Rabavalt kaunis Otrada ratsakeskus Moskva külje all

Hobumaailma rubriiki Venemaa ratsaspordist jätkame ülevaatega teisest suurest ratsaspordikeskusest, mis asub Moskva lähistel Otradas. Otrada, mille ajalugu on palju lühem eelnevalt käsitletud Bitsa keskusest, ei ole sugugi vähem suurejooneline, kui Moskva Olümpiamängudeks valminud keskus Venemaa pealinna keskmes.

Otrada keskuse ehitusega alustati 2002. aastal ning see asub vaid kolm kilomeetrit Moskva piirist, mis Venemaa parameetreid arvestades tähendab sisuliselt Moskvat. Kompleks asub Krasnogorski metsas, territooriumi suuruseks on 100 hektarit. Otrada puhul ei ole tegelikult tegemist vaid pelgalt ratsakeskusega, vaid suursuguse puhkekompleksiga. Lisaks asuvad keskuse territooriumil elumajad nii suviseks kui aastaringseks elamiseks.

Vaade rajoonile. Foto: http://www.otradaclub.ru/

Otrada keskuses on omalaadne turva-ala, kuhu igaühel asja ei ole. Väravas seisab turvamees, kes kontrollib „propuskeid“ (tõlkes luba sissepääsuks) ja nende olemasolul avab tõkkepuu. Hobumaailma Otradasse sõidutanud Venemaa Ratsaliidu endisest sõjaväelasest tegevdirektor Sergei Kalinin oli sel päeval teise autoga ning „propusk“ oli ununenud põhiautosse, mispeale väravas tekkis tõrge. Kalininis, kes tunneb isikliklt kompleksi omanikku ja on keskuses tihe külaline, avanes seepeale tõeline sõjaväelane. Algatuseks küsis ta ranges toonis turvamehe sõjaväelise auastme kohta, saades teada, et see on tunduvalt madalam temast, mainis, et tegemist on ilmselt uustulnukaga ning andis korralduse helistada otsemaid isiklikult omanikule ja raporteerida, et polkovnik Kalinin kaaskonnaga saabus vastuvõtule. Turvamees täitiski käsku, mispeale läks vast minut, kui turvamees alandlikul moel ja sisuliselt au andes tõkkepuu avas.

Vaade külas asuvatele hoonetele. Foto: http://www.otradaclub.ru/

Kompleksi juhtimine käib kolmekordsest 2008. a.-l valminud kaasaegsest büroohoonest, mille viimasel korrusel asuvas omaniku-juhataja paarisaja ruutmeetrises kabinetis jõime kohvi ja heitsime pilgu keskuse üldplaanile. Ratsaspordiga seonduv võtab tegelikult kogu keskusest väiksema osa. Kontorihooneski leiame mitmeid kauplusi, mis otseselt ratsutamisega seotud ei ole, lisaks pangakontori ning erinevate ettevõtete kontoreid. Kasulikku pinda büroohoomes on 3200 m2.

Kontorihoone. Foto: http://www.otradaclub.ru/

Olulise osa moodustavad keskusest väikesed privaatsed elamurajoonid, milliseid plaani kohaselt kerkib üha juurde. Järgmisena on plaanis rajada madalamate kortermajade rajoon. Kinnisvaraarendusest teenitud tulud on suuremas osas investeeritud arvestatavat tulu mitte-teenivatesse ratsaspordirajatistesse. Lisaks elamutele ja äripindadele leiame keskusest hotelli, mitmefunktsionaalse spordiväljaku, väikese loomaaia, lastelinnaku, liuvälja (külastasime keskust talvel), tehisjärved, pargi, saunade kompleksi ja muudki. Üldplaaniga tutvunud, asume kohaliku tegevjuhi abiga inspekteerima ratsaspordiga seonduvat.

Ratsakompleks. Foto: http://www.otradaclub.ru/

Ratsakompleks on võimeline majutama rohkem, kui 200 hobust. Boksid on suured – 3 * 4 meetrit, väga korralikult ehitatud. Tallides on tunda suursugust vene hinge, mitte, et just kulda ja karda oleks igal pool, kuid kogu interjöör on viimistletud ülipüüdlikult ja heamaitseliselt.

Moskvas sees asuva ja möödunud sajandi kaheksakümnendal ehitatud Bitsa ratsakeskuse, mis samuti suursugune ja tõsise ajalooga, kollektiiv saatis meid Otradasse sõnadega: “Meil siin pole midagi. Vot Otrada, seal te alles näete.“ Ei ole sel Bitsal tegelikult häda midagi, kuid tõepoolest, Otrada on lihsalt kaasaegsem ja tegelikult, vaatamata oma suurele territooriumile, ka kodusem.

Igas tallis on vähemalt üks solaarium, korralikud pesemisvõimalused hobustele, ideaalsed olmeruumid sportlastele ja harrastajatele. Kõik kaasaegsel, nagu nad ise armastavad öelda, euroopalikul tasemel.

Põhitallid on maneežide ja võistlusväljaku ümbruses, lisatallid asuvad ligi poole kilomeetri kaugusel. Maneeže on kolm, millest üks spetsiaalselt koolisõitjatele, teine takistussõitjatele ning kolmas võistlusteks.

Kordeaiad

Täielikult kinnine kordetamise ring

Välitingimustes on viis väljakut treeninguteks ja loomulikult tribüüniga ümbritsetud võistlusväljak, mis paaril korral aastas võõrustab rahvusvahelisi võistluseid. Viimastel aastatel, ka tänavu, on sel väljakul läbi viidud üks kahest Venemaa takistussõidu MK-etapist (teine traditsiooniliselt Peterburi Derby Club`is). Samal väljakul võisteldakse rahvusvaheliselt ka koolisõidus.

Koolisõiduväljak. Foto: http://www.otradaclub.ru/

Põhiline võistlusväljak. Foto: http://www.otradaclub.ru/

Otrada kompleksist ei puudu ka kaasaegne veterinaarkliinik, kus töötavad oma ala parimad spetsialistid, kes viimase kümne aasta jooksul sooritanud enam kui 700 erineva raskusastmega operatsiooni.

Hobustega on võimalik jalutada metsaradadel, mille pikkuseks 10 kilomeetrit. Lisaks muruväljak polo mängimiseks ning 900 m pikkune galopirada.

Galopirada. Foto: http://www.otradaclub.ru/

Kõike on võimalik rohkem kaeda siin: http://www.otradaclub.ru/