Raamatuarvustus: “Heaven on Horseback”

Heaven on Horseback. Foto autor: Kerttu Luus.

Möödunud aastal ilmus Saksamaa tippkoolisõitja Jessica von Bredow-Werndli sulest raamat, mis, nagu ta ise varmalt rõhutab, ei ole elulooraamat. Viimase jaoks on ta enda sõnul veel liiga noor. Selle aasta suve lõpus avaldati raamat ka ingliskeelsena.

Raamatu kandvaks osaks on Jessica suhe loomadega. Ilmselt ei tule üllatusena, et hobused ja ratsutamine on olnud tema elu lahutamatuks osaks juba lapsepõlvest, kuid Jessica rõhutab, et oluline on austada kõike elavat. Just moraalsetel kaalutlustel on ta ka taimetoitlane. 

Mõistagi on kesksel kohal treenimine. Hobuste treeningfilosoofiat iseloomustab mängulisus, kiitmine ja veel kord kiitmine. Jessica kirjeldab elavalt, kuidas ta on saavutanud ühise keele ka keerulisemate hobustega ning nendega edu saavutanud. Seejuures ei pea edu mõõtma rosettides – ka teadmist, et hobune on õppinud inimest usaldama ja nõus inimesega koos töötama, tuleb pidada töövõiduks. Jessica märgib, et hobused on tema õpetajad. Hobused näitavad talle tema tugevusi, aga samas peegeldavad ka kitsaskohti. 

Raamatu edenedes saab selgeks, et tegu enesekriitilise ja väga analüütilise ratsanikuga, keda kannustab soov saada parimaks. Sellest ka suur nõudlikkus enda aadressil. Ratsanik ei pea olema mitte ainult füüsiliselt heas vormis, aga ka vaimselt tugev. Ratsutamine ei ole üksnes füüsiline spordiala, vaid ka mentaalne. Kuidas toime tulla tagasilöökidega? Kuidas näha võimalusi situatsioonis, kus need näiliselt justkui puuduvad? Jessica jagab oma kogemusest häid nippe, kuidas säilitada selge pea, kui tunned, et kõik hakkab üle pea kasvama. 

Tegu on hea, kerge raamatuga, mis sobib ideaalselt sügisõhtul lugemiseks.

Tellida saab näiteks Amazonist või Aubenhauseni e-poest SIIT.