele tehakse erand ning teatud eritingimustega on see võimalik läbi viia.

Teatavasti ei ole   takistussõidus toimunud ühtegi Lääne-Euroopa MK-etappi, koolisõidus on neid toimunud üks. Sooviga siiski MK-finaal tänavu läbi viia, on FEI välja töötanud tavapärasest keerulisema kvalifitseerumissüsteemi, kus arvestatakse nii eelneva MK-hooaja tulemusi kui tulemusi maailma reitingust. Huvilised leiavad detailse kirjelduse FEI koduleheküljelt aadressil https://inside.fei.org/fei/disc/jumping/rules

Alanud aastal on jällegi FEI kalenderplaanis Longines Rahvuste Karika (Nations Cup) etapid ja finaal, traditsiooniliselt Barcelonas meie HorseShow-ga samadel kuupäevadel 30. september kuni 3. oktoober. Loodetavasti saab hoo sisse ka EEF (Euroopa Ratsaliit) Rahvuste Karikas, mille finaal on plaanitud Poola pealinna Varssavisse 22.-27. juulil.

Laste, noorte ja juuniorite EM on plaanitud Portugali Vilamourasse 18.-25. juulil, noorhobuste MM traditsiooniliselt Lanakeni kuupäevadel 16.-19. septembril.

Koolisõit

Sarnaselt takistussõiduga, on ka koolisõidu EM planeeritud Saksamaale, esialgsete kuupäevadega 7.-12. september ja toimumispaigaga Hagenis. Hetkel puudub veel FEI lõplik kinnitus. Koolisõidu MK-finaal plaanitakse läbi viia koos takistussõiduga Göteborgis, laste, juuniorite ja noorte EM Valencias 5.-11. juulini. Koolisõidu noorhobuste MM peaks toimuma 26.-29. augustil Saksamaal Verdenis.

Isabell Werth ja Bella Rose – maailma esinumbrid Foto: Kylli Tedre / www.kyllitedre.com

Kolmevõistlus

Kolmevõistluses on olukord Euroopa Meistrivõistlustega kõige segasem, kuna hetkel puudub korraldaja. FEI on lubanud leida lahenduse lähikuudel, pakkumisi kandidaatidelt kogutakse. Samas on selge noorhobuste MM-i toimumise aeg ja koht – endiselt Le Lion d`Anger Prantsusmaal, kuupäevad 21.-24. oktoober. Kindel on ka noorte ning juuniorite EM-i aeg, 26.-29. august Rootsis Segersjös.

Kolmevõistluses juhib maailma edetabelit britt Oliver Townend Evo/ Foto: Badminton Horse Trials

Kestvusratsutamine

Kestvusratsutamises on alanud aastasse planeeritud Maailma Meistrivõistlused, mis peaksid toimuma juba maikuus, täpsemalt kuupäevadel 21.-22. mail, Itaalias San Rossores. Itaalias peetakse ka noorhobuste MM, seda 15.-19. septembril Arboreas.

MM-i korraldavate itallaste lootus Daniele Serioli; foto endurance-world.com

Lisaks plaanitakse kestvusratsutamises ka Euroopa Meistrivõistluseid nii seenioritele, juunioritele kui noortele, mille toimumise kuupäevad on 6.-11. september ja toimumise paigaks Hollandi linnake Ermeleo.

Rakendisport

Rakendispordis peetakse iga-aastaselt traditsiooniliselt hulgaliselt tiitlivõistluseid. Suurima kõlapinna saavutab kindlasti 50. juubelit tähistav neljarakendite MM, mis toimub samas kohas, kus 50 aastat tagasi ehk Budapestis. Ungarlased on rakendispordis aastaid kuulunud maailma absoluutsesse tippu, samuti on üldtuntud sealse rakendipubliku emotsionaalsus ehk need faktorid lubavad oodata tipptasemel mõõduvõttu.

Parim eurooplane neljarakendite edetabelis – hollandlane Bram Chardon ; foto MTI

Maailmameistrivõistlused peetakse tänavu kõikidele ponirakenditele 16.-19. septembril legendaarses Le Pin au Haras Normandias asuvas Prantsusmaa ühes tuntuimas kasvanduses. Nädal varem, 8.-12. septembril, selgitatakse Madalmaades Kronenbergis paarisrakendite Euroopa parimad.

Lisaks nimetatutele selguvad Euroopa parimad lapsed, juuniorid ja noored 25.-29. augustis Prantsusmaal Lamotte Beuvronis, maailma parimad noored hobused 30. september – 3. oktoober Ungaris Mezöhegyesis.