Porsche Karika Luunja etapil saavutasid võidu Perna ja Palm

Tänavune Porsche Karikas sai avastardi Luunjas, kui laupäeval, 30. aprillil toimus Luunja Volbri raames esimene etapp. Osalejate rohkes „Väikese Ringi“ sõidus saavutas esikoha Priit Perna hobusel Hermela ja „Suure Ringi“ esikoha viis koju Egle Palm hobusel Vedette B.

Päikeselisel võistluspäeval oli kavas kokku 6 parkuuri, millest kaks Porsche Karika arvestused. Madalamates sõitudes oli hoolimata mitmest samal nädalavahetusel toimunud võistlusest väga palju osalejaid. Ainuüksi harrastajate starte oli üles antud pea 120, lisaks veel avatud klassi ja noorte hobuste arvestused.

Harrastajatele omaselt oli võistlejate seltskond üsna kirju – seda nii kaudses kui ka otseses mõttes. Hobustel võis näha pea kõikides värvitoonides valtrappe ja kaitsmeid, ratsanikud demonstreerisid hetkel ratsavarustuse poodide pakkumises olevaid kõige edevamaid ja sädelevamaid mudeleid. Kui tahad teada, mis ratsamaailmas hetkel moes, tule vaatama harrastajate võistlust! Välja oleks võinud anda tiitli nii blingima välimuse, stiilsema paari kui ilusamate hobusepatside arvestuses.

Raja vaatamisel võis julgelt öelda, et platsil oli sadu inimesi. Foto Merike Udrik-Õispuu

Paraku pidi nii mõnigi ratsanik tõdema, et uhke varustus takistustest üle aita. Nagu ka eelmisel aastal, kujunes Porsche enda tõke ka nüüd paljudele osalejatele suurimaks väljakutseks. Kuid mis on harrastajate juures jällegi alati positiivne – parkuur läbitakse eksimustest hoolimata ikkagi naeratus näol! Kui sportlastel on tavaliselt ees monotoonne keskendumise mask, siis harrastajatel võib kõik emotsioonid näost ja kehahoiakust välja lugeda. Sellega käivad kaasas muidugi rõõmu ja pettumuse hüüded, mõni isegi palus hobuselt vabandust enda tehtud vea eest. Vahva!

Aga tulemusest. 90 cm kõrguse parkuuri stardijärjekorras oli kõikide arvestuste peale kokku 123 võistluspaari! Võistlus kujunes oodatult väga põnevaks. Kuna tegemist oli esimese välivõistlusega, siis pidid nii hobused kui ratsanikud uues olukorras kiiresti harjuma ja kõvasti keskenduma. Mõlemas ringis pidid harrastajad ära märkima, kus tasemel soovitakse koguda karikaarvestuse punkte, kuid osa võtta said soovijad mõlemas ringis.

„Väikeses Ringis“ tegi praktiliselt kohe alguses startinud Helene Proover (MTÜ Viru Ratsu) hobusel Piiga imelise sõidu ja läks võistlust juhtima. Harrastajate arvestuses tegi ta seda päris pikalt, alles 97-nda startinud Priit Pernal (Tondi RSK) ja Hermelal õnnestus nende tulemus üle lüüa. Kuna Priit valis aga punktiarvestuseks kõrgema sõidu, siis saigi Helene siit sõidust kaasa maksimumpunktid ja lisaks sõidu teise koha auhinna. Parkuuri arvestuses saavutas kolmanda koha Maris Suuster (Tondi RSK) hobusel Vilandro K. Punktiarvestuses teine oli Maria Kivastik (Liivimaa RK) hobusel Omelissa S ja kolmas Alice Laanemägi (Tallinna RSK) hobusel Boora. Kuna osalejaid oli palju, siis oli selles sõidus harrastajatel lausa 17 auhinnalist kohta.

"Väikese Ringi" sõidu esikolmik: Priit Perna ja Hermela (I), Maris Suuster ja Vilandro K (III) ning Helene Proover ja Piiga (II). Foto: Merike Udrik-Õispuu

Priit sõnas võistluse kommentaariks, et kuigi selles sõidus oli pinget veidi vähem, sest punkte kogub ta kõrgemas arvestuses, siis kergelt see võit ei tulnud. „Ikka raske oli. Kuna pöördeid teha ei saanud, siis pidi korralikult sõitma,“ sõnas Priit. Ka konkurentide kohta jagus Priidul kiitvaid sõnu, see pidavat minema aina paremaks!

Priit Perna ja Hermela näitasid Luunja etapil väga head vormi. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Kui madalamas arvestuses oli välja tulnud väga palju uusi paare, siis 105 cm sõidus ehk „Suures Ringis“ olid põhiliselt juba eelmisest aastast tuttavad staarid, kokku 38 võistluspaari. Ka siin võideldi lõpuni iga sekundi eest. Madalama sõidu võitja Priit Perna, kes startis kohe algul, tegi väga ilusa kiire sõidu, kuid üks õnnetu latt kukkus siiski maha. Paar tegi tegelikult parkuuri kiireima aja ja näitas ülihead vormi, nii et sõidu võitjad Egle Palm (Tondi RSK) ja Vedette B peavad järgnevatel etappidel hoolega selja taha vaatama. Teine ja kolmas koht olid ühe sekundi sees. Väga napilt lõi siin Kelli Bachmann (Tartumaa RSK) hobusel Zitaco M Maris Suusterit hobusel Quansar Z. Kõik kolm paari said samad kohapunktid ka edetabelisse.

"Suure Ringi" esikolmik selgus juba õhtuhämaruses: Kelli Bachmann ja Zitaco M (II), Egle Palm ja Vedette B (I), Maris Suuster ja Quansar Z (III). Foto: Merike Udrik-Õispuu

Egle lausus võistluse järgses intervjuus, et sooritus oli esimese välivõistluse kohta hea, sest ega ilm pole lubanud veel väljas eriti trenni teha. „Ühel tõkkel tegi küll Vedette kogu töö minu eest ära ja päästis mind, sest mina eksisin,“ muigas Egle. Ka oma tänast konkurentsi hindas sportlane kõrgelt. „Konkurendid on palju tugevamad kui eelmisel aastal. On tulnud juurde uusi võistlejaid ja ka juba tuttavad on teinud tublisti tööd ja palju edasi arenenud,“ lisas sportlane.

Egle Palm ja Vedette B on võidulainel. Foto: Merike Udrik-Õispuu

Võistluse korraldus sai harrastajatelt suure kiituse osaliseks. Eks muidugi aitas toredale elamusele kaasa ka ilm, kuid Luunja võistluse korraldusmeeskonna tase on siiski üks Eesti parimaid. Ka sarja korraldajad jäid esimese etapi tulemustega väga rahule – huvi oli suur ja rõõmu tegi just uute sportlaste ja hobuste välja tulek.

Võistluse link https://ratsanet.ee/events/690?locale=et&year=2016

Puntkiarvestus http://www.ratsaliit.ee/alad/hs/hs-sarjad-2016/

Merike Udrik-Õispuu