Rahvusvaheline võistlus Baltic Dressage League tõi Vääna arvukalt koolisõitjaid

Sel suvel hoo sisse saanud Balti Koolisõidu Liiga Eesti etapp toimus Vääna Ratsakeskuses 18.-20. juulini. Kuna nii mastaapset ja rahvusvahelist koolisõiduvõistlust pole Eestis ammu toimunud, siis valmistuti selleks suure hoolega. Kahe päeva peale kokku tehti 141 starti. Osalesid võistlejad neljast riigist: Eestist, Lätist, Leedust ja Soomest.

Kogu üritus oli jagatud kolmele päevale. Ametlik saabumispäev oli reede, kuid kohale võis tulla juba neljapäeval. Reedel alustati koolitusega eelkõige koolisõidusuunalistele treeneritele aga ka kohtunikele, mida juhtis meile juba eelmisest aastast tuttav FEI 4* koolisõidukohtunik Maja Štukelj. Seejärel jätkati vet ülevaatusega ning päeva lõpetas tutvumisõhtu.

Balti liigas peetakse punktiarvestust viies klassis. Esimesel päeval oli kõikides klassides kavas skeem ning teisel päeval võisid Seeniorid, Noored ja Juuniorid valida muusikalise vabakava või skeemi vahel. Lisaks olid kavas veel avatud klassid, mis küll Balti Liiga punkte ei anna, aga millele peeti siiski kahe päeva koondarvestust.

Mõlemad võistluspäevad algasid varakult ning starti läksid kõigepealt harrastajad ja siis lapsed. Need klassid olid veidi tavapärasest erinevad, sest esimesel päeval sõideti skeemi A tasemel ning teisel päeval oli tase juba L. Seetõttu kujunes jõukatsumine päris põnevaks ja eelis oli muidugi paaridel, kes juba ennegi L klassis kätt olid proovinud.

Balti Liiga Amatööride ehk maakeeli harrastajate klassis oli kahe päeva peale kokku võidupositsioonil meie paar Marina Drozdova ja Ferrari, teisel kohal vaid punktise vahega 1. päeva võitjad Ave Kuusemets ja Flipper ning kolmandal kohal läti paar Daiga Gravite ja Leilani.

Marina Droždova ja Ferrari. Foto: Külli Tedre

Balti Liiga Laste klassi koondarvestuse võitis Iiris Pekonniemi hobusel Die Wilde Dreizehn Soomest, teine oli 2. päeva sõidu võitja Stella-Marii Tamme Calendulal ning kolmas Helena Kaal Zäzil.

Balti Liiga Juunioride klassis valitses mõlemal päeval kindlalt Laura Ivanova oma kaunil raudjal Radamiral Lätist, teiseks tulid esimesel päeval teisena lõpetanud Stella-Marii Tamme ja Calendula ning kolmandaks soomlanna Camilla Aarnio-Wihuri hobusel Westside.

Laura Ivanova ja Radamira. Foto: Külli Tedre

Balti Liiga Noorte klassis olid edukad lätlased. Maria Bogachek ja tema võimsa liikumisega Double Power lõpetasid küll esimesel päeval alles kolmandatena, kuid tugev vabakava andis neile piisava eelise, et võita teiseks tulnud Laura Ivanovat ja Monte Christot vaid 0,61 punktiga. Kolmanda koha teenisid välja Marii-Heleen Raidmets ja Rokit.

Maria Bogachek ja Double Power. Foto: Külli Tedre

Balti Liiga Seeniorid sõitsid esimesel päeval skeemi Prix St. Georges ning teisel päeval Intermediate 1 vabakava. Kahe päeva koondarvestuses võitis esimesel päeval juhtpositsioonile tulnud Sirly Tillmann Butopiaril. Teine oli vabakava võitja leedulanna Sandra Sysojeva Forvateril ning kolmas koht kuulus avapäeval teisena lõpetanud Dina Ellermannile ja Royal Pokemonile. Küris oli 3. kohal meie paar Diana Pruks ja Skywalker.

Sirly Tillmann ja Butopiar. Foto: Külli Tedre

Avatud M klassis olid mõlemal päeval võitjaks Antonia Stadigh ja Dom Perignon Soomest, teine oli meie Diana Pruks hobusel Scott, kolmandal kohal lõpetasid Julia Stepanova ja Camerons Lätist. 2. päeval sõitis Diana Pruks end aga teisele kohale elegantsel märal Romantika, kuid esimese päeva madalamad punktid teda koondarvestuse esikolmikusse ei tõstnud.

Avatud L klassis osalesid vaid eestlased. Klassi võitsid ülekaalukalt mõlema päeva võitjad Getter Kangur ja Forteesia, teiseks jõudsid Diana Pruks ja Finalist ning kolmandaks Katrin Tinno ja Damberina. Koondarvestuse esikolmikust jäi välja esimese päeva 2. koha omanik Heidi Svanborg-Lodman ja Casino Royale, kes teise päeva sõidus ei osalenud. 2. päeval esinesid tugeva, teise koha vääriliseks tunnistatud sõiduga Nicolai Skjolby ja Donna del Lago, kes aga samuti esikolmikusse ei jõudnud, seda tänu 1. päeval platsi ääres varitsenud “hirmuäratavale” kõlarile.

Avatud A klassi võitsid Tiina Kuusmann ja Rimbaud, teiseks tulid Getter Kangur ja Summer Wine ning kolmandaks Kerttu Kutsar ja Carolina.

Vääna Ratsakeskuse tiim koos peakohtuniku Ellen Vatseliga tegid ära väga suure ettevalmistustöö. Eriline tänu kuulub perekond Tinnole, kes selle suure ettevõtmise oma ratsakeskuses edukalt läbi viisid!

Balti Liigas võisteldakse nii takistussõidus, koolisõidus kui rakendispordis. Koolisõit on esimene ala, kus on juba toimunud kaks etappi. Lätlastelt saadud Balti Liiga teatepulk anti edasi Leedu soomlannast koolisõidumanagerile Liisa Leitzingerile, kes kutsus kõiki meie koolisõitjaid osalema Balti Liiga kolmandal koolisõiduetapil Leedus, 15.-17. augustini.

Tulemused, pildid ja muu info Balti Liiga kohta leiate liiga kodulehelt http://balticriders.com

Eva-Maria Vint-Warmington