Raamatuarvustus: „Ratsanike viimane sajand“

Raigo Kollomi kirjutatud raamatud. Foto autor: Kersti Sügis.

Äsja ilmus Raigo Kollomi sulest uus raamat „Ratsanike viimane sajand“. Raamat on järjeks varasematele teostele „Ratsanikud“ (2017) ja „Hobused, keda ma mäletan“ (2020). Võib liialdamata öelda, et tegu on väärika ja väärt raamatuga, mis seob triloogia terviklikuks ning pakub kindlasti põnevat lugemist neile, kes on nautinud ka eelnevaid teoseid.

Raamat viib lugeja teekonnale läbi 20. sajandi ratsaspordi, avades seda läbi ratsanike elulugude ja saavutuste. Lehekülgedel tutvustatakse 20. sajandi silmapaistvamaid ratsasportlaseid, aga ka neid, kes on silma paistnud kas treeneri või hobusekasvatajana.

Juba ainuüksi seepärast tasuks seda raamatut lugeda, sest elulugudest on alati midagi õpetlikku kaasa võtta. Märksõnad, mis biograafiaid läbivad, on ränk töö, ohverdused, vigastused ja erinevad tagasilöögid. Muidugi võib alati küsida, miks üks või teine nimekas ratsanik, treener või kasvataja on raamatust välja jäänud, ent lugejani tuuakse väga esinduslik valik ratsanikke erinevatelt ratsaspordialadelt.

Raamatust õhkub autori kirg takistussõidu vastu, mistõttu on takistussõidule pühendatud pea pool raamatust. See on ka mõistetav, sest erinevatest ratsaspordialadest on just takistussõit see, mis on nautinud teistest aladest suuremat tähelepanu ning mõjutanud suurel määral ratsaspordi arengut.

Tõrvaks meepotis oli minu jaoks kestvusratsutamise kajastamine. Probleemid, mis viisid lõpuks Araabia Ühendemiraatide (AÜE) liikmelisisuse peatamiseni FEI-s ei olnud tingitud USA loomakaitsjate soovist pidurdada kestvusratsutamise kui spordiala arengut. Selleni viisid aastatepikkused probleemid nagu dopingu kasutamine, dokumentide (sh võistlustulemuste) võltsimine, altkäemaksu andmine FEI ametnikele või veterinaaridele ja hobuste väärkohtlemine. See kõik on dokumenteeritud ja päädis FEI tribunali otsustega.

Raamatu intrigeerivat pealkirja ei tasu tõsiselt võtta. Ka autor möönab, et tegu on suure liialdusega. Sellegipoolest annab see rohket mõtteainet selle üle, mis on ratsaspordi roll ja kuidas ratsasport sobib muutuvasse ühiskonda.

Raamatut on võimalik osta Argo kirjastusest (vt SIIT) või raamatupoodidest.