Positiivsed järelhüüded EM-ile

Herningi Euroopa Meistrivõistluste viimasel päeval oli jällegi peatähelepanu koolisõidul, kus jagati medalid vabakavas. Nagu eelmistelgi päevadel, lugesite peaala sündmusi pikemast uudisest, järgnevas heidame pilgu samal päeval peetud takistussõidule ja muule elule olule.
 
Beletsky ja Mat`s Up du Blessis särasid hommikupäikeses
 
Pühapäeva hommik algas takistussõitjatele CSI3* Grand Prix sõiduga, kus osalesid paljud EM-il finaalsõitu mitte pääsenud sportlased. 150 cm kõrgusesse parkuuri olid kvalifitseerunud 40 paari, kelle hulgas kõik siin viibivad poolakad ja tšehhid, üllatajast ungarlane Szabo ning reedeõhtused staardi Beletsky ja Tuganov. Mõlemad venelased pääsesid seekordki 

ümberhüpetele, 15 parima hulka, kuid mõlemad sõitsid reedest erinevate hobustega.
 
Beletsky startis juunikuust tema parki tekkinud isikliku hobusega Mat`s Up du Blessis viiendana. Võitlushingega venelane võttis arvestatavaid riske ja need õigustasid ennast. Temast kiireima puhta sõidu tegi vaid maailma absoluutsesse tippu kuuluv esimesena startinud saklane Marcus Ehning hobusega Cornado NRW. Beletsky säras talle ainuomaselt nagu ikka, kui tal hästi läheb.

 

Vladimir Beletsky ja Mat`s Up du Blessis
 
Beletsky koondisekaaslane Tuganov läks oma olümpiahobuse Amarokiga kindlalt võidu peale, kuid sai ümberhüpete viimasel takistusel tõrke, mis langetas vanameistri  neljateistkümnendale kohale.


 
Taanlaste emotsionaalne hetk – Digby viimane rahvusvaheline võistlus
 
Taanis on koolisõit absoluutne rahva lemmik ning teistest aladest populaarsem. Sellel on mitmeid põhjuseid, millest ikka olulisim see, et Taani koolisõitjad on alati olnud väga heal tasemel ning pakuvad väärikat konkurentsi sellistele suurriikidele nagu Saksamaa, Holland ja Suurbritannia. Pekingi OM-il saavutati muide võistkondlik pronksmedal. Taani sõitjate kõrgest tasemest räägivad ka Anna Kasprzaki ja Donnperignoni seitsmes koht käesoleva EM-i vabakavas tulemusega 80.161 % ning Nathalie zu  Sayn-Wittgensteini ja Digby 9. koht tulemusega 79.554 %. Viimased saavutasid 2011. aasta Maailmakarika finaalis teise koha Adelinde Cornelisseni ja Parzivali järel.


Printsess Nathalie zu  Sayn-Wittgenstein on Taani kuninganna Margrethe II noorema õe Princess Benedikte'i tütar ning Digby on nende perekonna kasvatatud hobune. Ehkki ta ei ole kõige silmapaistvam ja ahhetama panevamate liikumistega, on ta stabiilne ning kindel partner, kellega Nathalie on Taani koondise eest väljas olnud mitmeid aastaid. "Ta pole ilmselgelt maailma efektseim hobune, kuid ta on minu oma ja meile väga kallis. Meil on eriline side juba tema sünnist saati. See on midagi, mida ei saa ühegi raha eest osta," on sportlane varasemalt öelnud. "Ta on tegelikult väga tugev passaažis ja piaffees ning jalavahetustes nagu tema isa Donnerhallgi. Ja ma olen alati öelnud, et koostöövõime eest võiks talle anda 12!"

Nathalie zu  Sayn-Wittgenstein  ja Digby


Ehkki Digby on alles 16, on ratsanik otsustanud käesoleva EM-i jätta nende viimaseks ühiseks võistluseks Taani eest. "Võimalik, et me osaleme siiski järgmisel hooajal veel mõnel väga toredal võistlusel, mida ma eriti naudin, kuid tiitlivõistlustega on nüüd aeg ümber," kommenteeris Nathalie, kes lubab siiski temaga ratsutamist jätkata, kuna hobune on täies elujõus ja heas vormis. Ratsanik jätkab võistlemist kahel uuel hobusel, kes asuvad rahvusvahelisele areenile juba sel sisehooajal.
 
Digby hüvastijätutseremoonia, mis leidis aset vahetult pärast vabakava esimese grupi etteasteid,  oli liigutav ning staadionitäis publikut seisis püsti pisarsilmil. Talle asetati kaela lehtedest pärg, mille sisse olid pikitud kenad roosad õunad, mida Digby iga hinna eest üritas kätte saada.


 
Rahvusvaheliste suurvõistluste tiim ja professionaalsus
 
Ma ei saa väita, et olen käinud just väga paljudel suurvõistlustel, kuid selle vähesegagi olen jõudnud arusaamisele, et tiitlivõistluseid pidi liigub suhteliselt väikesearvuline professionaalide koosseis. Teada fakt on see, et tippkohtunikud, -rajameistrid ja -korrapidajad liiguvad suurvõistluselt suurvõistlusele, kuid lisaks neile on sarnases positsioonis paljud muudki ametnikud. Näiteks pressitöötajad. Ilmselgelt kasutavad kohalikud korraldajad oma paremaid spetsialiste, kuid aastast aastasse korraldavad näiteks prssikonverentse samad inimesed, samad inimesed juhivad pressikeskuse tegevust ja nii edasi. Siinseski ametlikus pressitiimis on inimesi Belgiast, Saksamaalt, Suurbritanniast.
 
Paljud inimesed sellisest rahvusvahelisest tiimist ei jää tavapealtvaatajale silma, küll aga üks üsna eripärane ametimees. Pikki aastaid on maailma suurturniiridel Ringmasteriks (ametnik, kes juhatab võistlusväljaku väravas võistlejaid sisse ning välja, samuti on abiks auhinnatseremoonia läbiviimisel, kus jällegi põhiülesandeks parimate kogunemise korraldamine ja nende korrektsel viisil tseremooniaks üles rivistamine) mees, keda tuntakse Pedro Cebulka nime all ja kes on täna Kanada kodakondne.

Pedro ei ole tegelikult tema sünnipärane nimi. Ta on sündinud Saksamaal Lüneburgis, kus vanemad andsid talle  väidetavalt nime Peter Hans. Täpselt ei tea tema nime keegi, peale tema enda ja ta vanemate. Aga see ei olegi tähtis, härra väidab, et Pedro iseloomustab tema rahvusvahelisust palju paremini. Nagu mainitud, elab Pedro praegu  Kanadas ja on seotud Calgary lähistel asuva kuulsa Spruce Meadows ratsakeskusega. Tema töökus, professionaalsus ja kindlasti ka välimus on põhjuseks, miks teda kutsutakse suurturniiridele Euroopas ja mujalgi.

Charlotte: Jah, ma tõesti varastasin Pedro mütsi!


 
Nüüd juba kodumaal tagasi olles, võin väita, et vaatamata esialgsele muljele EM-i suhteliselt tavapärases, „külavõistluslikus“ väljanägemises oli kõik korraldatud professionaalselt. Mõningast nurinat oli kuulda võistlejate hulgast, et distantsid tallide, autoparkla ja mitmete oluliste käitiste vahel on liialt pikad. Välja toodi groomide bistroo asukoht, mis tallist oma kahe kilomeetri kaugusel. Samas on selge see, et ideaal ei olegi võimalik ning milleski tuleb alati järeleandmisi teha. Euroopa tänavune takistus- ja koolisõidu tippvõistlus sai korralikult peetud ja medalid jagatud. Sportlasi ootavad ees järgmised suuremat ning väiksemat sorti võistlused. Takistussõidu suurturniiridest toimub järgmisena septembri lõpus Barcelonas Furusyyia FEI Nations Cup finaal.