Rahulas selgusid koolisõidu sisemeistrid

Seenioride klassi SMV parimad. Foto: Kersti Sügis.

Eile, 12. novembril kogunesid koolisõitjad Rahulasse, et sisemeistrivõistlustel hooajale punkt panna. Päev oli pikk – esimesed stardid tehti varahommikul ning võistlus lõppes avatud klassidega hilistel öötundidel. Medalid said kaela nii lapsed, poniratsanikud, juuniorid, noored kui seeniorid ning kõikides vanuseklassides selgusid võitjad ühe skeemi baasil.

Seeniorid

Seenioride sisemeistriks püüeldes oli vaja sõita GP skeemi (RR5) ehk seda sama skeemi, mida sõidetakse ka rahvusvahelistel suurvõistlustel nagu EM, MM või olümpiamängud. Sellisel tasemel meil veel ülemäära palju sportlasi ei ole ja enamasti on viimastel aastatel nii seenioride EMV-l kui SMV-l stardis olnud 3-5 osalejat. Nii ka sel aastal, kui SMV-l tuli starti neli võistluspaari. Siiski piisavalt põnev ehk et kohale tulemisest medali saamiseks ei piisanud.

Võidu võtsid ootuspäraselt ja kolme kohtuniku üksmeelel Dina Ellermann ja Finalist. Alates selle aasta maikuust koos võistelnud paar on hooaja vältel tubli arengu teinud ning kuigi eile Dina nende sooritusega päris rahule ei saanud jääda ja sisse tulid mõned ootamatud apsakad, võitsid nad teenitult kulla (64,746%). Dina hindab Finalisti juures tema head iseloomu ja andekust ning on nende hooajaga rahul – välja saab tuua nii SMV kui EMV tiitleid ning TIHSI-l aset leidnud MK-etapi 3. kohta. Taaskord jagas Dina tänusõnu hobuse omanikule Heino Engelile ning arvab, et neil on Finalistiga olnud huvitav teekond. Järgmisel hooajal tahavad nad loomulikult veel paremaks saada.

Dina Ellermann ja Finalist. Foto: Kersti Sügis.

Ülejäänud kolme võistluspaari jaoks oli see aga esimene kord GP tasemel starti tulla. Vaid 15-aastane Maria Mägi ja kogenud Ashwan tegid oma ühise debüüdi GP-s ja jäid Dinast ning Finalistist vaid umbes 1,3% kaugusele, saavutades 63,442%. Maria ja Ashwani koostöö on kestnud vähem kui aasta ning selle aasta jooksul on nad teinud palju tublisi starte, siiani maksimaalselt PSG tasemel. GP tasemel kogenud Ahwan, Maria treenerid ja Maria ise on suure töö ära teinud ning see töö sai ilusa hõbedase tasu. Maria ise poleks aasta tagasi julgenud loota, et juba sel aastal seenioride arvestuses kaasa lööb ning oli oma debüüdiga väga rahul. Ka Dina jagas, et on Maria üle väga rõõmus ning see on ka suur kompliment treeneritele, kui pealekasv hakkab treeneritele endile võistlusareenil kanna peale astuma.

Pronksmedali said kaela Marii-Heleen Raidmets ja Brend. See võistluspaar tegi oma esimese ühise stardi alles septembris ning Brendi jaoks oli tegu esimese GP stardiga. Marii ise on varasemalt GP tasemel startinud, kuid see jäi paari aasta tagusesse aega. Medalikolmikust jäid välja Maribel Tuiken ja Jazz Hit, kelle mõlema jaoks oli GP-s startimine uus kogemus.

Noored

Noored (kuni 21 a) panid end proovile PSG tasemel ning starti tuli 6 võistluspaari. Oma viimasele aastale selles vanuseklassis panid ilusa punkti Helena Kaal ja Cassander, võites kuldmedali tulemusega 67,500%. Helena sõnul on temal ja Cassanderil olnud eriline ja edukas hooaeg ning järgmisel aastal on plaanis teha esimesed stardid ka GP tasemel. Siiski loodab ta, et järgmisel aastal luuakse ka uus U25 võistlusklass, mis oleks noorteklassist välja kasvanud sportlastele hea vahesamm. Helena hinnangul jaguks nii sõitjaid kui konkurentsi ja U25 vanuseklassis võiks järgmisel aastal väga põnev olla.

Helena Kaal ja Cassander. Foto: Kersti Sügis.

Hõbemedali teenisid Theresa Radhaa ja Donnalottchen, ületades samuti 67% piiri. Kindlasti on mainimist väärt, et Theresa ja Donnalottcheni jaoks oli tegu nende esimese ühise võistlusega. Veelgi enam, Theresa pole sellisel tasemel varem võistelnud – sel hooajal on ta muidu võistelnud M tasemel, milles tegi debüüdi alles selle aasta märtsikuus.

Pronksile väärilise sõidu tegid Maria Mägi ja Shampagna, saavutades 65,588%. Kuigi Shampagna ja Maria on juba kogenud ja kõigile teada-tuntud edukas võistluspaar, oli see tase ka nendele uus. Siiani olid nad startinud maksimaalselt M tasemel.

Juuniorid

Juunioride (kuni 18 a) tasemel tulid starti rekordilised 14 võistluspaari. Kõik osalenud võistluspaarid olid tublid, saavutades vähemalt 60% ja seda M taseme skeemis, mis sisaldab nii küljendusi kui jalavahetusi. Medaliheitlus oli tõsine, esiviisikusse jõudmiseks oli vaja saavutada rohkem kui 65% ning kulla ja hõbeda vahel oli vähem kui 1%, pronksi ja 4. koha vahele jäi vaid napp 0,1%.

Vägevas medalijahis tulid võitjana välja 15-aastane Lisette Kivro ja Evento D, saavutes ligi 69%. Lisette jäi sõiduga suures plaanis rahule, kuid samas tunnistas ka, et sõidus olid sees pisikesed ebaühtlused ja eksimused. Kuldmedal tuli suure positiivse üllatusena ja jättis suurepärase tunde nende esimese hooaja lõppu selles vanuseklassis. Lisette lisas, et väga tore oli näha nii palju osalejaid kõikides klassides ning tihedat konkurentsi arvestades on ta tulemustega veel eriti rahul.

Lisette Kivro ja Evento D. Foto: Kersti Sügis.

Nende järel saavutasid hõbemedali Maria Mägi ja Shampagna, Mariale oli see nende sisemeistrivõistluste kolmas medal. Maria saavutas seekordselt SMV-lt kokkuvõttes hõbeda nii seenioride kui juunioride klassis ning pronksi noorte vanuseklasis.

Pronksi juunioride klassis sai kaela 14-aastane Martha Jušin, kes oli stardis kahel hobusel, kuid tegi parema tulemuse uue treeningkaaslase Beltarioga, kellega nad tegid oma esimesed stardid vaid kaks nädalat tagasi Ihastes. Belario on kogenud hobune, kes on võistelnud kuni Inter I tasemeni, Martha on aga üks nendest tulevikulootustest, kellel tasub silm peal hoida. Martha alustas võistlemist alles 2020. aastal, tegi oma esimese stardi L tasemel eelmise aasta sügisel ning on nüüdseks jõudnud esimeste startideni M tasemel, kusjuures kahel erineval hobusel.

Poniratsanikud

Poniklassis (kuni 16 a) sõideti LP3 skeemi, stardis oli 7 võistluspaari. Kui teistes vanuseklassides on medaliheitlus olnud väga tasavägine, siis siin oli selge liider, kes oli teistest üle rohkem kui 7,5%-ga. Kolme kohtuniku üksmeelel tegid võitu väärt sõidu Lisette Kivro ja Mc Gregor J, saavutades 72,381%. Nende edu oli ka mõnevõrra ootuspärane, sest just see paar on viimastel aastatel poniklassis suuri tegusid teinud ning tasub meelde tuletada, et nad esindasid sel aastal Eestit isegi Euroopa meistrivõistlustel. Lisette jaoks oli see juba teine kuldmedal sama päeva jooksul.

Lisette Kivro ja Mc Gregor J. Foto: Kersti Sügis.

Hõbedale ja pronksile käis aga tihe rebimine. Hõbemedali sai kaela Laurel Allekõrs ponil Rant (64,810%), kusjuures ka Laurel tegi oma esimese stardi L tasemel alles sel kevadel. Tihedalt nende kannul oli Cristiana Engel ponil Tristan J (64,619%), sama paar võitis sel aastal EMV kulla ponide kolmevõistluses.

Ponidest rääkides ei saa mainimata jätta, et nii esikolmikus olnud Mc Gregor J ja Tristan J kui 7. kohale tulnud Magic Flo J aretaja on Kristi-Liis Koppel.

Lapsed

Lasteklassi (kuni 14 a) jagus osalejaid hulgaliselt, stardis oli kokku 13 võistluspaari. Lapsed sõitsid LK taseme skeemi ning osalenud võistluspaaride vahel käis tihe rebimine. Esiviisikusse jõudmiseks oli vaja ületada 68% piir, kuldmedali ja viienda koha vahele jäi vähem kui 1,5%.

Selles tihedas konkurentsis võtsid võidu Martha Jušin ja Beltario (69,444%), sama paar oli juunioride sõidus kolmandal kohal. Martha sõnul on tema enda hobune Calendula ja ta juhendaja Kalev Käspersoni Beltario kaks väga erinevat hobust, võib-olla isegi saab neid kutsuda vastanditeks. Hetkel treenib Martha mõlema hobusega ja see ongi just see, mis teeb iga trenni ja võistluse põnevaks. Need kaks hobust on nii käsitledes kui sõites erinevad ning see on Marthale suures väljakutseks, kuid võimaldab ka väärtuslikke kogemusi koguda. Beltarioga on ta koos treeninud hetkel veel vaid kaks kuud.

Martha Jušin ja Beltario. Foto: Kersti Sügis.

Hõbemedali sai kaela Paula Johanna Vilu, koos Vencedoriga said nad tulemuseks 69,197%. Lasteklassi kolmanda koha teenisid välja Laurel Allekõrs ja poni Rant (68,518%), sama paar sai poniklassis mäletatavasti hõbemedali.

Lisaks SMV-le pakkus Rahulas toimunud võistlus koolisõitjatele võimaluse võistelda ka avatud klassides, seda nii A, L, M kui PSG tasemel. Siinse loo fookus on aga sisemeistrivõistlustel ning avatud klasside tulemustega on kõigil võimalik tutvuda SIIN.

Koolisõidu kandepind Eestis tundub aina laienevat ning seda mitmel moel. Mitmed tublid harrastajad pingutavad selle nimel, et jõuda amatööride klassi ning nii mõnedki harrastajad ja amatöörid on seadnud sihiks ka GP. Pealekasvu osas on heaks kasvulavaks kindlasti olnud Talendijahi karikasari, nii mõnedki eilsed võitjad said hoo sisse just sellest võistlussarjast. Nendest sisemeistrivõistlustest on selge aga ka see, et meie lasteklassi ja poniklassi sportlased liiguvad samm-sammult edasi juunioride klassi ning seejärel noorteklassi.  Samuti on nii mõnedki sportlased paralleelselt stardis mitmel tasemel korraga ning nagu tekstist lugeda võis, mitu tulevikulootust sai kaela rohkem kui ühe medali.

Ootame põnevusega päeva, mil ka seenioride klassis läheb tõsiseks rebimiseks ning ka GP tasemel saame rääkida olukorrast, kus esikolmikusse või isegi –viisikusse pääsemiseks peab ületama 65% või 68% piiri! Selleks läheb muidugi veidike aega ja kannatust, sest isegi PSG tasemelt GP-ni on siiski päris suur hüpe ning seda enam on arusaadav ka meie noorsportlaste soov, et ehk tuleks kõne alla ka U25 vanuseklassi loomine.

Suur tänu kõikidele sportlastele, treeneritele, vanematele, kohtunikele, kirjutajatele ja abilistele, kes te panustate Eesti koolisõidu arengusse! Samuti suur aitäh kõikidele sponsoritele, kes koolisõiduvõistluseid ikka ja jälle toetavad!